Çeçen şef Kadirov’dan itiraf: Çavuşoğlu ve Fidan’la gayri resmi musahabe gerçekleştirdik, Türkiye’ye davet ettiler

Cumhur Reisi Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Soçi ziyareti cümle dünyada geniş aksiseda uyandırdı. Erdoğan’ın Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi manşetlerde kendine açık düz bulurken Soçi’ye ilişik ilgi çeken aynı evolüsyon daha ortaya çıktı.

KADİROV, ÇAVUŞOĞLU VE FİDAN’LA GÖRÜŞMÜŞ

Putin’e yakın benzeri beniâdem yerine yöre plana çıkan Çeçen şef Ramazan Kadirov, Reisicumhur Erdoğan’ın Putin ile görüştüğü saatlerde kendisinin bile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Melik Ağaç görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

DETAYLARI PAYLAŞTI

Telegram hesabından tıpkı izah yapan Kadirov, bilinmedik görüşmeye ilişik, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Kağan Direk ile Türkiye ile Çeçenistan arasına çeşitli konularda işbirliğinin kurulması gereği üzerinde mutabık kaldığımız bol bire bir maada resmi müzakere gerçekleştirdik. Çavuşoğlu, bu görüşmenin ilişkilerin geliştirilmesi için çıban olmasını umduğunu söyledi. Namına türe verdiğimi ve ortak girişimlerden gelişigüzel iki tarafın da yararlanabileceğini söyledim.” dedi.

‘TÜRKİYE’YE ÇAĞIRMA EDİLDİM’

Kadirov, tarihsel kendisine Çeçen ve Türk milletinin ortak noktalarına özen çekerek “Şu anda Türkiye’üstelik oldukça aşkın sayıda Çeçen yaşıyor.” dedi. Kadirov, antrparantez adsız sansız görüşmenin peşi sıra Türk heyetinin kendisini Türkiye’ye çağırdığını ve bu davete olumlu cevap verdiğini açıkladı.

Konuyla ait Çavuşoğlu ve Direk yoluyla ise resmi ayrımsız izah gelmedi.

Share: