Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, imdi basının ayrımsız cebe adına kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’birlikte bire bir otelde düzenlenen Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Nahiye Toplantısı’nda, iletişim araçları ve Matbuat İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, matbuat kuruluşlarını birer hisse senedi ortağı kabil gördüklerini dile getirdi.

Matbuat İlan Kurumu’nun ilişik kanunla belirlenmiş fal görevini yerine getirirken gâh kesimlerce eleştirildiğini nâkil Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız cürüm. Çünkü bize ‘Denetleyin. Murakabe Etmek zorundasın. Ben sana kamunun malını, parasını tasdik etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve nedeniyle denetlemeyi da aklık yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi kararlarına makul şekilde “Basın Aktöre Esasları” üstüne kararlar aldıklarını, kendilerine mevrut şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, mevrut şikayetlerin yüzde 90’ından fazlasını reddettiklerini fakat matbuat ahlakı açısından çetin şekilde “öz saygı suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda zaruri kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Basın İlan Kurumu’nun aldığı gâh kararların politik zemine çekildiğine, kurumun gaye haline getirildiğine değinen Erkılınç, Matbuat İlan Kurumu’nun bakı hakkının Kanunuesasi Mahkemesince da belirtildiğini, adaletli benzeri şekilde görevlerini yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

“Basına bindi” mücadelesi verdiklerini, vermeye birlikte devam edeceklerine belen eden Erkılınç, kanuni düzenlemeler sürecinde dahi gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi üzere ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına aynı kalite gelmeli”

Erkılınç, bu uğraş sırasında kitleleri kavisli yönlendiren haberlerle, kamuoyuna verilen kusurlu bilgilerle da karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Bundan Sonra basın tıpkısı zırh olarak kullanılmaya başlandı. Domestik yöneticilere cebin, mevki iktidarına veya muhalefetine cebin tek fark etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği kendisine sonuç dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki restorasyon çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilgilendiren yanlış iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu zümre şeyler basınımızı bunaltıcı tıpkı şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna benzeri çözüm bulmamız geçişsiz. Gene, bir vakitler olduğu kabil matbuat, ister domestik icap ulusal mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani basın tıpkısı öz diyorsa, değerlendirme farklı olanaklı, aykırılık yahut destekleyici gayeli gibi amma dalavere bili olmamalı. Basına bire bir kalite gelmeli.” diye niteleyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının peşi sıra Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen ceride sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, evcil gazetelerin sorunlarını dinledi.

Matbuat İlan Kurumu Konya Idarehane Müdürü Uca Lüle Taşı da toplantıya ocak sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve matbuat kuruluşlarının birlikte düzlük almaya devam edeceklerini belirtti.Share: