Sazak Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu Ara Ayında Seyircisiyle Buluşmaya Devam Edecek

Sazak Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu, antrakt ayında şeş oyunla peyrev karşısına çıkma.

Baştan yapılandırılmasının arkası sıra üçüncü el zaman açılışı işleyen Şehir Tiyatrosu, antrakt ayında dahi bakir oyunlarıyla perdeyi açacak. Şehir Tiyatrosu, ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu ile çatlak kocaoğlan programını başlatacak.

Büyükşehir’in Hars ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü ve opera sanatçısı Bengi İspir Özdülger, boşluk ayının evvel oyunu ‘Ben Mimar Sinan’ ve farklı oyunlar üzerine hikmet verdi. Özdülger, şunları söyledi:

“GENÇLERİMİZE VE ÇOCUKLARIMIZA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

“Öncelikle Mersin Ağacı Şehir Tiyatrosu namına bakir sezonumuzu açmış olmanın ve seyirciyle buluşuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yoğun meşbu tıpkı programımız var. Ancak bu programda özellikle göstermek istediğimiz ayrımsız dideban var. Tığ, gençlerimize ve çocuklarımıza çokça ehemmiyet veriyoruz, bunu bile rastgele seferinde anlatım ediyoruz. Bu doğrultuda eskimemiş benzeri ürün hazırladık; ‘Ben Mimar Sinan’. Turgut Özakman’ın metnini yazdığı bu eseri, okullarımıza giderek ortaokul öğrencilerimize oynuyoruz ve harbiden prömiyerimizi birlikte Mimar Sinan Ortaokulu’nda yaptık. Adi çok delici aynı ürün. Benzeri zamanda Mimar Sinan’ın hayatını, başarılarını, süreci biyografik tıpkısı şekilde, Mimar Sinan’ın kendini anlattığı tıpkı iz. Amiyane çok birlikte canlı oldu. Okuldaki öğrencilerimiz bundan çok sağlık aldı.

“BU ŞEHİRDE SANATI HERKESE YAYABİLMEK İSTİYORUZ”

Çatlak ayında dahi bu şekilde bitmeme edeceğiz. Zira bizim amacımız, okullara giderek öğrencilerimize tiyatroyu sunabilmek. Bire Bir şekilde beş öğrencilerimizi de salonlarımıza getirerek tiyatrolarımızı izletmek istiyoruz. Okuldaki öğretmenlerimizle, müdürlerimizle angajman kurarak, çocuklarımıza araçlarımızı bile göndererek onların temsillerimize gelmelerini ve izlemelerini istiyoruz. Biz şehirde sanatı herkese yayabilmek, herkesin kalbine boylamak, herkesi kültür ve bittabi ki olmazsa olamaz sanatla buluşturmak istiyoruz. Mersin Kent Tiyatromuz ile salonda yapacağımız ‘Vahşet Tanrısı’, ‘Ölümü Ardında Gezdirenler’, ‘Buzlar Çözülmeden’, esasen bu zaman prömiyerini yaptığımız ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ eserlerinin dışında yavru ve toyluk oyunlarımızla da okullara giderek, okulları bile bizlere getirerek tiyatro sezonunu komple meşbu yaşamak istiyoruz. Familya ayından itibaren de hedefimiz, yeniden kullanılmamış eserlerle canan sanatseverlerimize, gençlerimize, çocuklarımıza ve yetişkinlerimize, sanatımızı en ongun şekilde sunmak olacak.”

Sahnelenecek oyunları tutulmak isteyen yurttaşlar, www.mersin.bel.tr ve Teksin uygulaması üzerinden, oyunların gündüz ve saat bilgilerine ulaşabilecek.

Share: