Kastamonu domestik haberleri | Eğitim Bilimi Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Sim: Çocuklarımızın Yusufeli’nin Taşınması İçin Kurgu Olmasını İstemiyoruz

MERAM İSTANBULLU

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Artvin merkezde ve Şavşat ilçesinde kâh okulların gaz bağlantısı yapılmadığı üzere öğrencilerin soğuk sınıflarda ibret yazmak zorunda kaldığını söyledi. Yusufeli’nde öğrencilerin bakir yerleşme yerindeki okullara taşımalı sistemle ise götürülmesine de tepki gösteren Gümüş, “İlçeyi kaldırmak amacıyla öğrencilerimizi ve çocuklarımızı kullanmayın. İlçenin yapı yeri halinin bitmesini beklememiz gerekiyor. Bu aceleye ve bu telaşa ne lazım var. Çocuklarımızın ilçenin taşınması amacıyla anahtar olmasını istemiyoruz” dedi.

Artvin’üstelik 2022-2023 yetişek ve tedrisat yılı sorunlarla başladı. İl merkezinde ve Şavşat ilçesindeki gâh okulların gaz bağlantısı yapılmadığı amacıyla öğrenciler antipatik sınıflarda ders yapıyor. Yusufeli ilçesinde ise okullar, kullanılmamış yerleşme yerine kaza halkından geçmiş taşındı. Öğrenciler kullanılmamış yerleşim merkezindeki okullara taşımalı sistemle götürülüp getiriliyor.

Yetişek Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, bugün yaptığı açıklamada, eğitimde yaşanan bu sorunlara tepki geldi. Gümüş, şunları söyledi:

“ÇOCUKLARIMIZIN İLÇENİN TAŞINMASI İÇİN ÇEVIRICI OLMASINI İSTEMİYORUZ”

“Biliyorsunuz Yusufeli ilçemiz bu yıl bakir yerleşkesine taşınacak ve eskimemiş yerleşkesinde elan bitmemiş evler, tamamlanamayan binalar ve ilçenin birçok yerinde henüz gelişim makineleri ve şantiyeler bulunmaktadır. İlçenin lahzada taşınması üzere Milli Yetişek Müdürlüğü mektepli germek üzere benzeri hal buldu. Bin 500 öğrenciyi transfer sistemiyle bakir yerleşkesine taşıyacaklar ve bu arada öğretmen arkadaşlarımıza da tıpkısı güruh dara ve öğrencileri taşımaktan mesul sara böyle benzeri yönteme başvuruyorlar. Ama ailelerinden çocuklarımız icap istemez uzaklaştırılacak ki mektepli sayımız bile azımsanacak kadar değil. İlçemizde bin 500 öğrenci var. Evler bitmeden, tamamlanmadan okulların bitirilmiş olması, tamamlanmış olması geçişsiz. Çocuklarımızın dahi ailelerinden uzaklaşarak, özellikle kim ekol öncesi öğrencisi ve hususi yetişek öğrencisi, beş öğrencilerimizin herhangi bir zaman servis ve dolmuşlarla taşınmasının birlikte yığınla riskler ve mesail getireceğini çokça ongun biliyorum. Milli Eğitim Bilimi’e buradan sesleniyoruz; öğrenciyi taşımakla ilçeyi taşımayı bu arada tutmayın. İlçeyi atmak için da öğrencilerimizi ve çocuklarımızı kullanmayın. İlçenin şantiye halinin bitmesini beklememiz gerekiyor. Bu aceleye ve bu telaşa ne icap var. Çocuklarımızın ilçenin taşınması için çevirici olmasını istemiyoruz.

“ŞAVŞAT İLÇEMİZDE OKULLARIN TAMAMINDA ŞU ANDA ISINMA SORUNU YAŞIYOR”

Aşina kış başladı, ilimize doğal gaz geldi. İlimizde bizim bildiğimiz 4 modül okulumuzda halen daha istinas sorunu var ve doğal gaz çözülmüş değil. Doğrudur, önümüzdeki günlerde belki birlikte doğal gaz açılacak. Karadeniz Bakır İlkokulu, Vakıfbank İlkokulu, Uran Meslek Lisesi ve Gazi Ortaokulu ve bu okullarımıza şu anda doğal gaz verilmemiştir. Çocuklarımız itici sınıflarında öğüt harıldamak zorundadır kim bu sorunun şimdiye büyüklüğünde, bu yetişek ve öğretim yılı başladığında sorunun çözülmüş olması gerekiyordu. Buradan sorumlulara ve idarecilere ve mülki amirlerimize sesleniyorum. Bu sorunu bir dakika ilk çözmeleri gerekiyor. Ayrıca perşembe günü Şavşat ilçemizdeydik. Şavşat ilçemizde okulların tamamında şu anda istinas sorunu yaşıyor. Şu anda hiçbirinde gaz yok. Şavşat kaymakamlık merkezinin ilimizden biraz henüz antipatik olduğunu biliyoruz. Sorumlu cümle sorunu birbirine alaşağı etmek zorunda kalmışlar. Konuştuğumuz uz arkadaşlarla, tutumlu arkadaşlarla görüştüğümüzde, doğal gaz asıl şirketinin ve okullarda doğal gaz işini özne şirketlerin ortada ağız tatsızlığı olduğundan bahsediyorlar. Sonuçta okulda çocuklarımızın soğuk ortamlarda, antipatik sınıflarda ibret işlemek yerinde kaldığını çokça gani biliyoruz. ve bu sorunun bile ayrımsız an önce çözülmesini buradan yetkililere duyuruyoruz.”

Share: