Kayseri yerel haberleri | 5. Kayseri Tezkere Fuarı, 7’den 70’e bilcümle tezkere dostlarını ağırlıyor

Büyükşehir Belediyesi yoluyla planlı 5. Kayseri Mektup Fuarı için kitapseverlerin hararetli bekleyişi son buldu. 5’inci Kayseri Betik Fuarı, Acun Ticaret Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açarken, 7’den 70’e betik dostlarının beğenisiyle karşılaştı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3 milyonu aşkın betik, 300’ün üzerinde edip ve yayınevinin okurlar ile tıpkısı araya geldiği Kayseri Betik Fuarı’nın beşincisi, kitapseverlerle buluştu. Rastgele dönem onlarca farklı yazarın imza günleri ve görüşme düzenlediği fuara 14-15 Ekim’üstelik Mehmet Uca Keder, 15 Ekim’bile Şükrü Erbaş, Mete Avantaj, Çekişme Ş. Barkçin, Mehmet Emniyetli Ay, Kahraman Tazeoğlu, 16 Ekim’dahi Berrak Selçuk, Bircan Sebep, Tuğba Coşkuner, Nurdan Damla, Kasıt Akan, Âşık Bodur, Sıtkı Aslanhan, Serkan Karaismailoğlu, Sinan Akyüz, 18 Ekim’dahi Serdar Tuncer, Saliha Erdim, 19 Ekim’da Alişan Kapaklıkaya, 20 Ekim’dahi Bestami Yazgan, Abdurrahman Etraflı, Hatice Kübra Tongar, 21 Ekim’bile Nurullah Güre, Beyhan Budak, 21-22 Ekim’birlikte Zekeriya Efiloğlu, 22 Ekim’üstelik Nihat Hatipoğlu, Sinan Yağmur, Bilal Sami Gökdemir ve 23 Ekim’de İlber Ortaylı, Serhat Ecnebi, Ahmet Şimşirgil, Ahmet Turgut kitapseverlerle tıpkısı araya geliyor.

“Pusula fuarı üzere kent dışından geldik”

Anadolu’nun lider şehri Kayseri, önder kitap fuarında önceki yılların ziyaretçi rekorunu kırması beklenirken, vatandaşlar kitap fuarını çokça beğendiklerini ve kıvançlı kaldıklarını kaydettiler. Yazarlarla tıpkısı araya geldikleri üzere kıvançlı olduğunu tabir eden Zehra Devir, “Yazarlarla tıpkısı araya geliyoruz. Kitapları tanıyoruz. Hele birlikte günümüzün dijital çağında kitaplarla hemhal doğmak insanlara kitaplarla kendimizi anlatabilmek genişlik domuzuna yoludur diye düşünüyorum. Zira sayısal yüzyıl görsele seslenme ettiği üzere o entelekt görüyorsun ve unutuyorsun. Amma kitaplar bire bir kurtarma aracı kadar. Günümüzün solmayan gülleridir bu. Betik fuarı amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Kayseri’birlikte tıpkı okulda öğretmenlik yaptığını dile getiren Osman Karacabey ise, fuarları haddinden fazla önemsediklerini belirterek, Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç’a destekleri için teşekkür etti. Karacabey, şöyle konuştu:

“Oğlumla ve eşimle alay malay geldik. Açılır açılmaz geldik. Seçme sene geliyoruz. 2018’den beri buradayım. Oğlumun, eşimin ve benim hepimizin birer pusula hakkı var. Kitapları sevdirmek amacıyla, torunlar üzere özellikle haddinden fazla hayır olduğunu düşünüyorum. Çocuklara, kitaba mal verme ve onu kabul etme açısından fuarları önemsiyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Öğretmenim ego. Okullara cetvel geldi. Kişi okulumda bile planlamayı ego yapıyorum. Ayın 20’sinde inşallah buradayız. O yüzden Memduh Bey’e teşekkürname ediyorum.”

Tanay Durmaz isimli bibliyofil ise; “Pusula fuarını haddinden fazla beğendik. Değme yıl geliyoruz. Ama bu yıl bundan sonra hoşumuza gitti. Çokça kıvançlı kaldık. Beyhan Angay’ın imza haset amacıyla geldik çocuğumla” dedi. Hayrullah Karataş bile mektup fuarlarını değme yıl dört gözle beklediklerini anlatım ederek, “Hem çocuklarımıza, hem bile kendimiz amacıyla bu etkinliklere hele bilinmiş yazarların gelmiş olması tabi kim, bizleri çok bahtiyar ediyor. Bari senede 2,3 defa yapılsa adamakıllı olurdu. Zira, bazı kitapları bulmaktan çokça zorlanıyoruz. Hakeza etkinlikler, böyle fuarlar olduğu zamanlarda aradığımız kitapları seçmek daha kıytırık oluyor. O yüzden hakeza etkinliklere temelli gelmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza birlikte farklılık oluyor” diyerek konuştu. Ömer Faruk Öztoprak ise “Fuarın gayet mebzul olduğunu düşünüyorum. Hem yazarlarla buluşuyoruz, kitaplarımıza imza attırıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Ayça Rençber bile Pusula Fuarı’nı çok beğendiğini dile getirerek, şunları söyledi; “Yazarlarla ve kitaplarla tıpkı araya akmak çokça pir tıpkı özdek. Bunun üzere Büyükşehir Belediyemize haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Yazarların bütünü gönülden. Hepsi haddinden fazla iyiler.”

Mustafa Şener isimli kitapsever ise, “Öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından periferi teşekkür ediyoruz. Bizim üzere evire çevire bir vesile bu. Yozgat’tan geliyorum bu arada. Tezkere fuarı için geldik özellikle. Aynı zamanda şehri başvurmak istiyoruz Kayseri’yi. Ahit zamanda geliyoruz zaten. Kitaplarda yüzde25, yüzde30 kabilinden iskonto yapıyorlar. Bu bizler amacıyla tıpkısı fırsat. Değerlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Öğrencilere ve kitapseverlere, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. Kayseri Tezkere Fuarı’na ücretsiz erişim imkanı üstelik sağlanacak. Herhangi Bir yıl ayrımsız geçmiş yıldan elan çok kitapseveri konuk eden mektup fuarının 5’incisinin bu sene üstelik kısık bağ ile karşılanması bekleniyor. – KAYSERİ

Share: