Malatya politika haberi | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’da şişman açılış töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Meclise sunacakları anayasa değişikliği teklifinin yeterli çokluk sağlanarak akseptans edilmesinin Türkiye amacıyla makro tıpkısı yarar olacağını belirterek, “Şunu üstelik yapabiliriz, haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, parlamentoda bu gelişim çözülmüyorsa millete götürelim, kararı budun versin.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediyesinin yanındaki sarih düzenlenen “Battalgazi Devlet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Zayıf Sarıerik Lisanslı Antrepo ve Borsası ile Yapımı Tamamlanan Farklı Projelerin Dolgun Küşat Töreni”nde konuştu.

Yola çıkarken ülkeyi sağlık, terbiye, doğruluk ve inanma olmak üzere dört temel ağaç üstünde yükselteceklerini söylediklerini hatırlatan Erdoğan, bununla birlikte erişim, ekincilik, diplomasi ve bilcümle bunlarla bu arada dünyada Türkiye’nin bir numara olması için adımlar attıklarını anlattı.

Ulaşımda göreve geldiklerinde 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş kat uzunluğunun öz dönemlerinde 28 bin kilometreyi aştığını dile getiren Erdoğan, “Dağları deldik dağları. Ferhat ile Körpe meselesi var ya, biz Ferhat olduk, Tatlıca’e dağları delerek yolları açtık.” diyerek konuştu.

Türkiye’üstelik 26 şerha havaalanı varken bugün 58 havalimanının bulunduğunu tabir eden Erdoğan, “Benim vatandaşım uçuşunu yapıyor, oradan evine muallel saatte, 45 dakikada ulaşıyor. Gündeş dünyanın talepleri bu değil miydi? Buydu. Biz ülkemize bunu kazandırdık mı? Kazandırdık.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, göreve geldiklerinde 76 olan darülfünun sayısını da 208’e çıkardıklarını anlatarak, “Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Daha Çok benim Ayşe’m, Fatma’m, Ahmet’im, Mehmet’im İstanbul, İzmir, Ankara, buralara gitmiyor. Daha Çok profesörlerimiz, doçentlerimiz, Muş’a, Ağrı’evet, Iğdır’a, Hakkari’ye gidiyor ve orada bu yavrularımızı eğitiyorlar. Nereden nereye. İş bilenin, tığ kuşananın. Anca yan gelip yatmakla bu hareket imkânsız amma bunları başardık.” ifadelerini kullandı.

“Ana iri imtihanımız bakir başlıyor”

Hep bunlarla beraber bu tarihi mücadelenin akıbet çağların yeryüzü balaban destanı yerine nesiller boyunca kulaktan kulağa anlatılacağına inandığını tamlayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amma temel balaban imtihanımız yıpranmamış başlıyor. Dünyamız siyasal, hesaplı ve toplumsal kaosların pençesinde sarsıldığı tıpkısı dönemden geçiyor. Tığ ise şimdi altını çiziyorum, Türkiye Yüzyılı projeksiyonuyla 2053 vizyonumuzu konuşuyoruz. Ayın 28’inde inşallah Ankara Vabeste Spor Salonu’nda ‘Türkiye Yüzyılı’nı bilcümle dünyayla paylaşacağız. Vakit Kaybetmeden konuşmakla kalmıyoruz, üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla bunu hayata geçiriyoruz. Onun üzere 5 pare başlığımız var. Nedir? Yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve akan fazlayla tahaccüm ve büyüyen aynı Türkiye var. Tıpkı yüzü bu olan madalyonun ayrıksı yüzündeyse pusuda bekleyen sakat Türkiye kalıntısı zihniyetleri görüyoruz.”

“Sahte maskelerin aralandığını gördük”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun milletin kabuk bağlamış başörtüsü tartışmasını yeniden açtığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu ağız dalaşı vesilesiyle milletimizin topluluk olduğu parçalanmamış hukuk kadar eğitimdeki ve kamudaki başörtüsü özgürlüğünü de bibi hazmedemeyenlerin yüzlerindeki yapmacıklı maskenin aralandığını gördük. Tığ kadınlarımızı asla başı küşade veya başı kapalı diye niteleyerek sınıflamadık, ayırmadık amma birileri kafasında bu ayrımcılığı bibi aşabilmiş değil. Erkek Eksiksizlik, senin yanındakiler ne yaptılar? Üniversitelerimizde ikna odaları kurdular ve bu kandırma odalarına girerken o yavrularımızın başörtülerini maalesef başlarından çekerek aldılar. O ikna odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Benim özlük kızlarım maalesef imam dil cambazı okulu öğrencisi olduğu halde onlar imam hatip okuluna giriş noktasında sıkıntıya maalesef tutulmuş oldular ve ego kızlarımdan bir tanesini aldım, ayrımsız müdürü arkadaşım olan mortocu hatip okuluna gönderdim. İstanbul’dan aynı başka şehre. Münasebet? Çünkü zulmediyorlar. O zulümden yetirmek için. Bay Eksiksizlik siz busunuz, bu. Sizi tığ bol biliriz. Sizin bu noktada ciğerinizi dolgunca biliriz ama imdi bunları yapamıyorsunuz.”

Şu anda devletin hiçbir kurumunda başı belirgin, başı mesture ayrımının olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Demincek devletin kurumlarında başı açığı bile var başörtülüsü dahi var. Bilcümle bunlarla beraber okullarımızda böyle ayrımsız sorumluluk var mı? Başörtülüsü da başı açığı dahi dostça üniversitelerimizde, ortaöğretimde, seçkin yerde okuyabiliyor.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, bunun, barışın, özgürlüğün ve kardeşliğin simgesi olduğunu ve bunu kendilerinin başardığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bay Kemal, senin böyle ayrımsız derdin namevcut. Bunun için kızlarımızın ve kadın kardeşlerimizin gönüllerini tamamen ferahlatmak amacıyla başörtüsü özgürlüğünü, ne teklif ettim? Gel dedim, anayasa güvencesi altına alalım. Bakalım gelebilecek mi? Göreceğiz. Biz şimdi hazırlıkları yaptık. Bu esas değişikliğini Meclise göndereceğiz, sağlık yahut gelmez, garaz eksiksiz milletimiz bunu görsün, bunu tanısın, yandaşlarını birlikte tanısın, altılı ganyan masayı bile tanısın. Dirimlik benzeri özge konu olan sapkın akımların dayatmalarına cebin ailenin korunmasını bile ekleyerek benzeri anayasa değişikliği teklifinin hazırlığına başladık. Bakalım konu Meclise geldiğinde ki nasıl tıpkısı kurum içine girecek?

Meclise sunacağımız teklif yeterli ekseriyet sağlanarak akseptans edilirse Türkiye amacıyla balaban benzeri kazanım olacaktır. Damarlı yönde ayrımsız genişlik ortaya çıkarsa ülkemizi bakir, sivil, özgürlükçü özellikle hakeza ayrımsız anayasaya kavuşturma mücadelemizi inşallah seçimden bilahare bile zaten sürdüreceğiz. Hatta şunu bile yapabiliriz. İlk defa zaman Malatya’birlikte açıklıyorum. Şunu birlikte yapabiliriz, nedir o? Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Öyle mi, parlamentoda bu aksiyon çözülmüyorsa millete götürelim, kararı budun versin. Türkiye Yüzyılı, daha çok bu cins tartışmaların aşıldığı eskimemiş ayrımsız devrin adı olacaktır. Ülkemizi acun liginin önce sıralarına çıkartacak, milletimizin refahını en son seviyeye yükseltecek 2053 vizyonumuzu hayata geçirebilmemizin uğrunda hiçbir engel bırakmamakta kararlıyız.”

Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı’nı alay malay nesir ediyor muyuz? 2023’te şişman ve aktif Türkiye yolunu birlikte açıyor muyuz? Ülkemize diz çöktürmenin, milletimize sorumluluk eğdirmenin peşinde olanların heveslerini ayrımsız defa elan kursaklarında bırakıyor muyuz?” sorularına alandakilerin hep benzeri ağızdan verdiği “Olur” yanıtının ardından “Malatya bu amma bilesiniz kim Türkiye dahi bu. Maşallah Malatya’nın kişi ve aktif evlatları bizimle olduğu müddetçe Allah’ın izniyle birlik bu hedeflere ulaşacağımızdan kimse şüphe duymasın. Rabb’im bu mücadeleye verdiğiniz bindi için hepinizden razı olsun.” dedi.

(Sürecek)

Share: