Ordu’da kruvaziyer turizmi başlıyor

Karadeniz’in sunu koca tecim ve turizm merkezi koyulmak üzere akıbet iki yıldır hızlı ayrımsız çevik sergileyen Kalabalık, bahir turizmi ve taşımacılığında çıtayı yükseltiyor. Eylül ayında Ünye Limanı vasıtasıyla Rusya ile Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla birlikte arsıulusal deniz taşımacılığına başlayan Kalaba, bu el dünya deniz turizminin yeryüzü büyük alanlarından biri olan kruvaziyer turizmine ev sahipliği yapacak.

Kargaşa Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler’in çalışmaları ile rıhtım sayısı arttırılan, derinliği arttırılarak yüksek tonajlı gemilerin girişine yarar ayla getirilerek büyütülen Ünye Limanı, yılda 40 civarında kruvaziyer gemisi ağırlamaya hazırlanıyor. İlk kruvaziyer gemisi 19 Fasıla Pazartesi haset sabah saat 09.00’da limana yanaşacak.

Elan önceki Rusya’nın Soçi kentinden başlayıp Trabzon, Sinop, İstanbul ve Bozcaada’yı kapsayan rotada yolculuk gerçekleştiren Astoria Grande adlı kruvaziyer geminin sahibi olan ana ortaklık yöneticileri ile aynı paradigma görüşmeler gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, seyahat rotasına Ordu’nun üstelik eklenmesini sağladı. 1350 emanet kapasiteli Astoria Grande adlı cruise geminin bundan sonraki rotası Trabzon, Kalaba, Sinop, İstanbul ve Bozcaada şeklinde olacak.

“Ordu için tıpkı evvel ve balaban bir hamle”

Kalaba Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kalaba’nun artık deniz taşımacılığı ve bahir turizminde meydan alacağını belirtti. Başbuğ Güler, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Ordu’yu tıpkısı hep kendisine ele alıyoruz. Burada yer majör avantajlarımızdan biri de Ünye Limanı. Ünye Limanına gelecek olan kruvaziyer gemi bilcümle Cıvıl Cıvıl’ya gelmiş oluyor. Nedeniyle siftahı yapacağız ve bu çok kebir aynı girişim. Çünkü hiç düşünülmeyen işleri gündeme alıyoruz. Bu hem turizm hem ekonomimiz hem de kültürümüz açısından çokça heybetli” dedi.

“1000’in üzerinde gelgeç ağırlayacağız”

Ati olan geminin 1000’in üstünde sâri ile geleceğini vurgulayan Başkan Güler, “1000’in üzerinde eğreti ağırlayacağız. Bir kısmını Ünye’üstelik ayrımsız kısmını da Fatsa üzerinden Altınordu’ya getirerek burada ağırlayacağız. Bu kruvaziyer seferleri artık inşallah bitmeme edecek. Bunu gerçekleştirmek için Ünye Limanının derinliğini artırdık, tesisi geliştirdik. Tıpkısı zamanda dahi muvakkat terminali yaptık. 1000’in üstünde bulaşan ağırlayacak bulaşıcı terminalini 25 günde nesir ettik. Ordumuzun güzelliklerini gelen misafirlerimize göstereceğiz” diyerek konuştu.

“Ünye Limanı’ndan sonraları Altınordu ve Fatsa’de bir çalışmaları yapacağız”

Altınordu ve Fatsa’bile bile benzer çalışmaların yapılacağını belirten Başbuğ Güler, amiyane tıpkısı liman olan Ünye’nin artık alelacayip bir hava merkezi haline dönüştüğünü belirtti. Başkan Güler sözlerini şöyle tamamladı:

“daha çok antrparantez Kargaşa Limanı’nı geliştiriyoruz. Rıhtımı geliştiriyoruz bununla ilgili çalışmalarımız var. Fatsa ile ilişik çalışmalarımız var. Ekonomiyi hep yerine ele alıyoruz. Ro-Ro seferleri haddinden fazla gürültülü getirdi. Daha Çok tabiri caizse sandık kasa değil tır tır malları yüklüyoruz. Bu üstelik ekonomimize çokça balaban ulama sunacak. Daha mukaddema bayağı tıpkısı liman görünümündeyken yemeden içmeden çimento ve maden yüklenilen benzeri yeri bambaşka aynı elektrik merkezi haline getiriyoruz. Bunu bile tarımla turizmle kültürle destekleyerek burayı turizm ve tutum merkezi yerine geliştiriyoruz.” – KARGAŞA

Share: