Karadeniz’de sivri avcılığının 15 zaman henüz sürmesi bekleniyor

Karadeniz’de ara sıra bölgelerde hamsi yüzünü göstermeye önceden, aynı zamanda palamut avcılığı de devam ediyor. Mevsim başından itibaren bereketli miktarda avlanan palamudun tahminî 15 bölüm elan süreceği durum ediliyor.

Karadeniz’in vazgeçilmez lezzeti hamsi sezonuna yaklaşılırken kâh bölgelerde kimi zaman tezgahlarda kendini göstermeye başladı. Sivri avcılığı ise zaman esasen beri verimli miktarda ve muttasıl şekilde sürüyor. Uzmanlar ve balıkçılar ise palamudun kısaca 10 ila 15 dolaşma daha avlanacağını oranlama ediyor.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Osman Samsun, tahminî 1.5 aydır palamut balığının bol miktarda avlandığını ve sakametli namına tüketiciyle buluştuğunu kaydetti. Samsun, “Henüz önceki zamanlarda palamudun henüz bir iki avlandığı ve elan faziletkâr rakamlarla satıldığını biliyoruz. Palamut balığı kafile eden benzeri balık. Yağmurların yağması özellikle bu balığın epey boylardayken alelacele büyümesini, 300-500 gramlardayken 1 kiloya ulaşmasını sağlıyor. İklim değişiklikleri tamlık Karadeniz’deki ürünlere kimi vakit kontra etkilemesine rağmen çokça şükür bu sene yağmurların yağması ve Karadeniz ekosistemine yardım sağlayabilecek azık maddelerinin nehir ve ırmaklardan Karadeniz’e gelmesi sonucunda pelit balıklarının ongun beslendiklerini, güruh oluşturduklarını ve ongun avlandıklarını görüyoruz” diyerek konuştu.

“10-15 dolaşma daha süreceğini hesap pusulası ediyoruz”

Prof. Dr. Samsun, “Tekneler şu zaman Gün Batısı Karadeniz’üstelik avcılık yapıyor ve mehabetli miktarda balık yakalıyor. Bunun 10-15 ahit elan süreceğini hesap pusulası ediyoruz, akabinde hamsiyi bekliyoruz. Sivri olduğunda hamsi bir iki evet diye niteleyerek anadan görme tıpkısı ümit var, ama buna karşın palamudun akabinde hamsi dahi özlenen ayrımsız zevk olarak sofralarda yerini alacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

Balıkçı Ahmet Bereketli ise bu sezonun feyezan ve bereket içre geçtiğini dile getirerek, “Hep vatandaşlarımız palamuda meşbu oldu. Yaklaşık 15-20 çağ elan avlanmayı sürdürür. İlk baştaki kabil olmasa üstelik yeniden birlikte rağbet var. Tezgahlarımızda şu anda tavuk balığı, istavrit, çinekop, sarkan, lüfer, pelit var, cins bol” şeklinde konuştu.

Sinop’ta balık tezgahlarında palamut 20-25 TL’den satışa sunuluyor. – SİNOP

Share: