Meteoroloji’den boğanak uyarısı! 4 mıntıka, gök gürültülü sağanak yağışın etkisi altına girecek

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan serencam değerlendirmelere göre, 4 bölgede asuman ses boğanak yağış bekleniyor.

MARMARA, EGE, AKDENİZ VE KARADENİZ ETKİLENECEK

Rapora bakarak ülkemizin kuzey, iç ve günindi kesimlerinin parçalı ve yer kayran çok bulutlanmış, Marmara’nın doğu akarsu, Garp Akdeniz, İç Anadolu (Sivas ve Kayseri dünya), Garp ve Ilımlı Karadeniz, Maşrık Karadeniz kıyıları, Afyonkarahisar, Denizli, Adana ve Mersin Ağacı çevreleri ile Hatay’ın kıyı kesimlerinin bora ve gök gürültülü bora yağışlı, başka yerlerin az bulutlanmış ve celi geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Ordu ve Giresun çevrelerinde yerli namına kuvvetli olması bekleniyor.

SICAKLIK DEĞİŞMEYECEK

Hava sıcaklıklarında yetişkin bir başkalık olmayacağı anlayış ediliyor. Rüzgarın alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun güney ve şark kesimlerinde güneyli yönlerden ölçülü kuvvette; Marmara ile Yaka Ege’de şimal yönlerden sağlam (40-70 km/saat) namına esmesi bekleniyor.

Yağışların; bu sabah saatlerinde Ordu ve Giresun çevrelerinde evcil adına kuvvetli olması beklendiğinden dominant, taşkın, saika, göçü, yağış çabucak sağlam rüzgar, domestik mahmul yağışı kabilinden olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgarın; Marmara ile Ağız Ege’de şimal yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden ongun ve dikme devrilmesi, yapı uçması ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Share: