Ocak ayında elle sökümü yapılan yeregeçen, Acun pazarına hazırlanıyor

Eş ayında elle sökümü yapılan yeregeçen, Acun pazarına hazırlanıyor

ZMO Konya Idarehane Başkanı Burak Kırkgöz:

“Önümüzdeki sene içerisinde yeregeçen üretiminde bire bir düşüş beklemiyoruz”

“Havuç üretimi özne çiftçilerimiz fiyatlardan kıvançlı”

KONYA – Türkiye’nin yeregeçen ihtiyacının kestirmece yüzde 65’ini karşılayan Konya’birlikte akıbet günlerde akim dereceye kadar düşen antipatik havada yeregeçen üreticileri, tarlalarında mevcut havuçları elle tek yegâne toplayarak taşıdıkları üretim alanlarından sevkiyat yapmaya bitmeme ediyor. Bölgedeki havuç üreticileri ise günlük 4 bin 5 bin ton havuç çıkarabildiklerini anlatım etti.

Konya Ovasında 38 bin 873 kilometrekare yüzölçümünün yüzdelik 47si tarım arazisi namına kullanılıyor. Amaç ilçesinde çiftçiler ise 80 bin dekar arazide havuç yetiştiriciliği yapıyor. Yaz aylarında aşamalı söküm yapılarak tıpkı bölümü ihraç edilen havuçların ayrımsız bölümü ise kış aylarında tarlalardan ekincilik işçileri tarafından bir tane yegâne toplanıyor. Tarladan toplanarak kamyonlarla fabrikalara götürülen havuçlar, burada paketleme işlemi yapılıyor. Akıbet günlerde muvaffakiyetsiz dereceye büyüklüğünde sakıt bölgedeki çekicilik sıcaklığına karşın yeregeçen fabrikalarındaki mesailer gece gündüz bitmeme ediyor. Sıralı söküm sayesinde yılın 8 kocaoğlan paketleme ile bu arada Türkiye’deki 650 bin titrem havuç üretiminin 450 bin tonu ilçeden karşılanıyor.

“Kısaca 35 bin dekarlık alanda Kaşınhanı bölgesinde yeregeçen üretililiyor”

Konya’nın yeregeçen üretimden serencam yıllarda talih genelinde dolay plana çıktığının altını çizen Kültür Mühendisleri Odası Konya Ofis Başkanı Burak Kırkgöz, Konya Türkiye genelinde havuç üretiminde kendini baya benzeri geliştirdi. Alelhusus Kaşınhanı’ndaki havuç üretimi vahim anlamda bağırsak piyasada ve ihracatta en yöre sıralarda saha alıyor. Ister kalitesi ister lezzetti ile Konya Kaşınhanı havucunu dolay sıraya taşıyan unsurlardan birisi. Tahminî olarak 35 bin dekarlık alanda Kaşınhanı bölgesinde yeregeçen üretimi gerçekleştiriliyor. Orak Ayı aylarında başlayan yeregeçen hasadı kısaca 3’üncü aylara büyüklüğünde devam ediyor. Mevsim başlangıcında tahminî 2 buçuk lira olan havuç fiyatları şu anda 6 liraya büyüklüğünde yükseldi. Bağımlı sezonun bitmesiyle fiyatların yükselmesi beklenen bir durumdu. Şu anda havuç üretimi özne çiftçilerimiz fiyatlardan kıvançlı” dedi.

“Havuçların üst örtüsüz olduğu üzere az buçuk üşümeler, giysi hasarları oluştu”

Konya’bile üretilen havuçların lezzet ve aromasından kaynaklı yurt dışından taleplerin faziletli olduğunu tabir eden ZMO Konya Büro Başkanı Burak Kırkgöz, sıkıntılı dışında dahi ağırbaşlı anlamda Kaşınhanı havucuna irade var. Özellikle Kaşınhanı’ndan sâdır havuçların lezzet ve aromasından etraf ihracata talep edilir durumda. Önümüzdeki yıl içerisinde yeregeçen üretiminde değme düşüş beklemiyoruz, üreticilerimiz devam edecek. Bu laf bile kendileri ile gelişigüzel yaptığımız görüşmelerde filhakika atadan mevrut meslek bu yeregeçen üretimi. Teknolojin ilerlemesi ile işlerin biraz henüz kolaylaştığından bahsedebiliriz. Bu yıl yağışlar, kar yağışları 11’inci, 12’inci aylarda beklediğimiz düzey da olmadı. Bu tahıl alanların yani espas havuçta da biraz elan kalitede düşüşe illet oldu. Çünkü tarlalarda geceleri donla ile bu arada havuçların beden kategorik olduğu üzere az buçuk üşümeler, giysi hasarları oluştu. Bu biraz etkiledi havuçtaki kaliteyi şeklinde konuştu.

“Günce 4 bin 5 bin titrem havuç çıkarabiliyoruz”

Bölgede ayrıntılı yıllardır havuç üretimi yapan Oğuzhan Özcan ise, “Havucun istihdama çok fazla etkisi var. Alelumum âdem gücü ile yapıldığı üzere. 9 kamer sezonluk işçi çalıştırıyoruz. Bunun 8 kocaoğlan 50-60 hayat çalışıyoruz. 12 kamer bazında de sürekli 20-25 can isçi çalıştırıyoruz. Burada Kaşınhanı’nı özellikle Türkiye’birlikte ve Dünyada meze sahibi olmasının arz iri etkenlerinden biri teknolojiye seçme ahit aynı aşama önde olması. Tıpkı bile Konya Ovasının açık arazilerin, suların, eli nimetli toprakların olmasından ortalık. Yeri geliyor burada günce 4 bin 5 bin ton havuç çıkarabiliyoruz. Bunu üstelik dünyanın genelinde bir nice yerinde nazik şirketler haricinde kimesne çıkaramaz. Orta Şark, Balkanlar, Mail Avrupa ülkeleri burayı yeğleme ediyorlar” diye konuştu.

Share: