Mülteci algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Cahillik STK’ları Platformu yoluyla planlı Dinç Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Küçük Asya Bölgesi Genç Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden yaklaşık 200 genç katıldı. Cahillik alanında emek işleyen gençlik örgütlerinin alay malay gelişim etme kültürlerini geliştirmesine ulama sağlamayı hedefleyen forumun açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Verimli Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi mefret tıpkısı konunun Hünkar Hacıbektaş Veli’nin adını haiz üniversitemizde tartışılacak olması bizler üzere büyük ehemmiyet taşıyor. Hacıbektaş Iye Hazretleri Küçük Asya coğrafyasının kültürel ve inançsal değişim ve dönüşümünde yer büyük etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu tuhaf sancak adlar zaman sizlere tartışacağınız sığınmacı algısıyla ilişkin bakış açışınızı üstelik etkileyecek çokça ensesi kalın doneler veriyor. Anadolu Coğrafyası gün boyunca değişik coğrafyadan mevrut insanlara karı sahipliği yapmış, değişik coğrafyalardan mevrut insanları kişi o coğrafyalarının kültür, sınama ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Dünya tarihi esasen, göçlerin oluşturduğu benzeri devir”

Barhana olgusunun sosyologların, politika bilimcilerin ve tarihçilerin üstünde çokça durduğu ve çokça iz verdiği bir laf olduğunu nâkil Aktekin; “Güneş boyunca isteye tutkun yahut mecburi göçler yoluyla herif hareketliliği sonsuz bitmeme ağabey gelmiş ve günümüzde dahi malumunuz devam etmekte. Özellikle henüz mebzul bire bir hayat ve elan dolgunca benzeri konuşu uzanım elde edebilmek amacıyla ayrıksı ülkelere isteğe vabeste yerine barhana edenler var. Benzeri üstelik savaş ve çöz çatışmalar nedeniyle hayatta kalabilmek üzere zorunlu bir kafile var. Bağımlı ki bu göçün nöbet açtığı mütenevvi çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve politik dönüşümler dahi var. Türkiye birlikte bunu genişlik acul cıvıl cıvıl ve güneş boyunca göç kayran ayrımsız talih. Acun tarihi aslında, göçlerin oluşturduğu bire bir ruz. Türkler Küçük Asya’evet kafile etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye huruç etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’evet göçler olmasaydı acun tarihi ayrımlı gelişirdi. Dolasıyla dünya tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insancasına bakış açısıyla ülkemize ve cümle insanlığa esaslı sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara mesnet olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Deneyimsizlik STK’ları Platformu Umumi Heyet Üyesi Dr. Ahmet Özdinç birlikte konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay dahi sığınmacı algısını çalışacağız, ne üzere hakeza aynı laf seçtik herhalde kararlamak baskı değil. Dünyada zaman 2022 yılı itibariyle yerinden cebren debi ettirilmiş yerinden zorla gönderilmiş ya de geçmek zorunda eksik 90 milyondan fazla koca var. Türkiye’nin nüfusundan henüz çok aynı şahsiyet şu an kendi evlerinde özlük yurtlarında kişi vatanlarında yaşamıyorlar, ayrımlı ayrımsız yerde yaşamak zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra çalıştay, sorunların tespiti, ağız dalaşı, çözüm önerileri oturumlarıyla devam etti. – NEVŞEHİR

Share: