İzmir, Avrupa Konseyi Milletvekili Meclisi temsilcilerini ağırlıyor

TBMM familya sahipliğindeki 25 ülkeden 50 parlamenterin katıldığı Avrupa Konseyi Milletvekili Meclisi (AKPM) Sosyal İşler Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nun “Kapsayıcı, Adaletli ve Sürdürülebilir Kalkınma” konulu toplantılarının açılış konferansı yapıldı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen konferansa Avrupa Sosyal Haklar Komitesi Başkanı Karin Lukas, AKPM Umumi Sekreteri Despina Chatzivassiliou-Tsovilis, AKPM Sosyal İşler, Keyif ve sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu Başkanı ve CHP Umumi Sekreteri Selin Sayek Şampiyon, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ile mihman parlamenterler katıldı.

Avrupa Sosyal Haklar Komitesi Başkanı Karin Lukas, toplantıdaki konuşmasında, sonuç dönemde yıpranmamış makule koronavirüs (Kovid-19), Rusya- Ukrayna Savaşı, iklim krizi ve yakıt problemleri kabil konuların sosyal hakların geliştirilmesini ve dinç zenginlik devletlerinin oluşturulmasını zorlaştırdığını söyledi.

Lukas, mevcut sorunların geleceği da etkileyeceğine meni ederek, “Dünyadaki değişimi görüyoruz ve elan esbak kabilinden devam edemeyiz. Bu gezegendeki hayatı soylu erki ve siyasi adına değiştirmek zorundayız.” dedi.

İklim değişikliği ve sosyal gerilimlerin birlikte yaşandığına dikkati çeken Lukas, şöyle konuştu:

“İklimin olumsuz etkisi tarımı ve gıdayı etkiliyor. Bu bile demokrasileri etkiliyor. Bu konuda Avrupa Konseyi’nin saf ve sürdürülebilir benzeri çevrenin oluşturulması anlamında üstünlük başlatması çokça koskocaman. Çevresel ve içtimai problemler ahi kadar. Her ikisine birlikte gelişigüzel bakmalıyız, birini diğerinden daha faik, elan önemli görmemeliyiz. Toplumsal haklar korunurken çevrenin birlikte korunması geçişsiz.”

Lukas, toplumsal hakların geliştirilmesi için siyasal desteğe da ihtiyaç olduğunun altını çizerek, yasama kurulu ve izzet organlarının ciddi konuları çözüme sarmak üzere tıpkısı araya geldiğini söyledi.

Karin Lukas, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Avrupa değerlerini genişlik ferah dubara eden site seçilerek 2022 Avrupa Ödülü’nü kazanan İzmir’i ve İzmir Büyükşehir Belediyesini tebrik etti.

“Sosyal eşitsizlikler tırmanıyor”

AKPM Genel Sekreteri Despina Chatzivassiliou-Tsovilis ise aile kökenlerinin Sinop iline dayandığını ve Türkiye’üstelik bulunmaktan nazik bahtiyarlık duyduğunu rapor etti.

Despina Chatzivassiliou-Tsovilis, AKPM’nin tutum ve kasaba sorunları konusunda büyük sorumluluğu olduğunu rapor ederek, “Avrupa’nın göreceli refahına rağmen içtimai eşitsizlikler tırmanıyor. Bunlarla mücadeleye çalışıyoruz. Çünkü bu uzanım umumi ekonomik kalkınmaya de sosyal adalete da toplumun işleyişine da beis veriyor.” dedi.

Köklü yapısal eşitsizliklerin Avrupa’nın temellerine büyüklüğünde indiğini dile getiren Despina Chatzivassiliou-Tsovilis, “Eşitsizlikler çabucak yoksulluğu derinleştirmekle kalmadı, sosyal hareketi azalttı. Toplumda kutuplaşmayı ve politik istikrarsızlığı derinleştirdi.” diye niteleyerek konuştu.

Despina Chatzivassiliou-Tsovilis, Avrupa devletlerinin eşitsizliği ana sorun namına ele alması ve fiyat fırsatları esas debi haline getirmesi gerektiğini dahi sözlerine ekledi.

“Etraflı, Adil ve Sürdürülebilir Kalkınma”

AKPM Toplumsal İşler, Esenlik ve sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu Başkanı Selin Sayek Şampiyon dahi demokrasiye erbap çıkan, hukukun üstünlüğünü savunan benzeri anlayışa topluluk Avrupa Konseyi’nin müessis üyeleri ortada yer kayran Türkiye’nin Avrupa’nın vazgeçilmez parçası olduğunu söyledi.

Şampiyon, İzmir’üstelik 22-23 Ilkgüz tarihlerinde “Eksiksiz, Adil ve Sürdürülebilir Kalkınma” temasıyla düzenlenecek Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal İşler Keyif ve Sürdürülebilir Kalkınma Komite Toplantıları’nda mefret konuların ele alınacağına aksan yaptı.

Toplantılarda Türkiye’birlikte, Avrupa’de ve dünyadaki kazançlı modellerin tartışılacağını belirten Şampiyon, “Yeni tıpkı düzene ihtiyacımız var. Çünkü bugünkü akort fukaralık yaratıyor. Bugünkü uyum maltalık pahalılığına kere açıyor. Bugünkü düzen garantisiz bırakıyor. Meğerse ki yıpranmamış bire bir düzenle yeni bir geleceği nesir etme sorumluluğu bilcümle siyasilerin omzunda, hep Avrupa coğrafyasında tıpkı nesep adına karşımızda duruyor.” dedi.

Mevcut soylu erki modelin kırıcı bire bir dengelem ortaya çıkardığına değinen Şampiyon, şöyle devam etti:

“sıkça ortaya çıkan krizler, günden güne derinleşen sosyoekonomik adaletsizlikler, büyüyen gelir ve bol bolamat uçurumu, fırsatlara iktiran imkanlarında derinleşen eşitsizlikler, fevk taraflı içtimai hareketliliğin neredeyse eğleşme noktasına gelmiş olması, insanların kendilerini korumasız ve bekâr hissetmeleri, amme kaynaklarının amme menfaati gözeterek değil, şahsi idrak gözeterek kullanılmasının ortaya çıkardığı derinleşen fakirleşme. ve hep bunlarla birlikte açık oturum sistemde ortaya çıkan çatlaklar ve kaçınılmaz adına bu proses sonucunda erozyona uğrayan el erki… Avrupa’nın eskimemiş bir modeli bilcümle gelişigüzel tartışmaya herhangi bir zamankinden çok ihtiyacı var.”

Selin Sayek Şampiyon, konferansın böylelikle Avrupa Toplumsal Hukuk Komitesi Başkanı Karin Lukas, AKPM Genel Sekreteri Despina Chatzivassiliou-Tsovilis’e hediye verdi.Share: