Muş’un kadın voleybol takımı 1. Loda hedefiyle için bitmeme ediyor

Voleybol Kadınlar 2. Öbek 16. Grup’ta mücadele eden Muş Yurdum ve Cahillik Spor Kulübü, 1. Kütle hedefiyle başladığı sezonda oynadığı 10 karşılaşmanın 9’unu rakiplerine grup vermeden kazandı.

Muş’ta kızların voleybola yönlendirilmesi amacıyla 3 yıl önce Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde avrat voleybol takımı kurulması üzere düzentileme başlatıldı.

Müdürlük bünyesindeki antrenörler üstelik kentteki okulları ve yurtları dolaşıp, turnuvalar düzenleyerek tespit ettikleri yetenekli kız öğrencileri takımın bünyesine aldı. Türkiye Voleybol Federasyonu Lehçe Klasman’üstelik mücadele fail sporcular, güzeşte sene ortaya koydukları başarıyla Kadınlar 2. Tomar’e yükseldi.

Bu mevsim 16. Grup’ta oynadığı 10 maçtan 9’unu 3-0 kazanarak liderliğe yükselen Muş ekibi, ligin peşi sıra play-off müsabakalarında dahi ayrımsız başarıyı sergileyerek 1. Öbek’e yükselmeyi hedefliyor.

Kulüp Başkanı Hasan Yarçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş Yurdum ve Cahillik Spor Kulübünün 2019 yılında Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’nın talimatıyla kurulduğunu söyledi.

Takımda darülfünun ve ortaöğretim öğrencilerini benzeri araya getirdiklerini belirten Yarçin, “Voleybolu ve başka salon sporlarını genele yaymaya çalışıyoruz. Temel amacımız 2. Lig’da mücadele fail ekibimizi 1. Tomar’e tasrif etmek. Takımımız belli başlı bire bir düzeye geldi. Bakir transferler yaparak takımı güçlendirip 1. Takım hedefine akla yatkın ilerleyeceğiz. Haddinden Fazla muvaffakiyetli sporcularımız var. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

“Avrat sportmen sayımızı 2 katına çıkardık”

Uçan Top İl Temsilcisi Ramazan Han ise Türkiye Voleybol Federasyonu olarak Muş’ta avrat takımlarıyla ilgilendiren kullanılmamış benzeri düzenleme başlattıklarını aktardı.

Kulüp başkanı ve Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğünün desteğiyle altyapıdan alınan sporcularla takımın 2. Tomar’e itila başarısı gösterdiğini dile getiren Eğlek, şunları kaydetti:

“Bu yıl yolumuza meşgul dizgin bitmeme ediyoruz. Takımı kurarken tıpkı amacımız vardı. Muş’taki kız çocuklarının voleybola yönlendirilmesi, voleybolun tanıtılması ve ilimizdeki lisanslı sportmen sayısının artırılmasıydı. Bunu de başardık. Kadın sportmen sayımızı 2 katına çıkardık. Takımımız gani durumda. Amacımız play-off maçlarında başarılı olup, ilimizi 1. Tabur’üstelik bildirme gani şekilde işaret etmek. Elan evvel ilimizde erkek voleybol takımlarımız vardı. 2. Tabur’üstelik savaşım ediyorlardı. Bu yıl 2. Tabur’birlikte ‘Muş’un sultanları’ olsun dedik. Mızıka kentte aynı galeyan yarattı. Böyle bitmeme etmesini beklenti ediyoruz.”

“Play-off’u garantiledik”

Kulübün antrenörü Nesip Polat dahi okulları dolaşıp, üniversitede ve KYK yurtlarındaki öğrencilerle turnuva düzenleyerek bir nice sporcuya ulaştıklarını belirtti.

Geçen sene elde ettikleri başarıyla 2. Loda’e yükseldiklerini nâkil Polat, “Grupta bir numara sıradayız. Hedefimiz 1. Kütle’üstelik uğraşmak. Bunun için cimri egzersiz yapıyoruz. Hedefimize emniyetli adımlarla ilerliyoruz. Okul okul dolaşarak bu yetenekleri keşfettik. Onlara güveniyoruz ve muvaffakiyetli olacağımıza inanıyoruz. Play-off müsabakalarına katılmayı garantiledik. İnşallah o maçlarımızı bile kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Takımın mutedil oyuncusu Diyarbakırlı Dilan Sürücü, 6. sınıfta voleybola başladığını ve Muş’ta üniversite okuduğunu bildirerek, “Takımla bu yıl ittifak imzaladım. Gayet fena hâlde gidiyor. Şu zaman bir numara sıradayız. Antrenmanlarımız de çok eli nimetli geçiyor. Haftada 3 egzersiz yapıyoruz. Haddinden Fazla güzel bire bir ortamımız var. Çok mutluyuz. İnşallah hakeza bitmeme ayar. Voleybola beden eğitimi öğretmenim sayesinde başladım. Boyum ince olduğu için voleybola yönlendirdi. Takımımızın kudretli olacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Oyunculardan Muşlu Rojda Çetinbaş ise “Muş Spor Lisesi öğrencisiyim. Antrenörlerimiz okula gelerek beni izledi ve sonrasında takıma aldılar. Demincek 2. Lig’bile savaşım ediyoruz. Kendim ve takımım namına çok mutluyum. adım adım hedefe ilerliyoruz. 10 maçtan 9’unu kazandık. Hedefimiz mütezayit birlik maçları de kazanmak.” şeklinde düşünüm belirtti.

Share: