KYK Yurtlarında “Hareket Andaç, Çök Olta Tutun ve Tahliye” tatbikatı

Bolu’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sınırlı yükseköğrenim yurtlarında “Yer Sarsıntısı Hatırat, Çök Fırıldak Tutun ve Boşaltma” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı aracılığıyla “2022 yılının Facia Manevra Yılı” ilan edilmesi nedeniyle Bolu’da mevcut Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ilişkin mektepli yurtlarında tatbikat yapıldı.

Seyit Mahallesi’nde bulunan Seyit Afşar Eş Mektepli Yurdu’nda gerçekleşen tatbikata Bolu Valisi Erkan Kılıç, İl Güven Müdürü Sadettin Aksoy, Bolu İl AFAD Müdürü Cengiz Çavuş, Bolu Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ve AFAD personeli ile gönüllülerinin yanı sıra yurtta mütezayit 1000 öğrenci katıldı.

Saat 21.00’da çalan yer sarsıntısı sirenleri ile gelişigüzel “çök-hile-tutun” hareketini eden yurtta mütezayit öğrenciler ve tören düzeni üyeleri, siren sesinin kesilmesinin peşi sıra binayı tahliye etti.

Bina dışında bulunan abes yer alanında toplanıldıktan sonraları sayım yapılarak herkesin binadan çıktığına emin olundu.

Tatbikatın peşi sıra benzeri müracaat eden Bolu Valisi Erkan Tığ, Türkiye’nin özelikle üstelik Bolu’nun sarsıntı bölgesi üstünde olduğunu anımsattı.

Bu kök tatbikatların afetlere tedbir açısından önemine bile vurgu özne Kılıç 12 Son Teşrin Düzce Depremi’nin yıldönümünde birlikte Türkiye geneli bire bir tatbikat gerçekleştirileceğini ifade etti.

Share: