Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla merasim gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Ilbay Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Mustafa Çıpa ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin şehit ve gazilere gönül borcu verecekli olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ahali Dansları Topluluğu eylem sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Komutan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının faal destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Günü’nün eksiksiz yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan minnet, minnettarlık duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Öğür Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Güdücü, gaziler ve tören düzeni üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolasıyla merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Şehremini Hazar Ayhan ve gazi dernekleri vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından ürkmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün mazmun ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı merasim, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Maraba, Gaziler Haset kutlama etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle benzeri otelde kahvaltıda buluştu.

Ardından Çorum Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Dikici, Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şehitler Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Çoban, törende yaptığı konuşmada, tıpkısı cidal meydanındaki genişlik erdemli mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin birlikte bildirme efdal ikinci ön olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Ekinci ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer marifetiyle şehitlerin ruhu üzere yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Abide Alanı’nda düzenlenen törende Ilbay Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Sancak Salih Nazik, Belediye Reisi İsmail Hakkı Salim ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün valör ve önemini belirten konuşmanın arkası sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ofis Başkanı Ahmet Polat,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayıcı ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı ayrımsız gün olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve aynı mektepli aracılığıyla şiir okundu.

Anıt Alanı’ndaki törenin ardından 100. Sene Ekin Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Şarap, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra izlence Ahali Terbiye Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün deme ve önemini tamlayan konuşmasının peşi sıra şiirler okundu.

Daha bilahare Huy Ekin Köyü’ndeki programda konuşan Ilbay Avni Çakırdoğan, Türk milletinin tarihinin caka ve şerefle meşgul olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Yavuz Essah Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Elan bilahare tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle dostça etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Örenlik, Belediye Başkan Vekili Cemal Umut Tığ, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi, çekicilik müdürleri ve gaziler katıldı.Share: