TBMM Genel Müesses toplandı

TBMM Genel Kurulu, Divan Başkanvekili Kerem Adan başkanlığında toplandı.

HDP Muş Mebus Gülistan Tığ Koçyiğit “HPV Aşısının millî telkih takvimine alınması”, DÜRÜST Öğür Mersin Saylav Zeynep Gül Yılmaz “Mersin Ağacı Esas Konteyner Limanı Projesi”, DOĞRU Fırka Balkı Mebus Ekrem Çelebi ise “Balkı’ya yapılan yatırımlara” ilişik gündem dışı konuştu.

HDP’li Koçyiğit, aşının kansere karşı faal olduğunu belirterek, ” Türkiye’bile amansız hastalık taramaları tam değil. Hastalıklara alın genişlik muhtel maliyet yasaklayıcı tedbirlerdir. Dünyanın bir nice yerinde bu aşı ücretsiz yapılıyor. HPV Aşısının millî aşılama takvimine alınması üzere yasa teklifi verdik. Türkiye’birlikte bu aşının millî ilkah takvimine alınması gerekir.” ifadesini kullandı.

DÜRÜST Fırka’li Yılmayan ise ekonominin değişmesiyle Semavi Vatan’ın öneminin arttığını, arsıulusal ticari rotalarda balaban gelişmeler yaşandığını, bu durumun intihap bölgesi olan Mersin Ağacı’i birlikte yakından ilgilendirdiğini vurguladı.

Yılmayan, Mersin Esas Konteyner Limanı Projesi’nin tıpkısı bellik kent olan Mersin’e ayrı tıpkı ayar kazandıracağını dile getirdi.

DÜRÜST Öğür Veca Saylav Ekrem Çelebi da Veca’ya yapılan yatırımları anlatarak, ulaşım başta girmek amacıyla gelişigüzel alanda bu şehre hizmetler götürdüklerini aktardı. Çelebi, sonuç olarak bölgede 20 ton değerli ve hor tonluk gümüş rezervi olan ayrımsız beyaz zehir alanını tayin ettiklerini, bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Gündem dışı konuşmaların peşi sıra siyasal partilerin kol başkanvekilleri yerinden küçümseme aldı.

MHP Takım Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, hafta sonu kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nı anımsatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarını rahmetle andı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Alevi gelgel temsilcilerinin, kendilerini ülfet ederek kâh taleplerini ilettiklerini ve cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesinden rahatsız olduklarını anlatım etti.

CHP Takım Başkanvekili Engin Özkoç, hükümetin, seviye korumalı tevdiat sisteminin maliyetine ilişik sorulara cevap vermediğini, Merkez Bankası’nın Sedir’ten ve milletten bilgelik sakladığını öne sürdü.

SELIM Öğür Ekip Başkanvekili Muhammet Emniyetli Akbaşoğlu, Cumhuriyet Altını’in 99. yıl dönümünün 2 dönme sonra kutlanacağını hatırlatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği mücadeleye değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YANLIŞSIZ Öğür’nin bile 20 yıldır milleti ve âdemiyet üzere ceht harcadığını vurgulayan Akbaşoğlu, 21. yüzyılın, Türkiye yüzyılı olacağını söyledi.

Share: