KTO Ocak Kocaoğlan Kolay Meclis toplantısı gerçekleştirildi

Konya Tecim Odasının (KTO) Ocak Ayı Olağan Sedir toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ün 2023 yılına ilgili hesaplı beklentileri değerlendirdiği toplantıda gerçeklik sektöre sağlanan bindi ve teşvikler karşı vukuf verdi.

Konya Tecim Odasının, Sülale Ayı Dümdüz Divan Toplantısı gerçekleştirildi. KTO Konferans Salonunda gerçekleştirilen derinti, Meclis Başkanı Ahmet Arıcı vasıtasıyla açıldı. Arıcı, gündemdeki maddelerin görüşülmesinin arkası sıra, konuşmasını yapmak üzere Umumi Heyet Başkanı Selçuk Öztürk’ü kürsüye çağırma etti.

Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerime yapılan saldırıyı kınadığını belirten KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Hiçbir gönül, hiçbir sebeple Müslümanların mukaddesatını istihkar özgürlüğüne cemaat değildir. Bu ne aynı rapor özgürlüğüdür ne de demokratik benzeri haktır. Yıllardır terör örgütüne aguş açan İsveç’in, Türkiye Büyükelçiliği uğrunda hakeza ayrımsız saldırıya cevaz vermesi ülkemize alın düşmanca kibir içre olduğunu bir sefer daha göstermiştir. İki yüzlü benzeri yöntem izleyen İsveç’in NATO üyeliğine başvurusunu onaylamama üstüne devletimizin atacağı adımı destekliyoruz” dedi.

Acun ekonomisine müteveccih beklentileri dile getiren Başkan Öztürk, “2019 yılında başlayan tecim savaşları ile devamında global müstevli ve Rusya Ukrayna savaşının etkileri ile serencam 4 yıldır donuk tıpkı süreç nâkil küresel ekonomide aynı çokça sorunu 2023’e taşıyarak başladık. Global enflasyon, para politikaları, global tahaccüm, enerji krizi ve besin krizi kabilinden konular 2023’te bile küresel ekonominin zorlanacağını göstermektedir. Küresel ekonomide 2023 yılı için yeryüzü çokça konuşulan konuların başında resesyon gelmektedir. 2023 yılında yavaşlamaların küçülmeye dönmesi ihtimali yüksektir. Gine benzer şekilde mülk ticaretinde birlikte 2023 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde daralma yaşanması beklenmektedir. Dünya 2023 yılına muhteşem belirsizlikler ile girerken Türkiye’nin üstelik bu gelişmelerden etkilenmesi kaçınılmazdır” dedi.

“Borcunu ödeyen mükellefe bindi önerisi”

Konuşmasında tam sektöre sağlanan Itimat Güvence Fonu ve Asgari Ecir destekleriyle ilişik hikmet veren Öztürk, Idrak Affı kendisine tanıdık Er Bezi Yasa paketinde vergisini ağır ezgi ödeyen mükelleflerin da yer alması gerektiğine dikkat çekti. Öztürk, “Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla asıl sektörümüzün kamuya olan borçlarına müteveccih eskimemiş bir Er Bezi Kanun müjdesi verildi. Yıpranmamış Husye Kanun teklif tamlık yerine elan önce yapılan düzenlemelere koşut berenarı geniş tutulması bekleniliyor. Teklif çerçevesinde; 31 Ara 2022 tarihi itibarıyla kesinleşmiş alacakların baştan yapılandırılmasını paketin, SGK yoluyla takip edilen sigorta primleri, rüşvet alacakları, kasa ve cari hesap düzeltmesi, matrah-vergi artırımı, yığılım affı gibi düzenlemeleri içermesi öngörülüyor. Detayların Hazne ve Maliye Bakanlığımız eliyle açıklanmasını bekliyoruz. Sadık sektörümüzün talebi olan bu kullanılmamış paketin, işletmelerimize soluk aldıracaktır. Diğer taraftan devlete olan ödemelerini aksatmadan, aklık ve uyumlu bir şekilde özne üyelerimiz da unutulmamalıdır. Borçlulara ifa fırsatı tanırken borcunu zamanında ödeyen mükellefin birlikte desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbuğ Öztürk, KTO’nun serencam bir aylık faaliyetlerini değerlendirdiği sokum ile konuşmasını tamamladı. – KONYA

Share: