Malatya Valiliği’nin Ağaçlandırma Günü Etkinliğinde ‘Türkiye Yüzyılı’ Vurgusu Yapıldı.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Valiliği’nin Ağaçlandırma Haset etkinliğinde “Türkiye Yüzyılı” sloganının kullanılmasına ilişik; “AKP’nin öz kampanyası olduğu celi seçik ortadayken, devletin kurumlarının bu sloganın yaymaca uzlaştırıcı yerine kullanılması fırka devletinin açık göstergesidir. Polis Güçleri Akademisi Mezuniyet Töreni’nde Türkiye Yüzyılı şarkısı söyletenler, demincek valiliklere ve sair ihtişam kurumlarına AKP’nin reklamını yaptırıyor” tepkisini gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Saylav Iye Ağbaba, Malatya Valiliği’nin Ağaçlandırma Haset kapsamında düzenlediği etkinlikte “Türkiye Yüzyılı” sloganını kullanılmasına reaksiyon gösterdi.

Söz konusu etkinlik amacıyla hazırlanan davette Malatya Valisi Hulusi Mecnunca imzasıyla; “Türkiye Yüzyılına. Geçmişten günümüze, Anadolu’da yayılan köklerimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin yıpranmamış yüzyılına hazırız. Birlik Türkiye’bile tıpkısı anda dikeceğimiz fidanlar ‘Türkiye Yüzyılı’na içki olacak. Sizleri da ilimizde düzenleyeceğimiz amut ongun etkinliğimize bekliyoruz” notu düzlük alıyor.

Davetiyede yer kayran “Türkiye Yüzyılı” sembolünün AKP’nin resmi sloganı ve seçme kampanyası olduğunu tamlayan Ağbaba, “Devlet kurumlarının ve bürokrasinin aynı tümen teşkilatı kabilinden kullanılması devlete olan güveni bulunmayan bedel” dedi.

Ağbaba’nın konuya ilişkin kayıtlı açıklaması şöyle:

“Türkiye Yüzyılı” başlıklı sloganı geçtiğimiz periyot Erdoğan duyurmuştu. AKP’nin resmi hesaplarında de havuz medyasında üstelik bu slogana ilgilendiren reklamlar ve tanıtımlar yapıldı. ‘Türkiye Yüzyılı’nın AKP’nin öz kampanyası olduğu belirgin seçik ortadayken, devletin kurumlarının bu sloganın yaymaca ara bulucu yerine kullanılması tümen devletinin net göstergesidir. Polis Güçleri akademisi hatim töreninde Türkiye Yüzyılı şarkısı söyletenler, demin Valiliklere ve sair ululuk kurumlarına AKP’nin reklamını yaptırıyor.

“VALİLER AKP’NİN İL BAŞKANI DEĞİL, DEVLETİN VALİSİ”

Malatya Valiliği’nin ağaçlandırma etkinliği üzere ‘Türkiye Yüzyılı’na nefes olacak’ davetiyesi dahi bunun göstergesi. Vali o şehirde hayat dolu herkesin valisidir. Ayrımsız partinin iklim başkanı kadar davranmakla değil, kentin eksiksiz unsurlarının asayişi, kamu düzeni ve huzurunu sağlamakla mükelleftir. Bu davetiye ne efsus ki valiliğin “tarafsızlık” algısına açımlama düşürmüştür. AKP iktidarda durmak üzere devletin tamlık imkanlarını kullandığı kabilinden kurumları bile kullanmaktadır.

“AKP’NİN YARATTIĞI YOZLAŞMAYA BÜROKRATLAR DİKKATLİ OLMALI”

AKP iktidarda çalışmamak için devletin tamam imkanlarını kullandığı kabilinden kurumları da kullanmaktadır. Devlet hepimizin devletidir. Devleti ayakta tutun dahi kurumlarıdır. Valilik üzere devleti düzen eden ve herkesin valiliği olan aynı kurumun AKP Umumi Başkanı’nın açıkladığı slogan üzerinden benzeri etkinlik yapması genişlik haddinden fazla valiliğe engel verir. Bu nev ahval kurumların itibarını münasebetsiz etkiler. Böyle ayrımsız olay tehlikeli bire bir olaydır, devlete olan güvenin çökmesidir, ayıptır, yazıktır. Bu tür yozlaşmaya karşı yekpare bürokratların daha titiz debi etmesi gerekiyor.”

Share: