SELIM Parti’li Zehir, CHP’nin e-Ticaret’e yönelik kanunun ara sıra maddelerinin iptali amacıyla AYM’ye başvurmasını eleştirdi

SELIM Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı ve İzmir Saylav Hamza Şiddetli, CHP’nin Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Üzerine Kanunun bazı maddelerinin iptali amacıyla Esas Mahkemesine (AYM) başvurmasını eleştirdi.

Kırıcı, Sedir’te düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgını sürecinde bilcümle dünyada olduğu üzere Türkiye’bile da aksata alışkanlıklarında bire bir değiş yaşandığına bel etti.

Bu değişimin geçen sene Türkiye’da elektronik ticarete (e-Ticaret) yüzdelik 69’luk tıpkısı çoğalma ile 400 bilyon teklik hacme ulaşmasına hastalık olduğunu aktaran Acı, e-Ticaret’in bu yıl böylelikle ise yüzde 40 çoğalma göstereceği ve ticari hacminin 560 milyar liraya ulaşacağının öngörüldüğünü belirtti.

e-Tecim’te nahak yere rekabetin ve tekelleşmenin önüne geçerek pazara eskimemiş aktörlerin girişini kolaylaştırmak, pazarın tartılı ve sağlıklı büyümesini nail olmak için evvel imza sahibi olduğu Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Karşı Kanunda Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’ni hazırladıklarını ve TBMM’ye sunduklarını anımsatan Dokunaklı, teklifin komisyona geldiği günden itibaren umum siyasi partilerin temsilcileri marifetiyle desteklendiğini anımsattı.

CHP’li milletvekillerinin bile teklifi desteklediğine işaret fail Elem, “CHP milletvekilleri bu düzenlemeyi savunmuş, diploma vermiş, ‘namuslu, yerel, birinci sınıf, emperyalizme ve tekellere alın cenk açan milli tıpkısı yasa’ adına nitelemiştir.” dedi.

CHP Kol Başkanvekili Engin Altay’ın üstelik yasa teklifini onayladığı ifadeleri içeren Sedir konuşmasını izleten Elem, bazen CHP’li milletvekillerinin da sosyal medyada düzenlemenin müspet olduğu ve geçmesi amacıyla var güçleriyle uğraş edeceklerine dayalı paylaşımlar yaptığına dikkati çekti.

AK Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Ateş, şunları kaydetti:

“Genel Kurul’da yapılan müzakereler neticesinde oylamada 308 milletvekilinden 307’si ‘kabul’, biri ise ‘çekimser’ rey kullanmış düzenleme Genel Kurul’dan alkışlar eşliğinde rey birliğiyle geçmiştir. Umumi Kurul’üstelik grubu olan bilcümle siyasal partiler, düzenlemeyi desteklemiş, kanuna olan katkısından dolayı Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a birlikte teşekkürname etmişlerdir. CHP, bütün bu müspet alarga, düzenlemenin yasalaşmasından sonradan çark etmiş hem komisyonda hem bile Umumi Kurul’bile desteklediği düzenlemenin iptali üzere Esas Mahkemesine müracaat yapmıştır. Cumhuriyet El Partisinin bu hususta sergilediği formalist tam olarak bire bir çelişkiyi ve tutarsızlığı göstermektedir. Bu gösteri, CHP’nin Türkiye siyasetindeki genel ahvalinin bile benzeri yansımasıdır.”

“CHP Esas Mahkemesine 3 istida verdi”

CHP’nin Temel Mahkemesine, kanunun bazı maddelerinin iptali için toplamda 3 arzuhâl verdiğini kaydeden Keder, ilk iki dilekçenin kanuni sürenin bitimine 3 ahit kala, üçüncü dilekçenin ise yasalı sürenin sonuç gününde Anayasa Mahkemesine verildiğini aktardı.

Üzücü, CHP’ye “yasa teklifi görüşmeleri esnasında ‘Getirim çeteleri bu kanunu engelliyor’ diye yasa teklifinin çıkması üzere çaba harcayan CHP’liler, aradan sabık süreçte ne oldu da esas mahkemesine tahrip başvurusunda bulunmuşlardır? Yoksa CHP, özlük nitelendirmeleriyle ‘rant çetelerine’ boyun mu eğmiştir? Rant çeteleri geçmiş iki dilekçeyi beğenmemiş midir de üçüncü dilekçeyi verdirmiştir? Düzenlemeyi Temel Mahkemesine taşıma işinin arkasında bu şirketin biçim çalışmalarının etkisi reşit mudur?” sorularını yöneltti.

Kanunun iptali amacıyla Kanunuesasi Mahkemesine başvuru talimatını CHP’li milletvekillerine CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiğini kanıt eden Incitici, şu ifadeleri kullandı:

“Kılıçdaroğlu zat grubunu da karşısına alarak e-Ticaret’te tekelleşmeyi önlemeyi amaçlayan bu kanunun iptali için illet çabalama harcamaktadır? Yoksa yine CHP’lilerin tabiriyle ‘Getirim çeteleri’ Kılıçdaroğlu’na mı ulaşmıştır? Bu itiraz başvurusunu Kılıçdaroğlu’nun kulağına kim fısıldamıştır? Ulus İttifakı ortağı İYİ Öğür bunun neresindedir? Kanun görüşmeleri sırasında CHP grubunun ‘yerli ve milli’ aynı kanun yerine nitelendirdiği bu düzenlemeyi, Kılıçdaroğlu bozukluk AYM’ye sevk talimatı vermiş ve iptal ettirmeye çalışmaktadır? Kılıçdaroğlu, bu itiraz başvurusuyla Türkiye’birlikte e-Tecim’teki tekelleşmeyi henüz da tahrik etmek mi istemektedir? Kanuna ‘evet’ diyen 52 CHP milletvekili tıpkısı zamanda referans dilekçesine birlikte imza atmıştır. Kılıçdaroğlu bu talimatla 52 milletvekilinin teşri iradelerine da tutu koymuştur.”

Kılıçdaroğlu’na çağrıda mevcut Çığlık, “Bu konuda kamuoyuna izahatta çıkmak zorundasınız.” dedi.

Bir basın mensubunun Kanunuesasi Mahkemesine götürülen maddeyi sorması üstüne Biberli, “Esas Mahkemesine götürdüğü konu hususi lisansla ilgili seksiyon, o üstelik e-Ticaret’in temel olan yön. Özellikle o madenin esas mahkemesine götürülmüş olması dahi bizim üzere düşündürücü.” diye konuştu.

Share: