Icra Vekili Varank’ın onayladığı projeyle istihdama katkı verilecek

Karabük Çipo ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR), “Dijital Tabanlı Mesleksel Eğitim Bilimi Projesi” ile 648 kursiyerin istihdama kazandırılması hedefleniyor.

Şirket Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Türk sanayisinin önce ve öncü kuruluşu KARDEMİ’in, 85 yıldır sürdürdüğü çelik istihsal serüvenine, dolaşma geçtikçe yeni mihenk taşları eklemeye bitmeme ettiği belirtildi. Şirketin ve KARDEMİR Vakfı’nın kolektif yürüttüğü ve projelendirdiği, “Sayısal Tabanlı Mesleksel Eğitim Bilimi Projesi”nin Bartın’birlikte düzenlenen temsili inikat imza töreni ile birlikte onaylandığı dökme açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın dahi düzlük aldığı törende, Umumi Müdürümüz Necdet Utkanlar da şirketimizi temsilen imza törenine katıldı. Sosyal Gelişmeyi Terviç Programı’nda (SOGEP) düzlük alan projemiz, 648 kursiyerin mesleksel ustalık alanında gelişim sağlaması ve istihdama kazandırılmasını hedeflemektedir. 15 ile 34 gözyaşı arası çalışmayan istihdama amade nüfusu kapsayan ‘Sayısal Tabanlı Mesleki Terbiye Proje’mizde kursiyerler, üretimevi sahamızda düzlük kayran Terbiye ve Hars Merkezi’mizde hazırlanan sayısal yatırımı bitmiş dersliklerde terbiye alacaklardır. Proje dahilinde, 144 saat kaynakçılık, 136 saat haddecilik, 160 saat vinç operatörlüğü, 24 saat iş sağlığı ve güvenliği ve 40 saat robotik kodlama eğitimi verilmesi planlanmıştır” denildi.

KARDEMİR Teknoloji, Eğitim Bilimi ve Ekin Vakfı ile Karabük Üniversitesi vasıtasıyla kuma yürütülecek projenin yanında bir nice sivil toplum kuruluşu ile dahi gelişim birliğini kapsadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Projemizin hazırlanmasında emeği olan tamam çalışanlarımıza ve proje paydaşlarımıza, projemizi onaylayarak desteklerini gösteren Türkiye Cumhuriyeti Endüstri Bakanı Mustafa Varank’a ve BAKKA yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız. Şirketimiz KARDEMİR A.Ş üretim alanında göstermiş olduğu yeniliklere ve başarılara bu asıl projeleri birlikte ekleyerek, Türk sanayisinin lokomotif şirketi olmaya bitmeme edecektir.” – KARABÜK

Share: