Sinop’un Anılmış Erfelek Kestanesi Tezgahlarda: 100 Gramı 25 Tl

MUSTAFA USTA

Sinop’un ünlü Erfelek kestanesi jale adına kilosu 100 liralık, kebap namına ise bir porsiyonu (100-120 gram) 25 liradan satılıyor.

Kent merkezinde seyyah tezgahta kestane kebabı satan Değme Demirbaş, güzeşte sene jale kestanenin kilosunu 60-70 liradan alırken bu sene 95-100 liradan alabildiklerini belirtti. Demirbaş, şunları söyledi:

“FİYATTAN ŞİKAYETÇİ OLAN DAHI VAR, EKONOMİK KOŞULLAR ORTADA”

“Sinop Erfelek kestanesini satıyoruz. Anneden babadan yıllardır bu işi yapıyoruz. Erfelek köylerinde toplanan kestaneleri burada bölüt kavurarak satıyoruz. Çiğ kendisine da satıyoruz, iklim dışına de gönderiyoruz. Bu sene de kestane hasadı başlamış bulunmakta. Iyice ayrımsız sezon geçirmeyi diliyoruz. İnşallah bereketli ayrımsız zaman peki. Umudumuz kestanenin bol olması. Bereketli olursa tabi ki artağanlık kendini dahi getirmiş peki. İnşallah sezonumuz bile fazlalaşan ve doğru tamam. Sabık sene kestanenin çiğ halini alışımız sezon başında 60- 70 liralık ile başlıyordu.

Biz üstelik 100 gramını 15 liraya, 150 gramını 25 liraya üzere fiyatlarla veriyorduk. Bu sene alışımız 95- 100 liralık. Eğer kestanede eksilme veya açlık olursa bu ölçü kazanç. Amma kut olursa rakamlar muhakkak 1-2 haftaya düşer. Satışımız da porsiyon namına satıyoruz, 1 porsiyonu 25 liraya satıyoruz. Bu bile 125 gram falanca oluyor. Fiyattan şikayetçi olan birlikte var. Kazançlı şerait arasinda. Gayet akla yatkın akla yatkın diyen da var. Biz sabık yıl mısırı 5 liraya satıyorduk. Bu yıl 15 liralık. Ayrıksı illerle kıyasladığımız ant mısır ayrıksı illerde 25-30 lira. Vatandaştan aldığımız tepki Sinop’un başka illere gereğince daha makul olduğunu söylüyorlar. Biz burada haddinden fazla insanla karşılaşıyoruz.”

Fon dökümü:

*Seçkin Demirbaş

*Teferruat görüntülerShare: