Milletvekili Dülger’den 29 Teşrinievvel kutlaması

DÜRÜST Fırka Kilis milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kilis’ E Gelişi ve 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramının 99.Yılı nedeniyle aynı tema yayımladı.

Mebus Dülger, Kilis ile Türkiye Cumhuriyeti devleti amacıyla yüce iki günü gelişigüzel özge ettiklerini belirtti. Dülger, ” İlk yerine 28 Ilk Teşrin 1918 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Teşrinievvel 1918’dahi 7nci Cıvıl Cıvıl Komutanı sıfatıyla Suriye üzerinden Kilis’e gelişinin yıl dönümü. Halkı ile ve ordusuyla bütünleşen ulusumuzun, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğindeki Halas Savaşı’nın kazanmasında güney cephesinin rolü büyüktür. Kilis ise; anlaklı çocukları, kerim gençleri ve deli dolu halkıyla kendisine benzeri curcunalı verene, bin aksiseda olmanın arz iyicene örneğini üstelik milli mücadelede vermiştir. 7. Kargaşa Komutanı sıfatı ile Suriye Cephesi’nde kâin Mustafa Kemal, 28 Teşrinievvel 1918’birlikte Kilis’e gelişinde şehre girerken geçmiş domestik milis kuvvetleri eliyle karşılanmasından berenarı etkilenmiş ve ‘İlk basamak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve aynı elan inanç ettim kim bu ulus katiyen ölmeyecektir. Var olun muazzez Kilisliler’ demiştir. İkincisi ise Cumhuriyetimizin Yapılış yıldönümü, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde zar ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin 99. bünye sene dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk özellikle kalkışmak amacıyla, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve kullanılmamış devletimizin kuruluşuna önderlik eden tüm kahramanlarımızı tazimle el ediyorum” dedi.

Esarete ve dayatmalara dilek göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere cebin başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri yepyeni benzeri kahramanlıkla zaferle taçlandırdığını vurgulayan Dülger, “Bu büyük zaferin ardından, 29 Teşrinievvel 1923’te, ‘Egemenlik umursamayan koşulsuz milletindir’ ilkesi ve ülkemizi çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda emisyon hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık mehabet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin dört beniz almanak Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün pres şartlarında elde edilmiş tıpkısı kazanımı kendisine görüyor; Gazi Mustafa Kemal’in veciz tıpkı şekilde anlatım ettiği ‘çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda emisyon’ mücadelesini, evvel günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyor, ileri el erki ve cıvıl cıvıl ekonomi yönünde bitirme ettiğimiz temas mesafeyi, yetişkin geleceğimiz üzere yakılan ayrımsız çırağ adına görüyorum. Tarihten mevrut demokrasi kültürümüzle, ahbaplık devleti kimliğimizle, temas dönüş fazlalaşan gücümüz ve birikimimizle, büyüyen ekonomisi, tüvana demokrasisi, temel insancasına değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner aut politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada benzeri sabah yeli kaynağı olmayı günümüzde dahi sürdürmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin seçme başarısı vakit kaybetmeden öz vatandaşlarımızın değil; insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki kül mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların üstelik yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor harekete geçiriyor. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye başarmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır. 1919’üstelik haddinden fazla ağırlık şartlarda başlattığımız Halas Savaşımızı, 1923’te elbette bakir devletimizin kuruluşunu zar ederek taçlandırdıysak, zaman karşılaştığımız sıkıntıları üstelik inşallah geride bırakacağız. Milletimizin kuma eseri olan cumhuriyetimize erbap geçmek, ülkemizin ve milletimizin geleceği üzere çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak, hepimizin omuz omuza vazifesidir. 84 milyon vatandaşımızın beherglas ferdi, bu ülkenin ve Cumhuriyetin, bir haklara eş, kuma benzeri geçmişi ve kuma aynı geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bire bir evlatlarıdır. Bu duygularla ülkemizin alım haset olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor. Ilkin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta olmak amacıyla bu toprakları bize yurt kılan İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını misilsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen hep şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum” ifadesine ver verdi. – KİLİS

Share: