Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Esbak 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı zımnında açıklamalarda mevcut Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile münasebat karşı cesim açıklamalarda bulundu. Belgrad’dahi Suriyeli mevkidaşıyla ayaküzeri ahbapça ettiğini tamlayan Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’üstelik ayaküzeri Suriye Dışişleri Bakanı ile da güdük aynı sohbetim oldu, o güruh marjında. Orada dahi bu ülkenin yegâne yarar yolunun siyasal uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi geçişsiz, ki olursa olsun. Ama değişik taraftan çapraz olan Suriyelilerle kefaret ortada barışın olması gerektiğini, Türkiye yerine da böyle bire bir durumda destek olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin arazi bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Şevket Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ait soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda böyle aynı angajman bulunmayan. Ince zamandır Putin ve Acımasız yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız üstelik istihbaratların görüşmesinin faydalı olacağını söylemişlerdi. Ayrımsız ara istihbaratlar arasında görüşmeler olmuştu. Henüz bilahare göz oldu. Demin gene başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Teşrinievvel 2021’de ayaküstü görüşüldüğünün açıklanmasının ardından Gaziantep’e merbut Karkamış ilçesinin karşısında yer düz Suriye’nin Cerablus ilçesinde ateş parçası Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline cebin sâdır Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK PROTESTO GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilgilendiren izah eden Gaziantep Valisi Davut Gül, tahril kapısına rastgele atak girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya engelleme etmediğini söyledi. Suriyeliler yoluyla ihtarname gösterisi yapıldığını ve SMO yoluyla sonlandırıldığını tamlayan Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı ihtarname gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı amacıyla özlük unsurları eliyle havaya keder edilerek eylem sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.Share: