Marmara’nın batısı üzere ‘kuvvetli yağış’ uyarısı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü (MGM), Marmara Bölgesi’nin batısı için akva yağmur uyarısı yaptı. MGM İstanbul Nahiye Anlayış ve Er Uyarma Merkezi’nce yapılan açıklamada, öğleden sonra Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde domestik olarak sağlam sağanak ve gök curcunalı bora beklendiği bildirildi.

“DİKKATLİ VE TEBDİRLİ OLUNMASI İSTENDİ”

Açıklamada ansız dominant, su baskını, saika, yerel mahmul yağışı, yağış simultane sağlam rüzgar ve hortum vuku riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

5 GÜNCE GELGEL DURUM RAPORU DAHI YAYINLANDI

Hava Bilgisi’nin 5 günce hava şartları tahmin haritasına bakarak yurdun batısı yarından itibaren yağışlı çekicilik sisteminin etkisi altına girecek. İstanbul’da yarın başlayacak sağanak yağış cumartesi gününe büyüklüğünde etkisini sürdürecek.

ŞEN: SICAKLIKTA DEĞİŞİKLİK YOK

Hava Bilgisi uzmanı Prof. Dr. Orhan Bayındır de sosyal iletişim araçları hesabından yağışla ilgilendiren paylaşımda bulundu. Şen, “Zaman öğlen saatlerinden itibaren Marmara’da baran var. çıktı cenup ve batısında görülecek. İstanbul’da belli belirsiz olarak görülebilir. Marmara’da etkin yağmur çarşamba ve perşembe haset… Sıcaklıkta mübayenet bulunmayan” ifadelerini kullandı.

İLLERE BAKARAK GELGEL DURUMU

Bazı illerde beklenen çekicilik durumuyla günün genişlik faziletli sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Birkaç bulutlanmış ve bulutsuz, öğleden sonradan modüler bulutlanmış 36

İstanbul: Parçalı zamanla kayran düz haddinden fazla bulutlu, gün ortası saatlerinde yerli sağanak ve gök ses sağanak yağışlı 32

İzmir: Birkaç bulutlu ve meydanda, öğleden sonraları modüler bulutlu 32

Adana: Modüler meydan saha çok bulutlu, şimal ve doğu ilçeleri domestik bora ve gök curcunalı sağanak yağışlı 34

Antalya: Bir Iki bulutlanmış ve peyda 31

Samsun: Beş Altı bulutlu ve açık, öğleden bilahare modüler bulutlu 30

Trabzon: Parçalı bulutlanmış 29

Erzurum: Modüler bulutlanmış 28

Diyarbakır: Beş Altı bulutlanmış ve açıkça 39Share: