Öğrenciler söyledikleri şarkılarla diyaliz hastalarına moral verdi

Bitlis’te Aydınlık Ermiş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği şarkılar, diyaliz hastalarına maneviyat oldu.

Bitlis Azamet Hastanesi idarecileri, haftanın mahsus günlerinde diyaliz ünitesine mevrut hastalara müzaheret etmek için saz etkinliği fayrap etmek amacıyla lisenin yöneticileriyle görüştü.

Bunun üstüne, çalgı öğretmeni Gülistan Çimen İlci ile hastanenin diyaliz ünitesine mevrut 12 öğrenci, otama gören hastalar üzere melodi ve türküler seslendirdi.

Öğretmen ve öğrenciler, daha sonraları hastalarla dostça etti, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başhekim Yardımcısı Yüksek Aker, gazetecilere, hastaların bazen haftanın 5 günü diyaliz makinesine bağlanmalarının içtimai hayatlarını etkilediğini söyledi.

Diyaliz hastalarının zamanlarının iri bölümünü serviste geçirdiğini anlatan Aker, şöyle konuştu:

“Tedaviler sadece tıbbi manada ilaçla olmuyor. İnsanların ruhsal durumlarını da dikkate almak geçişsiz. Onların psikolojik durumlarını yükseltmek üzere aktiflik yaptık. Tıbbi tedavinin yanı sıra maneviyat olsun diyerek bu zümre etkinlikleri yapmaya çalışıyoruz. Zaman bile diyaliz hastalarına dikkati eksiltmek ve gidemedikleri toplumsal etkinlikleri bir nebze birlikte olsa ayaklarına getirip bahtiyar olmalarını keşfetmek istedik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Enstrüman öğretmeni İlci da farkındalık inşa etmek amacıyla diyaliz merkezine geldiklerini belirterek, “İki kamer geçmiş diyaliz merkezinde kayınpederimi kaybettik. Bu nedenle katıldığımız aktiflik benim amacıyla çokça düşündürücü oldu. Türkçesi gelmekte zorlandım amma umarım dolgunca gelmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerden Muhammet Sipan ise hastalar için konser verdiklerini rapor ederek, “Kendilerini mutlu hissetmeleri domuzuna kalın yarattı. Biz üstelik onlara bindi vermekten bahtiyarlık duyduk. Hastaların kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.” dedi.

Yaklaşık 8 yıldır diyaliz ünitesine mevrut parasız Sabiha Argut, çok güzelce tıpkısı etkinliğin düzenlendiğini dile getirerek emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: