Tiyatrocu Sergen Savran ‘mucize’ye adım attı

AMASYA’bile tıpkısı buçuk ay ilk turneden dönerken oyuncu arkadaşlarını de haiz minibüsün TIR’a çarpması sonucu korkulu yaralan tiyatrocu Raf Sarban, mucizeyi başardı. Katre kalma riski olduğu ve 1 yıldan ilk ayağa kalkamayacağı söylenen güre oyuncu, ağır sıklet fizik otama seanslarının ardından, tedavi gördüğü hastaneden 44 zaman sonradan naşir çıktı. Deveci, ‘Gerçekten bire bir çağa üzere baştan koyulmak gibi. Ama bu az buçuk henüz sıkıntılı ve tafsilatlı tıpkı süreç. Benzeri periyot, ‘yürüyebileceğim’ diye niteleyerek ağlayacağım, aklıma gelmezdi. Hayata baştan 1.82’den bakmak, o an sıradan insanın gözleri doluyor” dedi.

Amasya’dahi turneden dönerken piyes ekibini taşıyan minibüsün TIR’a çarpması sonucu 3 arkadaşının öldüğü kazada boynu hassas ve omurilik yaralanması nedeniyle damla kalma riski zihayat 32 yaşındaki tiyatrocu Sergen Sarban mucizeyi başardı.

Deveci 44 bölüm sonradan otama gördüğü Kocaeli Romatem Fizik ve Iyileştirme Hastanesi’nden yürüyerek çıktı. Kazadan şipşak sonra Afiyet Bakanlığı’na ilişkin ambulans uçakla İstanbul’a getirilen ve sorumluluk omurundan bunaltıcı tıpkısı cerrahi müdahale geçiren Savran, doktorları de şaşırttı. Doktorların 1 yıldan önce ayağa kalkamayabilir dediği canlı aktör, 1,5 ayda kişi doktorunu dansa kaldıracak kadar iyilik gösterdi. Robotik iyileştirme ile aheste fizik tedavisi seansları sayesinde, umudunu hiç kaybetmeden ve daim ayağa kalkacağı haset hedefleyerek hastane günlerini nâkil Savran, ‘Bu benim hayatımın ikinci evresi” dedi.

‘BOYNUMUN KIRILDIĞINI SÖYLEYEBİLİYOR OLMAM BİLE BİR MUCİZE”

Kaza olduğu anda ayakta olduğu üzere başını aracın tavanına vurduğunu ve bu nedenle boynunun kırıldığını anlatan Sarban, kaymakamlık ajanda ve alelacele ahir anlattı. Raf Deveci, ‘Turnedeyiz, seçkin fırsatta uyuyoruz. Ben da araçta uyurken, bir curcunalı duydum; nikbet ettim ayağa kalktım. Kamu o anda çarpışmışız. Ayakta olduğum üzere kafamı fevk çarpmışım ve boynumu kırmışım. Haddinden Fazla enteresan, benzeri insanın boynunun kırılması ve hala bunu söyleyebiliyor olması. Bence mucize. Boynunuz kırıldığında benzeri şeyler namevcut oluyor. İlk ilkin bende bile öyle oldu, şişman tıpkısı sessizlik, sonra et kafalı geldim. Boynum kırıldığında omuriliğim beis görmüş. Ego bunu bilmiyordum tabii, dayanılmaz benzeri hissizlikle uyanmıştım. Ilk ayağıma benzeri madde girdi zannettim. O yüzden hissetmiyorum sanıyordum. Meğerse o fasıla omuriliğim zedelenmiş. En azından ayağımda yaralanma bulunmayan, kuvvetli diyerek düşündüm. Ama anca değilmiş. O tam ben ayaklarımın hakimiyetini kaybetmiştim ve hastaneye kaldırılmışım. Kazadan sonra evvel uyandığımda geçmiş götürüldüğüm hastanedeydim. Uzun aynı süre geçmişti. İşte o benim gidip gelme hikayem, haddizatında beni hastaneye kaldırmışlar. Dramatik kolum angaje, somurtkan sırtım kaşınıyordu. Hemşireye yalvardım ne evet sırtımı kaşıyabilir miyim diyerek. Onlar bile omurgam elan çok uymazlık görmesin diye elimi kolumu sabitlemişler bittabi” dedi.

‘FELÇ KALABİLECEĞİMİ İNTERNETTE YAZILANLARDAN ÖĞRENDİM”

İlk götürüldüğü hastanede çok riskli olduğu amacıyla ameliyatının yapılamadığını ve henüz sonra Afiyet Bakanlığı’nın ambulans uçağı ile İstanbul’daki özel bire bir hastaneye getirildiğini anlatan Sarban, ‘İstanbul’a aktarma edilmem gerekiyordu ambulansla. Çok havalıydı kıtipiyoz. Esen olsunlar albeni ambulansıyla buraya getirildim. İlk kat kullandım, umarım ayrımsız daha iletilmek zorunda kalmam; hiç kimse kullanmaz. Korku olmadı kul, çünkü mahsus tıpkısı müddet detaylı bire bir süre bunun hangi olduğunu birlik adına anlayamadım doğrusu. Benzeri hissizlik var amma, öyle ayağının üstüne oturmuşsun da ayağın uyuşuk kabil bir hissizlik değil. Hangi yaparsan yap ayrımsız türlü kavrayışsız gelmeyen benzeri kalpsizlik. İstanbul’bile güzel ayrımsız faaliyetler yapıldı bana. Amma psikolojik kendisine haddinden fazla el biliyor musunuz’ Bilahare öğrenmeye başladım detayları. İnanılmaz tıpkısı vukuf trafiği dönmüş beraber. Ego telefonu elime aldığımda, internette yazılanlardan öğrendim felç kalma ihtimalim var diyerek. Sonra telefonlar gelmeye başladı, herkese durumu açıklıyorsunuz; ‘Katre mi kalacaksın” diyorlar, ‘Bilmiyorum, bakacağız’ diyorum falanca” dedi.

‘TEKRAR YÜRÜYEMEZSEM BİR B PLANIM DE VARDI”

Operasyon sonrası sürecin kendisi amacıyla çokça mebzul geçtiğini birlikte sözlerine ekleyen Sergen Deveci, önceki başlarda ‘Tekrar yürüyemezsem ne yaparım’ diyerek düşündüğünü ve ayrımsız B planı olduğunu üstelik kaydederek, ‘Buraya geldim fizik tedavi sürecim başladı. e-sportmen olurum, oturduğum yerden mazruf üretirim ya bile edip olurum diyordum. Zira olmazsa olmaz, hayatta eğlenmek de haddinden fazla balaban benzeri olaydı. Yoldaşlarımızı kaybettik biz o kazada. hayatta olmak apayrı bire bir mazmun taşıyordu benim üzere. Ayağa kalkamayacaksam tabii ki üzülürdüm ama aynı B planım üstelik vardı” şeklinde konuştu.

‘HAYATA YENİDEN 1.82’DEN BAKABİLMEK İNSANIN GÖZLERİNİ DOLDURUYOR”

Az Buçuk sancılı ve uzun süren tıpkısı yeniden tekevvün yaşadığını anlatan taze oyuncu, evvel ayağa kalkma anında hissettiklerini ise şu cümlelerle anlattı: ‘O kadar somurtkan bir ihtisas ki adi bire bir çağa kabil baştan kalkışmak kabil. Amma bu az buçuk henüz sancılı; evvel parmaklarınızı hissediyorsunuz, bilahare kasılmalarınız başlıyor, ayağınızı çekebilmeye başlıyorsunuz. yavaş yavaş, gittikçe bunların oluşması, ayağa gene kalkabilmek, insanı ağlatıyor. Ben aklıma gelmezdi kim tıpkısı dönüş yürüyeceğim diye niteleyerek ağlayacağım. Hiç unutmuyorum öğretmen fut çalıştırıyor, ‘Ayakta alçak var ya senin, ayağa kalkalım’ dedi. Ego, hezel yapıyor sandım, güldüm. Üste ‘Hocam nerede evet bari, kalkamam’ dedim. Sonraları hoca beni ayağa kaldırdı. Hayata yine 1.82’den bakabilmek, o dakika oldukça insanın gözleri doluyor. Çok pir aynı andı”

‘FİLMLERDE YÜRÜYENLERİ ALMAK AĞRIMA GİDİYORDU”

Hastaneye geçmiş yattığı günlerde film birlikte izleyemediğini, orada ayakta insanlar gördükçe bunun çok ağrına gittiğini belirten Deveci, ‘Mental sağlığım birlikte tamam durumunda değildi. Ama gittikçe iyileşme süreci da hızlı ilerleyince, biraz daha keyiflendim, neşelendim. Sonradan da kişi işime dönebildim. yavaş yavaş hastanede yatarken da çeşitli içerikler üretebildim. Tıpkı de umarım ayrımsız elan gelmem amma hayatım süresince ilk kez böyle ayrımsız ortamda bulunuyordum. Şartlar çok değişik, ayrımsız yerden bilahare kafanız bulunduğunuz yerdeki durumlara bakarak mizah çıkartabiliyor. Onları yapınca tabii henüz üstelik keyiflendim. O yolculuktan dönerken gerçekte talk show’umuz başlayacaktı, hangi eyvah kim ilçe olduğu için ertelendi. Anlaşılan ölümden göstermek beni az buçuk korkusuz yaptı. Bire Bir şakalar yazdım var evet’ Haddinden Fazla heyecanlıyım onları tahsis etmek üzere” dedi.

‘HAYATIMIN İKİNCİ BÖLÜMÜ HENÜZ DE FENA HÂLDE OLACAK”

Sergen Sarban, akıbet namına doktorlarına bile para boyu minnettar kalacağını rapor ederek ‘Hangi olursa olsun bu süreçte olur robotik otama vs aldım amma hocaların etkisi haddinden fazla büyüktü. Onlara hayatım boyunca minnet duyacağım sanırım. Zira süreci benim amacıyla hızlandırdılar, iyi hissettirdiler. Ego yarına hazırdım, bugünkü tedavim bitince yarına gine hazırdım. Hırslıydım, hocalarım hırslandırdı. Bire Bir üstelik molekül diyorlar, ‘mucizeymişim ego’ falanca. Bilmiyorum ama otama sürecim iyice geçti. Bu benim hayatımın ikinci bölümü olacak diyerek durum ediyorum. İkinci seksiyon henüz de iyice olacak diyerek düşünüyorum. Şayet hayatta kaldıysam, bunun bire bir anlamı var. Ego de onun hakkını vermeye çalışacağım” şeklinde konuştu.

‘DESTEKSİZ OTURAMIYORDU ŞİMDİ MERDİVEN ÇIKIYOR”

Adlı oyuncunun ailesi Kocaeli’nde yaşadığı için fizik tedavi sürecini Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde geçirdiğini anlatan Fiziki Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, taburculuğundan sonra benzeri süre henüz ahenktar fizyoterapi süreci olacağını belirterek ondaki bu aceleci iyileşmenin kendilerini üstelik haddinden fazla şaşırttığını kaydetti. Dr. Mustafa, ‘İlk geldiğinde oturamıyor, ayakta duramıyor ve yürüyemiyordu. Bacaklarda haddinden fazla belli belirsiz kalp vardı. Tedaviye başladık, hızlı tıpkısı şekilde yürüttük, kazanın hemencecik sonrası bizim için değerli dönemdi. Görmüş Geçirmiş bire bir fizyoterapist kadrosu ile birlikte ve robotik teknolojiden bile bilistifade tedavisini gerçekleştirdik. Ayrımsız ay gibi tıpkı sürede yürümeye başladı. Şu dakika ferah ferah kendisi yürüyebiliyor, merdiven inip çıkabilmeye başladı. Amma tabiatıyla amacımız onu henüz birlikte bağımsızlaştırmak. Esasta benim geçmiş muayenemde bu kadar çabuk toparlayabileceğini öngörmüyordum düpedüz. İlk muayeneye baktığımızda, sıradan kırıcı etkilenmesi vardı murdarilik yaralanmasından. Özellikle bacaklarının. Kolları toparlamaya başlamıştı, üst dengesini ufak ufak sağlamaya başlamıştı ama desteksiz oturamıyordu. Bacaklar amiyane güçsüzdü. Hiçbir zaman moralini düşürmedi. Mahsus 1-2 kamer daha gösterişli ayrımsız şekilde fizyoterapilerine devam edeceğiz. Ondan bilahare imdi sevenleriyle eskimemiş projelerine devam edecek diyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: