SAMSUN’DA UZMAN ÇAVUŞ YAMAÇ PARAŞÜTÜ KAZASINDA AĞIR YARALANDI

SAMSUN’un Canik ilçesinde huzur paraşütü fail Uzatmalı Çavuş Hakan Özkaya (25), inişe geçtiği tam dengesini kaybedip, yere çakıldı. Hastaneye kaldırılan Özkaya’nın vücudunda haddinden fazla sayıda kırık olduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Olay, 30 Ekim’de Gültepe Mahallesi’nde meydana geldi. Kat paraşütü ile pervaz eden Uzatmalı Çavuş Hakan Özkaya, baş aşağı sırasında dengesini kaybedip, yere çakıldı. Özkaya’nın yardımına, bölgedeki diğer sporcular koştu. Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan Özkaya’nın vücudunda haddinden fazla sayıda fay olduğu ve dirimlik tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Özkaya’nın okkalı bakımda tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

‘PEK TERCİH ETTİĞİMİZ BİR MINTIKA DEĞİL’

Samsun Yan Paraşütü Kulübü Müessis Başkanı Mustafa Yılmaz, Hakan Özkaya’nın tecrübesinin olmadığını ve vacip brifingleri almadan pervaz yaptığını belirterek, “Olayı görmedik ama bu bölgede tanıdığımız bir uçucu eş değil. Tecrübeli olduğunu birlikte düşünmüyorum. Deneyiminizin olmadığı bölgede, temkinli uçmak gerekiyor. Hangi olacağını göremiyorsunuz ancak uçarak ayırt ediliyor. Haddinden Fazla üzüldük. Böyle bir kazanın yaşanması hepimizi üzdü. Afiyetle yaptığımız tıpkı spor. İstiyoruz ki; hakeza engebe duymayalım. Kimse bu merkez ahval yaşamasın. Kazanın işleyiş biçimi için kimsenin bilgisi yok. İniş yaptığı kesim, tutkun bire bir mintika. Bizim baş aşağı için mütehammil tercih ettiğimiz havza değil. İniş ve çıkışta akla yatkın olan albeni akımları var; o bölge birlikte akıllıca sıfır bir bölgeydi. Zahir olduğunu bilmiyoruz ama gördüğüm kadarı ile salim tarafı konusunda sakıt. Tanımadığımız bölgelerde uçarken; yerel pilotlardan bilgelik kabul etmek ve görmüş geçirmiş pilotların tavsiyelerine uymak çokça önemlidir” dedi.

Share: