Muş haberleri | Cumhur Reisi Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı nedeniyle Ahlat’ta düzenlenen etkinlikte konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadeleye ilişkin, “Cenup sınırlarımızı tıpkısı uçtan başka uca 30 kilometre derinliğinde ayrımsız koridorla garanti altına alana büyüklüğünde mücadelemizin bitmeyeceğini yekpare dünyaya tıpkısı öğün henüz car ediyorum.” dedi.

Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümü zımnında Ahlat’taki aktiflik alanında yaptığı konuşmada, Fatih Şehriyâr Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde seçme inançtan, seçme kökenden insanın onurunu güvence altına aldığını söyledi.

Fetih Marşı’nın “Bırak, siftinlik saatler huzursuz işlesin/Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın/Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın/Yürü, bibi hangi diye kendinle savaştasın/Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.” dizelerini okuyan Erdoğan, Milli Savaşım kazanılıp Cumhuriyet Altını kurulurken dahi Anadolu’dahi hayatiyetli ve Anadolu’ya sığınan herkesin canının, malının, haysiyetinin müstevlilerin ayakları altında ezilmekten kurtarıldığını vurguladı.

Erdoğan, İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyarak, zaman dahi Türkiye’yi dünyanın en faal devletleri arasına sokmak amacıyla verilen el erki ve kalkınma mücadelesinin, Türk milleti ve dostların kâffesi için olduğunu anlattı.

Son dönemdeki mücadelenin somut örneğinin 15 Orak Ayı destanı olduğuna belen eden Erdoğan, “Dudağında tekbir, elinde sembol/Namusun şiarı yiğitler gördüm/Bağrına gül kabilinden bastı şu yerey/Ölümü öldüren şehitler gördüm.” dizelerini okudu.

Reisicumhur Erdoğan, her bir vatandaşın güvenliğini, huzurunu güvence altına kabul etmek amacıyla yıldırı örgütlerinin başını ezdiklerini ve ezmeye bitmeme edeceklerini dile getirerek, “Cudi’bile, Gabar’de, Tendürek’te, Bestler Deresi’nde ezdik, ezmeye bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın yazdığı şiirin “Soğuk namlular elimizde, yürüyorken dağlara/Şehitlerden esenleme geldi, savaşçı yekpare sağlara.” dizelerini okuyan Erdoğan, Türkiye’deki her bir insanın refahını, hanay kalitesini ve standartlarını yükseltmek üzere asırlara eşit eserler ve hizmetler ürettiklerini vurguladı.

Reisicumhur Erdoğan, serencam 20 yılda mensur edilen herhangi bir eserin, rastgele hizmetin bu anlayışla hayata geçirildiğini belirtti.

“2023 yaklaştıkça eskimemiş oyunlar, yeni sinsilikler peşinde koşmaları boşuna değildir”

her bir ferdin geleceğe güvenle bakabilmesi amacıyla vizyonları genişlettiklerini, derinleştirdiklerini ve büyüttüklerini nâkil Erdoğan, kısaca 11 yıl ilk bu vizyonun namına 2023 dediklerini, zaman 2053 dediklerini tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erte bile 2071 diye niteleyerek yollarına devam edeceklerini kaydetti.

Kalkınmadan güvenliğe, diplomasiden ekonomiye tek alanda mücadelenin bitmediğinin altını çizen Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 6’ncı sene dönümü içerisinde bulunulduğunu hatırlatarak şöyle bitmeme etti:

“Terörle mücadelede, sınırlarımız içinde ve ötesinde fariza yapan, şehitlik ve yiğitlik mertebelerine vasıl kahraman askerlerimizin gelişigüzel birine şükranlarımı sunuyorum. Halen sınırlarımızda ve ötesinde kahramancasına savaş fail askerlerimize ve cemi güvenlik görevlilerimize başarılar diliyor, Rabbimden hepsini korumasını niyaz ediyorum. Cenup sınırlarımızı bir uçtan sair uca 30 kilometre derinliğinde ayrımsız koridorla güvence altına alana kadar mücadelemizin bitmeyeceğini birlik dünyaya aynı kere henüz ilan ediyorum. Kendileri diledikleri devir, diledikleri yere harekat düzenleyip bize ‘Zinhar ha!’ diye niteleyerek inç sallayanların riyakarlıklarının farkındayız, bu içtenliksiz ifadeleri asla dikkate almıyoruz. Ülkemizin güvenlik önceliklerine bakarak, kişi planlamamıza bakarak bu operasyonları sürdüreceğiz. Bilcümle söylediğimiz kadar tıpkısı akşam ansız gelebiliriz hem dahi her yere gelebiliriz.

Bizim diğerlerinden farkımız; kimsenin toprağında, birliğinde, beraberliğinde gözümüz yoktur. Biz elden kişi güvenliğimiz ve dostlarımızın huzuru amacıyla çalışıyoruz. Geçmişi koloni ve katliam lekeleriyle dolu olan tek ülkenin, toplumun, Türkiye’nin bu onurlu, ilkeli ve adil mücadelesine kortej söylemeye hakkı yoktur. Türkiye’nin önünü iki asırdır kullandıkları yöntemlerle bundan sonra kesemediklerini görenlerin 2023 yaklaştıkça yıpranmamış oyunlar, yıpranmamış sinsilikler peşinde koşmaları anlamsız değildir. Hangi yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar.”

“Sakın felek ağıt kaderin üstünde bire bir kader vardır/Ne yapsalar boş göklerden mevrut ayrımsız değişmeyen vardır/Periyot batsa hangi tamam geceyi onaran aynı mimar vardır/Yanmışsam külümden yapılan aynı germen vardır” dizelerini okuyan Cumhur Reisi Erdoğan, milletle gelişigüzel gerektiğinde küllerinden hisarlar yaparak mücadeleyi başarıya ulaştırmakta azimli olduklarını söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, teslimiyetlerinin vakit kaybetmeden Allah’a olduğunu, onun dışında kendilerini durduracak, geriletecek, esarete, sefalete, zillete sürükleyecek beşeri benzeri çetin tanımadıklarını ve tanımayacaklarını vurguladı.

“Ya olacağız, ya olacağız.” diyen Erdoğan, Türkiye ve Türk milleti için bambaşka yolun bulunmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Topluluk İttifakı ile geleceği yeniden inşa ve diriltme edeceklerini sözlerine ekledi.

Notlar

Erdoğan, konuşmasının peşi sıra beraberindekilerle konak çadırına geçerek bir süre burada kaldı.

Cumhur Reisi Erdoğan’a, Türkiye Şişman Budun Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Ihtişam Bahçeli, Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Çokluk Üzüntülü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Esenlik Bakanı Fahrettin Koca, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tecim Bakanı Mehmet Muş ve DOĞRU Öğür Umumi Başkanvekili Binali Saika ile BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici da haremlik etti.

Alanda, Jandarma Umumi Komutanlığı Mehteran Birliği bile eylem düzenledi.

(Bitti)Share: