Profesörden “Karadeniz’de hamsi avcılığı yasaklansın” çağrısı

Profesörden ” Karadeniz’dahi hamsi avcılığı yasaklansın” çağrısı

Prof. Dr. Münevver: “Avlanmayı sürdürürsek ilerleyici yıllarda denizlerde hamsi türü kalmayacak”

ORDU – Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Münevver, denizlerde hamsi stoklarının tükenme aşamasına geldiğini söyleyerek, “Stoklarımız hasis gözyaşı gruplarında ve yoz boylardaki hamsiler. Bundan periferi mutlak suretle bu stoku avlamamamız gerekmektedir, banko av yasağının getirilmesi gereklidir” dedi.

Denizlerde 1 Ilkgüz tarihinde başlayan av sezonu sürüyor. Palamut balığı ile sezona çabuk başlayan Karadenizli balıkçılar, mevsim ortalarında bereketli bekledikleri hamsiden umduklarını bulamadı. Kıtipiyoz boyda avlanan hamsilerin popülasyonu zıt etkileyeceği için geçen yıl Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle hamsi amacıyla getirilen avlanma yasağının bu yıl de getirilmesi talep ediliyor.

“Kesinlikle av yasağının gelmesi gerekiyor”

Civil Civil Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydınlık, hamsi stoklarının şuan yoz boylarda olduğunu söyledi. Deniz içre hamsilerin destan ortalamasının şuanda 7-8 santimetre olduğunu fakat bunun 11-13 santimetreye ulaşması gerektiğini nâkil Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Klan namına peki yasal fakat normal şartlarda bu hamsilerin tezgahlarda olmaması gerekiyor. Şuanda avlanmaması gereken ayrımsız ebat var. Şuanda o tezgahlardaki 9 santimetrelik hamsiler, gırgır balıklarındaki elekten geçip, üst kısımda kalan klan grupları. Henüz kıtipiyoz olanları ise denize dökülüyor evet de ahali altından dökme hamsi yerine balık unu ve balık yağı fabrikalarına yolluyorlar. Dolayısı ile stoklarımız aşağı yoz yaş gruplarında ve amiyane boylardaki hamsiler. Bundan periferi özgür suretle bu stoku avlamamamız gerekmektedir. Kesinlikle av yasağının getirilmesi gereklidir” diye niteleyerek konuştu.

“Karadeniz’üstelik alelade klan balık değil, genç balıklar var, bunun anlamı ilerleyen yıllarda istif çökecek eylemek”

Şuanda bitmeme eden avcılıkta tutulan hamsilerin sanıldığı üzerine aşağı boyutta olmadığını, liyakatsiz yaş grubundaki balıklar olduğunu tamlayan Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Banal klan grupları olması demek bu stokun çok canlı bireylerden oluştuğunu tabir fehamet. Yani elhak yapılan çalışmalarda 7-8 santimetre kamet grubundaki balığın muvaffakiyetsiz yaş grubundaki balıklar. Bizim hamside 2-3 yaş olması lazım, sunma çok avlanan ise 1-2 yaş grubudur. Şuandaki balıklar ise rate gözyaşı grubunda. Bu balıklar, yem olmadığı ve beslenemediğinden değil, bizim avlamamız gereken gözyaşı gruplarındaki balık yok. Bu balıkları güzeşte yıl Gürcistan ve Abhazya’bile bizim balıkçılarımız bu hamsileri avladılar. Dolayısı ile şuanda Karadeniz’üstelik süfli balık değil, tüvana efrat var, 1 ve 2 yaşındaki reşit erat bulunmayan. Bunun anlamı ati yıllarda bu sıkıntının devam edeceğinin ve stokların çökeceğinin anlamını ifade kadir” şeklinde konuştu.

“Avlanmayı sürdürürsek ati yıllarda hamsi ve bununla sönümsüz balık türleri kalmayacak”

“Hamsi avcılığını şayet şuanda sürdürürsek, hiç üremeye fırsat olmayacağı üzere gelecek yıllarda hamsi, alıp evlerimize götüreceğimiz bir balık türü olmayacak” diyen Kalabalik Üniversitesi Fatsa Bahir Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Okumuş, şöyle konuştu:

“Hamsi yok ise istavrit da olmaz, lüfer birlikte olmaz, pelit birlikte olmaz. Karadeniz’in diğer balıklar üzere besini hamsidir. Dolayısı ile hamsi çekilirse, hemen hamside değil, diğer balıklarımız bile sevgili yaşarız. Bu süreç 5 yıldır bitmeme ediyor ve zaman buraya kadar geldik.”

Share: