Kastamonu gündem haberi: Kastamonu Valisi Çakır’dan dere yatağına meslek yapıldığı iddiasıyla ait izah Açıklaması

Kastamonu Valisi Avni Şarap, Abana ilçesinde dere yatağına meslek yapıldığı yönünde basında sâdır haberlerle ilgili, “Maharet adına okulumuzun buraya konumlandırılmasında bire bir sıkıntı görünmüyor.” dedi.

Ilbay Şarap, 11 Ağustos 2021’birlikte Ezine Çayı’nın taşması sonrası meydana gelen başat felaketinin ardından öz yatağına okul yapıldığı yönünde çıkan haberlerle ilgili Valilik’te matbuat toplantısı düzenledi.

Çakır, yaptığı açıklamada, Abana’de asıl aşamasında olan ekol binasının dere yatağına nesir edildiği yönünde kimi haberlerin yapıldığını hatırlattı.

Öz yatağında Büyüklük Akarsu İşlerinin (DSİ) korkulu ayrımsız şekilde çalıştığını anlatan Çakır, şunları dile getirdi:

“Bu dere yatağımızın afet öncesinde genişliği 28 metreydi. Afetten bilahare burada yüzlerce bina yıktık. Dere yatağını averaj 70 metreye getirdik. Bu öz yatağından bilahare 5 metrelik iktiran sınırı koyduk. Hem Bozkurt Belediyemiz hem Abana Belediyemiz hem de çap olarak biz yapmış olduğumuz yatırımımızı da DSİ’nin yapmış olduğu bu biçim genişliği sonrasında 5 metrelik iktiran sınırına dahi uyma ederek tamamladık.”

Bozkurt ve Abana ilçelerinin kondisyon adına baskı tıpkısı coğrafyada vadi aldığına meni fail Çakır, şunları kaydetti:

“Hem Bozkurt hem Abana gestalt itibarıyla tıpkı tarafı bahir, ayrımsız tarafı keskin. Yani burada filhakika mütenavip kendisine haddinden fazla çok yerimiz yok. Alelhusus kamunun, hazinenin çokça henüz bir iki yeri var. Oran Akarsu İşlerimiz Ezine Çayı’nın kent geçişinden itibaren 70 metre genişlikten sonraları 3,5 ile 4-5 metreye sâdır duvarlarla kanalın korumasını sağlıyor. Bu küçümseme laf su inşaatın dibine büyüklüğünde geldi. Bozkurt ilçemizdeki bu duvarların ıcığı cıcığı neredeyse bitti. Demin canip duvarlar ve bahis konusu inşaatın yanındaki alana başlayacaklar.”

Ezine Çayı’nın meslek inşaatının başladığı alanda sunma nazik genişliğe ulaştığını vurgulayan Şarap, “Burada zaten öz yatağı 70 metre ile geldikten sonra 100 metre bire bir açıklıkla denize kavuşuyor. Yani söz konusu inşaatın geçişinde dere yatağının genişliği 100 metreye andıran ayrımsız açıklıktan denize kavuşuyor.” diyerek konuştu.

“Ekol arsası anlamında alternatifimiz bulunmayan”

Ilbay Şarap, meslek arsası olarak eksantrik ayrımsız alternatiflerinin olmadığını belirterek şunları rapor etti:

“Bu binayı çok daha uzaklara ika imkanımız olsaydı tığ dahi isterdik. Sahil ilçesi, bire bir tarafı ızdırap benzeri tarafı bahir, çokça çok alternatifimiz yok. Okul arsası anlamında alternatifimiz namevcut. Tığ incizap mesafesini en üst tabaka kadar uygulayarak okulumuzu bulunan arsa sınırımızdan 17,5 metre geriye çekerek DSİ’nin erişme mesafesini de 12,5 metre geriye çekerek konumlandırdık. Bu anlamda ustalık namına okulumuzun buraya konumlandırılmasında tıpkı külfet görünmüyor. 11 Ağustos’taki akıntı miktarı ve bu cereyan miktarının üzerine az buçuk miktar koyarak DSİ yetkilileri kanalın boydan boya güvenliğini aldı.”

Ekol inşaatının bulunduğu alanda su debisini artıracak benzeri faktörün bulunmadığına dikkati çekici Çakırdoğan, “Kret kotundan tıpkısı buçuk metre yüksekte, DSİ’nin erişme sınırından 12,5 metre daha uzakta, dere yatağının dış duvarından kısaca 17,5 metre uzakta bu okul konumlandı. Bu aşamada vatandaşlarımızın keder edeceği ayrımsız durum namevcut. Bu okul mıntıka halkının devletimizden talepleri doğrultusunda planlandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: