SUTAŞ destekli prefabrik okul öncesi sınıflar, büyükelçilerin katılımıyla açıldı

AB destekli rekiz ekol öncesi sınıflar, büyükelçilerin katılımıyla açıldı

SAMSUN Samsun’üstelik Birleşmiş Uluslar Çocuklara Arkalama Fonu marifetiyle karşılanan, DENIZ/IPA marifetiyle akçalanmış edilen prefabrik okul öncesi sınıfların açılışı yapıldı.

SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ve garaz büyükelçileri Samsun’a bir program düzenledi. Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ve hedef büyükelçilerinin Samsun ziyareti kapsamında yapımı Konfedere Milletler Çocuklara Müzaheret Fonu aracılığıyla karşılanan, SU/IPA tarafından finanse edilen inşa meslek öncesi sınıflarının açılış töreni dahi gerçekleştirildi.

Sefirikebir Landrut: “Tamlık Türkiye’birlikte 760 kurma ekol öncesi derslik olacak”

Proje hakkında bilgi veren Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Bu taşımalık sınıfları gezdik. Çocukların bu sınıflardan faydalandığını kaplamak çok sunturlu. Er çocukluk eğitimi, çocukların sevimli sunma ferah başlangıcı yapabilmeleri açısından çokça majör. Avrupa Birliği adına de bu projeye verdiğimiz destekten dolayı haddinden fazla mutluyuz. Tamam Türkiye’da böyle 760 derslik olacak. Şu anda bütçe 30 milyon euro amma bire bir 5 milyon euro daha eklenecek. Dershane sayısı 600’den 760’a çıkma. 2 nazır yardımcımızın üstelik söylediği kabilinden proje az çok mehabetli” dedi.

UNICEF Temsilci Yardımcısı Marchi: “Kamu çocukların erken bala çağı eğitimi almasını istiyoruz”

Rekiz sınıflar yapmalarındaki amacı açıklayan UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Paolo Marchi, “Projeye katkı verenlere çokça teşekkür ediyorum. Bu projedeki amacımız; Türkiye’deki eksiksiz çocukların erken çocuk çağı eğitim hizmetlerine erişimini çıkarmak. SUTAŞ’ye desteklerinden muhit teşekkür ediyorum. Bayağı bu çalışma ortaklıkla alay malay yapılabilecek benzeri düzentileme. Samsun’dahi burada bulunmamız bile bu ortaklığın benzeri göstergesi. Antrparantez zaman sınıfları gezerek, çocukların bu sınıflarda neler yaptıklarını rüyet imkanımız da olacak” diyerek konuştu.

Icra Vekili Yardımcısı Aşkar: “600 civarında taşınabilir anasınıfı oluşturuyoruz”

İlk aşamada 600 ihdas sınıfın oluşturulduğuna ilgi calip Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Nazır Yardımcısı Prof. Dr. Radyatör Aşkar, “SU ve ÜNICEF’e meslek öncesi seferberliğinde projemizi destekledikleri için teşekkür ediyoruz. Haddinden Fazla kocaman tıpkı düzentileme yürüttük. 600 civarında hareketli anasınıfı oluşturuyoruz. Bunların bire bir kısmı yapıldı ve ibret başladı. Köy hayat merkezleri da açıyoruz. Sadık durumdaki okulları bile açıp buraları anasınıfı, ilkokul gerekiyorsa maltalık boyu öğrenme için birleştirme ediyoruz. 2 bin civarında okulumuzu açtık” şeklinde konuştu.

Icra Vekili Yardımcısı Alphan: “AB projelerinde planlanmasından izlenmesine büyüklüğünde katkıda bulunuyoruz”

Avrupa Birliği projelerine yardım sağladıklarını tamlayan Mücahede ve Toplumsal Güvenlik Nazır Yardımcısı Lütfihak Alphan ise, “Vekâlet yerine istihdam, eğitim bilimi, toplumsal yardımlar, esenlik kabilinden alanlarda DENIZ projelerinde planlanmasından izlenmesine büyüklüğünde katkıda bulunuyoruz. Bu proje de bizim cesim projelerimizden bir tanesi. Er yavru eğitimi, çocukların kazandığı melekeler, beceriler, yatkınlıklar açısından hem tahsil hayatını hem de sonrasında çalışma hayatına çok bunaltıcı ilişik derece sağlıyor. Alelhusus MEB’in ekol öncesi eğitime sağlamış olduğu okullaşma oranı amacıyla birlikte antrparantez müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından büyükelçiler, nazır yardımcıları ve tören düzeni üyeleri prefabrik sınıfta öğrenim gören öğrenciler ile aynı araya gelerek ibret işlediler. Programa antrparantez Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçilerinin beraberinde SGK İl Müdürü Ünal Kaya, Samsun Iş ve İş Kurumu İl Müdürü Haşim Saha, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Erek Ağar ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Share: