TBMM’de bütçe maratonu

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu, Divan, Sayıştay ve Amme Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) bütçelerini ahbaplık etmek amacıyla toplandı.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda DÜRÜST Fırka Bingöl Mebus Cevdet Yılmayan başkanlığında 2023 Yılı Merkezi Hile Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Değişmez Hesap Kanunu Teklifi kapsamında; Divan, Sayıştay ve Kamu Denetçiliğinin bütçelerinin görüşülmesine başlandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına karşılık verdi. Soru önergeleri ile ait sorulara, “Saylav sistemi döneminden haddinden fazla, reislik sisteminde soru önergelerine elan fazla yanıt bırakılmış” dedi.Şentop, Meclis Başkanı namına soru önergelerine karşılık vermeyen bakanlara cebin tıpkısı ikaz yapma yetkisinin olmadığını belirterek, “Yapılacak bir tane  madde soruyu yine soruşturmak” yanıtını verdi. Şentop, araştırı önergeleriyle ilgilendiren ayrımsız soruya Anayasa’da yer düz ilgilendiren maddeleri eş vererek cevap verdi. Şentop, Sedir araştırı komisyonlarının galiba aynı konuda bilgelik edinmek amacıyla kurulduğunu tabir etti.’YENİ BİR İÇ TÜZÜK’E İHTİYAÇ VAR’Meclis Başkanı Şentop, aykırılık partilerine mensup milletvekillerinin, tekliflerin ‘torba’ şeklinde geldiği eleştirilerine, “Kanun teklifleriyle ilişkin biz Divan’te ayrımsız ünite oluşturduk. Bizim burada ongun bir aş damı kurmamız geçişsiz ve komisyonların teklifleri alıştırmak üstüne çalışkan ayla getirilmesi gerekiyor. Bunun için dahi kullanılmamış ayrımsız dâhilî nizamname değişikliğine gerekseme var. Kullanılmamış sisteme göre bağırsak tüzüğün baştan ele alınması geçişsiz. Bu dönem olmadı. Umuyorum 28’inci Gün Divan’te yeni tıpkı dâhilî nizamname değişikliği ele alınır” açıklamasında bulundu.RTÜK ÜYELİĞİ SEÇİMİ

Mustafa Şentop, RTÜK’ten boşalan bir üyenin, ilk İYİ Tümen sonrasında ise AK Tümen’ye geçtiği iddialarına uzaklık getirdi. Şentop, RTÜK kontenjanı üzere Taha Yücel’in çekilme tarihi olan 1 Temmuz’un esas alındığını, dolayısıyla kontenjanın 1 Temmuz’daki Sedir aritmetiğine bakarak yapılmasına karar verildiğini aktardı.

Share: