İş Güvenliği Uzmanı Nuri Bingöl: “Deprem Sırasında Kaçmak Çokça Bunaltıcı”

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uzmanı Dr. Akademisyen Nuri Bingöl, zelzele anında yapılacaklar ve deprem öncesinde alınması gereken önlemler için ilişik, “Zelzele çabucak, sarsıntıdan devrilebilecek balaban eşyalar, duvara sabitlenmeli, bunun dışında üstelik duvarda çerçeve, sergen kabilinden düştüğünde kötülük verebilecek eşyalar mümkünse bulundurulmamalıdır. Ayrıca deprem çabucak çalmak çok kısık” dedi.

İSG uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, Düzce’birlikte meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra hareket sırasında yapılması gerekenler ve öncesinde alınması gereken önlemlere ait bağlanmış açıklama yaptı. Hareket takkadak uymazlık görmemek amacıyla öncelikle deprem öncesi hazırlığın ehemmiyet taşıdığını kaydeden Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Nuri Bingöl, “Hareket anında sarsıntıdan devrilebilecek nazik eşyalar, duvara sabitlenmeli bunun dışında üstelik duvarda söve, raf gibi düştüğünde kötülük verebilecek eşyalar mümkünse bulundurulmamalıdır. Bu kabil değilse dahi bunların de iyicene sabitlendiğinden güvenli olunmalıdır” dedi. Bingöl’ün açıklaması şöyle:

“YER SARSINTISI TATBİKATLARI SOĞUKKANLI DAVRANIŞLARI SAĞLAR: Yer Sarsıntısı bilindiği üzere bir ürkü anıdır. Bu andaç, ürkü yapmadan oyalamak ya bile henüz bir iki paniğe uğramak için ise deprem tatbikatları haddinden fazla önemlidir. Geçenlerde Türkiye çapında yapmış olduğumuz tatbikat kabilinden, henüz birçok denemenin lüzum mutluluk bazında lüzumlu kurum bazında gerekse da ev içre yapılması sarsıntı anındaki soğukkanlı davranışları sağlayacak ve yapmamız müstelzim hareketleri otomatik arkaç getirerek hayatta kalabilmemiz için balaban bir aktif oluşturacaktır.

ÇÖK-ALENGIR-TUTUN İÇİN DAYANIKLI EŞYA YANLARI SEÇİLMELİ: Henüz önemlisi ise nerede çöküp kapanarak tutunacağımızdır. Bunun üzere de maltalık üçgeni dediğimiz boşlukların oluşabileceği dayanabilen balaban eşyaların yanını yeğlemek gerekmektedir. Çamaşır yahut çepel makinaları bunun üzere uygun dayanıklı yük benzer.

DELİCİ VE KESİCİ ALETLER KAPALI YERDE TUTULMALI: Bu önlemlerin ıcığı cıcığı çocukların bulunduğu odalarda daha alıngan şekilde uygulanmalıdır. Olanaklı olduğunca bu odalarda avlu üçgeni oluşturabilecek akva balaban eşyaların üstelik duvara sabitlenerek bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Çocuklarımıza üstelik daima eğitimler ve denemelerle sarsıntı simultane ne yapmaları gerektiği konusunda davranış değişikliği ve zihin oluşturulmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

KAÇMAYA ÇALIŞMAK HADDINDEN FAZLA TEHLİKELİ: Ürkü, insanların yapmaması gereken davranışlarda bulunmasına öğün açacak. Camdan yahut balkondan yanılmak, sarsıntı takkadak evde kalarak tehlikesiz bire bir balaban eşyanın yanı sıra çök sistem tutun davranışından haddinden fazla çokça elan fazla tehlikelidir. Yapılmaması gereken davranışların başında camlardan yahut balkonlardan atlamak bulunmaktadır. Aynı şekilde binaların depreme arz çerden çöpten olan yerleri genelde merdivenlerdir, batma riskinin arz haddinden fazla olduğu yerler buralardır. Dolayısıyla merdivenlere bükünmek, tıpkısı an evvel dışarıya gezinti isteği, ayrıca asansörleri kullanmaya demek bile haddinden fazla falsolu davranışların başında gelmektedir. Depremde serinkanlı namına, daha evvel yapmış olduğumuz tatbikatlarda elde ettiğimiz bilgilerle ve depremlere hazırlıklı koyulmak ile hayatta kalma şansımız arttırırız.”

Share: