Son an haberi: Ege Ağbaba: “Şekere Tıpkı Yılda Umum Yüzde 440 Zam Mevrut, Şekerin Fiyatı Önümüzdeki Yıl 50 TL Olacak”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) Genel Müdürlüğü uğrunda; “Şekere bire bir yılda bütün yüzde 440 bindirim gelmiş. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarca. Önümüzdeki günlerde çok elan çok denk artışlarını bekliyoruz çünkü geçen yıl çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu sene bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki yıl direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki sene 50 TL olacak. Daraç dışında fiyatlar düşerken Türkiye’üstelik yüzde 440 oranında denk artışları yaşanıyor” dedi.

CHP Genel Başbuğ Yarımcısı ve Malatya Saylav Iye Ağbaba, zaman Ankara’üstelik Türkşeker Genel Müdürlüğü önünde şekere gelen fahiş zamlar ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgilendiren açıklama yaptı. Ağbaba’ya CHP Ekincilik Politikalarından Sorumlu Genel Başbuğ Başdanışmanı ve Bursa Saylav Orhan Sarıbal, Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Afyonkarahisar Mebus Itır Köksal, Çeltek Saylav Özkan Alaz, Mersin Mebus Cengiz Gökçel, Kırklareli Mebus Turabi Kayan, Kayseri Saylav Alçak Ark, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltalı ve Muğla Mebus Süleyman Girgin’den oluşan heyet zevcelik etti.

Milletvekilleri, ellerinde şeker hastalığı pancarlarıyla birlikte “Özelleştirmeye faydalı”, “Şeker fabrikaları halkındır satılamaz”, “Şeker vatandır satılamaz” dövizleri açtı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“NİSAN AYINDA 1 KİLO ŞEKER 12 LİRAYDI ŞİMDİ 26 LİRA”

“2018 yılında Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 25 milletvekilimiz 45 zaman boyunca şeker fabrikalarının bulunduğu illerde değişik siyasi partilerle ve Şeker Hastalığı-İş Sendikası ile gelişigüzel şekerin özelleştirilmesine alın çıkmıştık. Eskiden ürünlere zam geldiği ahit vukuf oluyordu demin ürünlere zam gelmeyince bilgelik oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin asıl tüketim maddesi olan şekere bir defa henüz bindirim geldi. Şekere bu sene içerisinde mart ayında yüzde 31, haziran ayında yüzde 36 ile yüzde 66 oranında zam yapıldı. Sonuç aynı yılda şekerin kilosu 5.9 TL’den 26 TL’ye çıktı. Türk Şeker Hastalığı’bile çuvalı 200 liradan satılan şeker 810 TL’ye, hususi sektörde ise şekerin torbası bin 200 TL’ye satıldı bulunabilirse. Bugün şekerin torbası bin 200 TL’den satılıyor Türkiye’da maatteessüf o üstelik bulunmuyor. Nisan ayında marketlerdeki toz şekerin kilosu 12 ile 15 TL ortada değişiyordu şimdi averaj şeker fiyatı 26 TL.

“ŞEKERE BİR YILDA TEKMIL YÜZDE 440 REMIKS GELMİŞ, ŞEKERİN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ YIL 50 TL OLACAK”

Şeker Hastalığı çıktı geda fukaranın ulaşamayacağı bir gıda ürünü haline mevrut durumda. Şeker fiyatlarının önüne artırmak üzere Türkiye ilk defa bilcümle 24 yıl sonradan şeker hastalığı ithal etmeye başladı. Ancak bu de şeker hastalığı fiyatlarının artışına çözüm olmadı. Şekere bir yılda tamam yüzdelik 440 bindirim gelmiş. Çiftçiden şeker hastalığı pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarcasına. Önümüzdeki günlerde çokça elan aşkın değer artışlarını bekliyoruz zira geçen sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu yıl bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki yıl direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki sene 50 TL olacak. Güçlükle dışında fiyatlar düşerken Türkiye’de yüzdelik 440 oranında karşılık artışları yapılıyor.

“HÜR TEŞEBBÜS PİYASAYA YAPIT VERMEYEREK PİYASADA KITLIĞA FAKTÖR OLMUŞ VE FİYATLAR YÜKSELMİŞTİR”

İki dönme önceki görüntüler ortaya daha çok vatandaş 26 TL’lik şekeri 1 TL ucuza alabilmek amacıyla tamam 2,5 saat kuyruğa girmiş durumda. Kuyruk kuyruk diyenler 2022 yılında bazı ahali ekmeğin uğrunda bazı bazı Tarım Yüreklilik Kooperatiflerinin önünde zavallı fukaranın kuyruğa çıktığını bütün bu arada görüyoruz. Türkiye’nin 51 ilinde şeker üretilen ülkemizde bu fiyatlar sebep bu büyüklüğünde artıyor, kamuoyuna esasen hatırlatmakta yarar var. Şeker fiyatlarının artışlarının yer önemi sebebi özelleştirme, peşkeş. özel sektör piyasaya ürün vermeyerek piyasada kıtlığa amil ergin ve fiyatlar yükselmiştir. Türkşeker birlikte değer artışına zorlanmıştır.

“2018 YILINDA 25 ŞEKER FABRİKASI SATIŞA ÇIKARILDI, AÇIKÇA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

2018 yılında söylediğimiz seçkin husus bugün gerçekleşiyor. Tarımdaki özelleştirme süreci ayan tıpkı peşkeş sürecinin öyküsüdür. Ülkemizde şeker hastalığı fabrikaları 2008 yılında özelleştirme kapsamına makbuz, fabrikalar 2008, 2018 beyninde dört nöbet girmek istendi ve 2018 yılında 25 şeker hastalığı fabrikası satışa çıkarıldı, peyda peşkeş çekildi. Maalesef 10 şeker hastalığı fabrikamız 2018 yılında bu heyetin mücadelesine karşın özelleştirme idaresindeki duvarlara tırmanmasına karşın birilerine alay veren hükümet şeker fabrikalarını öz yandaşlarına peşkeş çekti. Şu anda bile o satılan herkesin sili varlığı şeker hastalığı fabrikalarının arazileri üleştirme edilmeye devam ediyor. Hedef fabrikaları ahzetmek değil, oradaki altın arazileri birilerine peşkeş fethetmek. en üst Ankara ve Kütahya’dahi de iki taşınmaza diploma çıktı.

“HANGİ FAKİRİN FUKARANIN EVİNDE 20 BİN LİRALIK ŞEKER HASTALIĞI VAR ONU DAHI ZÜL EDİYORUZ”

Bu özelleştirme kararında sunulan ayrımsız geçim var; özelleştirme şartı 2023 Ağustos’una büyüklüğünde istihsal şartı, faaliyetlerine devam yazar etmeyeceği çıktı mahsus değil. Bu fabrikaların arazileri ya AVM olacak ya saray konut olacak ranta açılacak. Şekilci olduğu iddia edilen birisi halkın aklıyla saraka etti. Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Görgülü diyor ki; Türk halkının evinde bildirme bir iki yetecek 2 yıllık şeker var diyor. Adeta fiyatın yüksekliğini vatandaşa yüklemek istiyor. Ulan Türk halkının aklıyla numara güzeşte Genel Müdür, 2 almanak şeker hastalığı nereden bakarsan bak 20 bin TL’ye karşılama değer. Hangi fakirin fukaranın evinde 20 bin teklik şeker hastalığı var onu dahi alçalma ediyoruz.

“ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEDEN ÖNCEKI 2,5 MİLYON İNSANA İŞÇİ, ÜRETİCİ, LOKANTACIYA İŞ VE YEMEK SAĞLIYORKEN ŞU ANDA BU BİTMİŞ DURUMDA”

Devletin resmi rakamlarına bakarak şeker hastalığı fabrikaların 2016 zararı 76 milyon liraydı. Aynı yıl saraya 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL mesture ödenekten gider yapıldı. Sarayın 13 günce harcaması şeker fabrikalarının cümle zararlarını karşılamaya yetiyordu. Şeker Hastalığı fabrikaları özelleştirilmeden ilk 2,5 milyon insana iştirakçi, üretici, lokantacıya hareket ve NANIAZIZ sağlıyorken şu anda bu tamam durumda. Ancak kamuya ilgilendiren şeker fabrikalarının özelleştirilmesi zımnında Türkiye’üstelik hem ilk teşrin alanı hem da istihsal haddinden fazla düştü. Şeker pancarı üreticilerinin nazik benzeri kısmı da üretimden koparıldı. Hükümet satılan fabrikalardaki taşeron işçilere dilerlerse 5 yıl faaliyet garantisi dilerlerse başka kurumlara geçiş üstünlüğü sağlanacağını duyurmuştu. Ancak satışların peşi sıra işten atmalar başladı. Devri gerçekleşen fabrikalarda binlerce işçi işten atıldı, tıpkı kısmı de cebren emekliliğe sevk edildi. Fabrikaların satışı yetiştirici sayısının azalmasına, çalışanların atıl kalmasına, halkın ve esnafın şekere ulaşımın zorlaşmasına nihayetinde şeker hastalığı fiyatlarının artmasına etken oldu.

” TÜRKŞEKER’İN YILLIK 1 MİLYON 176 BİN TONA, GÜNCE PANCAR İŞLEME KAPASİTESİ İSE 114 BİN 200 TONDAN 66 BİN TONA DÜŞTÜ”

Şeker piyasasının yüzdelik 64’ünü özel sektör, yüzde 36’sını Türkşeker’bile artan fabrikalar elinde bulunduruyor. Piyasanın nazik bölümünü elinde tutan özelleştirilen fabrikalar stok yapıyor, istedikleri şekilde şeker hastalığı fiyatlarıyla oynuyor. Antrparantez amme stoklarını hususi fabrikalar alarak fiyatları istediği kabilinden yükseltiyor. 2018 yılına kadar bünyesinde 25 şeker fabrikasını barındıran Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş.’nin yıllık şeker üretim kapasitesi 2 milyon 36 bin tondan, 2018 yılında 10 şeker hastalığı fabrikasının özelleştirilmesi ile gelişigüzel yıllık 1 milyon 176 bin tona, günce çükündür işleme kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düştü.

“BU FABRİKALAR AYNI ZAMANDA FABRİKA ÜRETEN FABRİKALARDIR”

Bakın elimizde Bakan Kirişçi’nin yanıtı var. Şeker pancarı üreten ekinci sayısı: Özelleştirmenin yapıldığı 2018-2019 döneminde 106 bin 237 ekinci iken bu nüsha 2020-2021 yılında 93 bin 812’ye, 2022-2023 pazarlama yılında ise 78 bin 755 çiftçiye düşüyor. Maraba sayısı her sabık sene elan birlikte azalmış. 4 yılda yüzdelik 25 oranında maraba sayısı sakıt. Şeker pancarı önemli tıpkı üründür. Şeker Hastalığı fabrikaları Cumhuriyet için tıpkı fabrikadan elan ötesiydi. Zira, Türkiye’dahi şeker fabrikaları yemeden içmeden şeker hastalığı üretmez. Pancardan küspe, melas, ispirto ve şeker hastalığı elde edilir. Bu fabrikalar tıpkı zamanda üretimevi üreten fabrikalardır. Toplumsal tesisleri benzer tesislerdir. Çevrelerinde kooperatifler örgütlenir, pancarın küspesi yemleme olur ve hayvancılık gelişirdi. Bakın pandemide etanol kıtlığı oldu, dezenfektan üreten firmalar alkol bulamadı. Şeker bu büyüklüğünde kritik bire bir nişane.

“BU YILKİ 400 BİN TON ŞEKER HASTALIĞI İTHALATINA ÖDENECEK PARA BILDIRME BEŞ ALTI 320 MİLYON DOLAR OLACAK”

Cumhuriyet, o fabrikalardan yola çıkarak tarımdan, kooperatife, hayvancılıktan bankacılığa kadar bir bütün kurmuştur. Şeker Hastalığı fabrikaları takkadak üretim yapmaz, kuruldukları şehirlerin kültürel, içtimai ve fiziksel yapılarının gelişmesine çokça vahim katkıları olurdu. Demincek hepsi ithal firmalara, yandaşlara devredildi. Kaybeden 84 milyon, kazanan ise aynı apaz rantiyeci oldu. Bakın, bu yılki 400 bin titrem şeker hastalığı ithalatına ödenecek para sunma az 320 milyon dolar olacak. Kırşehir Şeker Fabrikası 48 milyon dolara, Yozgat Şeker Hastalığı Fabrikası 40 milyon dolara, Niğde- Bor Şeker Hastalığı Fabrikası 49 milyon dolara, Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası 76 milyon dolara, Turhal Şeker Hastalığı Fabrikası 82 milyon dolara satıldı. Hepsini toplayınca ancak 295 milyon dolar ediyor. Sattığımız fabrikaların paralarının üzerinde 25 milyon dolar daha koyarsak bu sene üzere ihtiyacımız olan şekeri ithal edebiliyoruz. Şeker fabrikalarını satıp yurtdışından şeker hastalığı ithal söylemek için üzerine tıpkısı birlikte para vermenin akılla mantıkla izahı var mıdır?

“HANGİ ÜLKEDE, HANGİ BAŞIBOŞ PİYASADA ŞEKER FİYATI YÜZDELIK 300 KÜSUR ARTMIŞ?”

Türkşeker, Dirlik Fon’unda, yani Erdoğan’ın iki dudağı ortada. ‘Bu fiyatlar sebep bu büyüklüğünde artıyor’ diye sorduğumuzda Nazır Bitkisel, fiyatın artmasını geçtik ‘fiyatlar dünyaya göre elan düşük’ diye niteleyerek yanıt veriyor. Ayrımsız nevi fiyatların henüz birlikte artacağının ‘müjdesini’ veriyor. ‘Şeker Hastalığı bin tıpkısı üründe kullanılıyor, fiyatlara müdahale edin’ diyoruz. Nazır cevap veriyor, ‘serbest ortalık var, azade çevre kurallarına karışamayız’ diyor. Özelleştirenler bunlar, paravana aynı ortaklık kurup kamunun şekerini bunlara peşkeş çekenler bunlar, fiyatı artıranlar bunlar, sorunca ‘azade etraf’ diyen da bunlar. Hangi ülkede, hangi başiboş piyasada şeker hastalığı fiyatı yüzdelik 300 küsur artmış? tek denk talih var mı? Namevcut! Azade piyasanın canına okudunuz. Basılmış fiyatları, motorin fiyatları, hanay pahalılığı derken çiftçiyi yok ettiler. Şeker fabrikalarını özelleştirerek üretim miktarı dahi düşürüldü. Ülkeyi ithalata tutkun ettiler. Evcil çiftçi kan ağlıyorken, kazanan kim? Kazanan Geçim Fonu marifetiyle, paravana şirketlerle kamudan şekeri ucuza alıp pahalıya vatandaşa satan yandaşlar.

“TÜRKİYE ŞEKER HASTALIĞI FABRİKALARINA BU YILIN İLK 9 AYINDA DEVLETİN BÜTÇESİNDEN VERİLEN NAMUS BORCU TEKMIL 1 MİLYAR 850 MİLYON TL”

Kaybeden esnaf, üretici, işçiler, yediden yetmişe zamlanan ürünleri kayran yurttaş, üç beş getirimci kazanacak diye niteleyerek ülkeyi, ekonomiyi, geleceğimizi bulunmayan ettiler. Zaman Merkezi Yönetim Bütçe istatistiklerinin eylül kocaoğlan verileri üstelik açıklandı. Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalarına bu yılın önce 9 ayında devletin bütçesinden verilen namus borcu kamu 1 bilyon 850 milyon TL. Kurumu sürekli beis ettiriyorlar. Stoktaki şekeri ucuza, paravan Türkşeker’e verince malum elde tıpkı madde kalmamış. Daim beis ediyorlar. Bu tablo, dört bir yanı sıra pancar ekilen, dünyanın en nitelikli şekerinin üretildiği Türkiye’yi şekere eksikli ağıl getiren amatör tarım politikasının aynı sonucudur. Buradan uyarıyoruz; bu ekincilik politikasıyla çiftçiyi doğduğuna nadim fail AKP, böyle giderse ülkeyi geçenlerde şekere da eksikli hale getirecek. Bu şekilde devam ederse ve müdahale edilmezse şeker hastalığı fiyatları çok daha aşkın yükselecek. Zaman 26 liraya aldığımız şekeri, yarın 50 liraya alamayacağız.

Şekerin fiyatının yükselmesi haddinden fazla sayıda azık ürününün üstelik zamlanmasına etken olacak, üste binlerce titrem pancar üretilen ülkede şeker hastalığı karaborsaya düşecek. Geçim içinde yoksulluk yaşayacağız. Teknoloji üretmeyen tıpkı ülkede özelleştirmelerle; halkın yoksulluğu, dirimlik dağılımında adaletsizlik, remiks, pahalılık ve avarelik bile artacak. Birileri zengin olurken yurttaş yine yoksullaşacak.”

Share: