Ömer Fethi Gürer’den Firez Varlıklarıyla İlgili Araştırma Önergesi: “Kültürel ve Tarihi Değerler da Sakil Anlamda Vurgun ile Karşı Karşıya”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalınan ve fesih edilen hars varlıklarıyla ilgili TBMM araştırması açılmasını istedi. Gürer, ” Türkiye’nin değişik değerlerinin soyulduğu gibi kültürel ve tarihi değerleri üstelik korkulu anlamda vurgun ile yüz yüze. Gerek elde edilen ürünlerin aslıyla saha değiştirilmesi ya de çalınmasından mavera, gömü avcılarıyla Türkiye kodes deşik ediliyor. Bunun takibe alınması lazım. Bu konuda çalışmalar yapılması geçişsiz” dedi.

CHP Niğde Saylav Gürer, kaybolan, çalınan evet birlikte halel edilen hars varlıklarının araştırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırı önergesi verdi. Gürer, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“YÜZLERCE TARİHİ ESERİN ÇALINDIĞI İFADE EDİLİYOR”

“Ülkemiz coğrafyası gün ve firez zengini bire bir coğrafya. Coğrafyanın değişik bölgelerinde yapılan bilimsel kazılarla eski aydınlanıyor. Bu konuda da mefret kazılar devam ediyor. Bunun yanı sıra, kazıların olduğu bölgelerin dışında saptanmış kurgan ve benzeri alanlarda haddinden fazla sayıda gömü avcısını ekonomik krizin birlikte getirdiği sorunlarla hafriyat yaptıklarını ve gâh tarihi eserlerin ya fesih edildiği ya çalındığı üstelik biliniyor. Ancak bunlardan elan vahimi, Bakanlığın internet sitesinde meydan aldığı biçimiyle, Bakanlığa tutkun müze, hususi müze, koleksiyoncular, örenlik yeri, kazı alanı ve gayrı alanlarda çalınan veya kaybolan eserler düzlük alıyor. Bunlarla ilgilendiren Ekin ve Turizm Bakanlığı’na sadık 90 müze, 17 özel müze ve koleksiyoncularda yüzlerce tarihi eserin çalındığı birlikte anlatım ediliyor.  Bu elbette ciddi bire bir genişlik. Bunun araştırılması gerekiyor.

“DEFİNE AVCILARIYLA TÜRKİYE DELİK DEŞİK EDİLİYOR”

Bazı asar çalındıktan bilahare adına benzer içeriği ve özelliği olmayan eserler ile yer değiştirildiği iddiaları de var. Bunun üzere Divan Araştırması yapılması için TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulundum. Zira Türkiye’nin değişik değerlerinin soyulduğu kadar kültürel ve tarihi değerleri de okkalı anlamda vurgun ile yüz yüze. Lüzumlu elde edilen ürünlerin aslıyla saha değiştirilmesi evet da çalınmasından mavera, gömü avcılarıyla Türkiye cezaevi deşik ediliyor. Bunun takibe alınması geçişsiz. Bu konuda icraat yapılması lazım. Geleceğe bırakacağımız firez mirasımızın bu şekilde namevcut edilmemesi geçişsiz.

“İFTİYAN BÖLGESİ DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN FESIH EDİLEN YERLERDEN BİRİ”

Az dışına kaçırılan ara sıra eserlerin ülkemize mankafa gelişiyle ilgili çalışmalar vardı. Bunların arttırılması lazım. Ülkemizdekilerin üstelik korunması lazım. Binlerce yerde hafriyat yapılabilecek potansiyel var. Höyükler muhtemelen. Buralara tabela konulunca, veri insanlarından önce define avcıları gidiyor ve buralar mapushane deşik ediliyor. Niğde’birlikte bile böyle alanlar var. İftiyan bölgesi gömü avcıları marifetiyle talan edilen yerlerden birisi. Farklı köylerde üstelik analog durumlarla ilgili haddinden fazla sayıda referans bizlere ulaşıyor.

Türkiye genelinde lüzumlu hafriyat alanlarının, höyüklerin korunması yanı sıra müze ve harabelik yerlerindeki tarihi eserin birlikte çalınmasının önüne geçilecek benzeri politikanın bu bağlamda geliştirilmesine gerekseme, hangi eyvah ki kültür varlıklarımız tıpkı yerde namevcut edilen tıpkı proses bile sürüyor. Bunun önüne boşamak için de Meclis araştırması ile konunun şümullü ele alınması üzere Sedir Başkanlığımıza başvurumuzu yapmış bulunuyoruz.”Share: