Türk Kızılay ve Kanser Savaşçıları Derneğinden “Damardan Kahramanın Tamam Musun?” kampanyası

Kanser Savaşçıları Derneği ve Türk Kızılay aksiyon birliğinde toplumda kan bağışı farkındalığını tezyit etmek için “Damardan Kahramanın Peki Musun?” kampanyası başlatıldı.

Çapa Kızılay Soluk Merkezinde planlı matbuat toplantısıyla tanıtılan kampanya ile amansız hastalık hastalarına ve süreğen çağ rahatsızlığı olan hastalara ahenkli içki temini hedefleniyor.

Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Belma Kurdoğlu Akgün, burada yaptığı konuşmada koku ihtiyacının evgin değil sürekli benzeri ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Akgün, içki bağışının önemine dikkati çekerek, “Bugün burada Türk Kızılay yetkilileri, hematoloji ve iyileştiren onkoloji uzmanlarımız, hastalarımız ve pestil yakınlarımızla alay malay ilkin amansız hastalık gelmek için dem hastalıklarıyla uğraş fail hastalarımızın tedavisi amacıyla dirimlik cila oynayan içki bağışına dikkati örtmek üzere toplandık. Soluk bağışlarının kısaca yüzdelik 25’i amansız hastalık hastalarımızın tedavisi amacıyla kullanılıyor. ‘Damardan Alp Evet musun’ kampanyamızla cümle toplumumuzu amansız hastalık hastalarına yüklenmek üzere ahenktar koku bağışçısı olmaya nida ediyoruz. ” diyerek konuştu.

Toplantıda onkoloji ve kan bilimi hekimlerinden bile topluma içki bağışı çağrısı yapıldı.

İç Hastalıkları ve Kan Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, üç kan ürününden birinin kanser hastalıkları için kullanıldığını belirterek, “Özellikle pandemi döneminde çağ ve zaman ürünlerine erişim henüz dahi güçleşti. Erler dem bağışı yapmaktan çekinirken, donör elemeleri üstelik elan nekes kuzuluk geldi haliyle. Bu bile maalesef hastalarımızın tedavilerini damarı bozuk yönde etkileyebildi. Gine hatırlatmak isteriz ki dem bağışı en yaşamsal, ücretsiz, özden tedavidir.” ifadelerini kullandı.

“Talih genelinde tahminî 500 bin sevimli kanserle savaşım ediyor”

Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hazar Malbora da kanser hastalıkları dışında değişik koku hastalıklarının tedavisinde bile nefes bağışının hayati öneme eş olduğunu kaydetti.

Malbora, ” Türkiye’üstelik koca olarak gördüğümüz talasemi hastalarının ve doğumsal evet bile edinsel mızrap iliği yetmezliği olan hastalarımızın tedavisinde de soluk bağışları dirimlik azamet oynuyor. Unutmamak gerekiyor ki koku bağışı müstacel değil, düzenli ve daima aynı gereksinimdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş dahi “Esbak yıllardan tedavisi bitmeme edenler da dahil edildiğinde ülke genelinde tahminî 500 bin güç kanserle mücadele ediyor. Tedavi sırasında hastalarımızın koku bağışına ihtiyacı faziletkâr oluyor. Kanserle birlikte yaşayanların hayat kalitesini arttırmak ve onların hayat sürelerine katkıda olmak amacıyla toplumumuzu koku bağışı yapmaya nida ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Pandemi koşullarının hafiflemesiyle kan bağışı çalışmalarımız da çabukluk kazandı”

Türk Kızılay Kan Hizmetleri Nefes Bağışçısı Yönetimi Müdürü Dr. Kip Kalender ise Kızılay’ın Afiyet Bakanlığı himayesinde 18 mıntıka merkezi, 68 zaman merkezi ve bu merkezlere ilişkin birimlerle ülkedeki kan bağışı ihtiyacının yüzdelik 86’sını karşıladığını söyledi.

Ehlidil, günde sayı farkı 9 bin vahit çağ toplandığını anlatım ederek, şöyle konuştu:

“Kovid pandemisi sırasında bu miktar 2 bin ünitelere kadar düştü. Istif seviyelerinin erdemli olması ve Sağlık Bakanlığının ivedi olmayan operasyonlarda henüz seçici davranmasıyla kan ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Pandemi koşullarının hafiflemesiyle koku bağışı çalışmalarımız birlikte çabukluk kazandı. Elan murat yüzde beniz tamamlanmasa de yüzde 86 oranında dem bağışı hedefine ulaşıldı. Tabii koku ihtiyacı seçkin ahit devam ediyor. Nedeniyle daima ağır ezgi ve sürekli çağ bağışına gerekseme oluyor.”

Share: