Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, günahsızlık ve hasar tayin çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, günahsızlık ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’birlikte meydana mevrut incitici yağışla ilgilendiren yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar korkulu benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde da akla yatkın su haddinden fazla aşkın hikmet sahibi üstelik değildik ama Tanrı’tan bizler, bölge adına bu soy afetlerin çok çok bilinen olunca daim uyanıklık halindeyiz. Dolayısıyla hemen müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’bile eski zaman hareketli olan bora yağış, şiddetli sıkıntı ve komple yağışı sebebiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda kâin işyerlerini, evleri ve bağlı otoparklar ile depoları akarsu bastı. Başat sularının tahliyesi tamamlanırken, ocak ve işyerleri ile park yeri ve depolar ilkin kalkışmak için şehrin değişik noktalarında kovanlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan kovanlık çalışmalarını sürdürürken sair yandan de hasar gören yerlerde bakım ve onarım çalışmalarını bitmeme ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Afet ve Evgin Nitelik Müdürlüğü ekipleriyle birlikte hasar belirleme çalışmalarına birlikte başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak selden uymazlık gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında çalışma yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgilendiren çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz esbak akşam ezanı çokça yavaş aynı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde da 400’ün üzerinde ihbar aldık. Haddinden Fazla pahal oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda bilgi aktardığımız dideban mazi akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, alelacele Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası da hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem üstelik Aşirefendi Han’ın beraberinde, çokça bati sayıda aile ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem üstelik yer illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla gelişigüzel bizler müstacelen suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satma aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu derece yağıştan açıkçası bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgelik sahibi olamadıklarını söyleyen Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz sonsuz uyanıklık halinde. Bittabi ki bu büyüklüğünde yoğun bir boyutta yağışın olacağı yönünde üstelik doğrusu çok fazla bilgi sahibi birlikte değildik amma Tanrı’tan bizler, mıntıka kendisine bu tuhaf afetlerin haddinden fazla fazla bilinen olunca daim teyakkuz halindeyiz. Zımnında hızlı hızlı engelleme ettik. Köle ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Lahzada kolaylıkla değme tarafta temizliklerimizi yaptık, iki pasaj yolumuzda batma oldu. Suyun mankafa taşması oldu. Hele Kastamonu kadar çukurda mütezayit illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su seviyesi cihetiyle suyun geriye doğru basıncına sebebiyet veriyor yani suyu et kafalı püskürtmüş oluyor. Bu birlikte çokça ağır sıklet şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’bile suyun bastığı ev, aksiyon yeri, park yeri ve antrepo üzere alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını ifade eden Komutan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek su kalmadı. Ara Sıra bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların arılık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu şişman afette, selde bizlere desteğe gelen hep herkese ve belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem birlikte bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine gerekli bilgileri verdik. Çok şükür şu anda temas maslahat yaşamıyoruz. beraber tehlikeli manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve aksiyon yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar tespit çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih rakam beyan etmek çokça akıllıcasına olmaz ama hasar tespitinden sonradan bu konuda lazım izah ve bilgilendirmeyi bile yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek afet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne büyüklüğünde destek alabiliriz bunların hepsi ilerleyen günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre yapılmış enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun detaylı zamandır bu denli bire bir yağmur almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’bile mufassal zamandır burada yerleşim olduğum amacıyla biliyorum bu kadar dominant felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize aynı işarettir. Eskimemiş normallere bakarak tedbirlerimizi almakta yarar var. Şehrimizin genişlik mehabetli problemlerinden tıpkı tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, fakat içme suyu ve alt çatı ile ilişik altyapımız 3 yıldan fazla oldu, Yer ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden muhit Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun altyapı çalışması çokta gibi olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna bakarak mamul altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu dalan ilçeye bakım aldığını düşünürsek zaten bu altyapıyla ilişik saha vadi bu format teessürat vermesi çok katıksız. Çünkü borularımız çarkıt, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, tehlikeli kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişkin borazan çaplarımız pespaye geliyor. Şehrin ortasından geçen öz yatağında suyun seviyesinin nispetle yükselmesiyle çaya cari suyun yine izansız gelmesi dolayısıyla su baskınları yaşandı. Bununla ilgilendiren gene bire bir himmet yapacağız. Bu derece şişman dominant felaketlerinin artık yıpranmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek katiyetle ve banko bakir normallere göre bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda haddinden fazla balaban hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca üstelik AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede arz bodur sürede vatandaşlarımızın zararlarını tanzim etme yönünde adımlar atarız. Tekmil Kastamonu’ya esbak olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: