Yılda 100 bilyon teklik israfa etmen olan tepeden inme kahvaltı dönemi sona eriyor

Kül Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Umumi Başkanı Ramazan Bingöl, serpme ağ kahvaltı zımnında mevki genelinde almanak 100 milyar teklik israf yaşandığını ve ürünlerin yarısının çöpe gittiğini belirtti. Bingöl bu durumun önüne terhis etmek amacıyla tepeden inme kahvaltı hesabına selektif kahvaltı uygulamasına mürur kararı aldıklarını açıkladı.

Türkiye’üstelik 300 bin aşevi ve aşçı bulunduğunu kaydeden Bingöl, bunların 100 binin boş büfe kahvaltı verdiğini aritmetik ettiklerini söyleyerek, “İsrafın 100 bilyon liralık kısmının serpme kahvaltıdan kaynaklandığı biliniyor. Bu gelişigüzel açıdan çok kapalı bir buut. Bundan Sonra tepeden inme kahvaltı namına selektif kahvaltıya mürur kararı aldık” dedi.

MÜŞTERİ SADECE SEÇTİĞİ ÜRÜNÜN PARASINI ÖDEYECEK

Bingöl, latif kahvaltı uygulamasında müşteriye takkadak seçeceği ürünün getirileceği ve onun ücretinin ödeneceğini vurguladı. Bingöl, “Neyi kemirmek istiyorsanız onu istiyor, onu yiyorsunuz ve onun parasını ödüyorsunuz. Sofradaki hiçbir özdek çöpe gitmiyor. Tüketiciye dayanılmaz kazanç sağlıyor. Ilkin bala için de hayat başı ücret alınırken, deminden belki de yalniz kumpir kızartması rakamı ödeniyor. Tüketiciye birlikte yüzde 50 artırım sağlıyor” şeklinde konuştu.

18 MİLYON TITREM GIDA İSRAF OLUYOR

Türkiye’dahi ayak tüketiminden hazırlık zincirlerine büyüklüğünde toplanmış 18 milyon titrem gıdanın müsriflik olduğunu aktaran Bingöl, bunun maddi kaybının on milyarlarca lirayı bulduğunu bildirdi. TÜRES Umumi Başkanı Bingöl, serpme kahvaltıda ürünlerin yüzde 50’sinin müsriflik olduğunu, selektif uygulamaya geçtikten sonraları bu rakamın az daha sıfıra indiğinin altını çizerek devlet genelindeki kül lokanta ve lokantalara seslendi. Bingöl sözlerini şu şekilde sürdürdü:

İŞLETMELER SEÇME KAHVALTIYA GEÇMEYE BAŞLADI

“Bu milli tıpkısı iş. Dünyada gösterişli bir kıtlık ve gıda sorunu yaşanıyor. Böyle benzeri şeyde yalniz aşevi özlük mülk kazansın diyerek insanların yemediği şeyden mal girmek ve savurganlık etmek akıllıcasına değil. Bu vicdani aynı iş. Bunu önceki basın eliyle insanlara anlatıyoruz. Sektörümüzde bir nice gönül berceste kahvaltıya dönmeye başladı. Bilcümle meslektaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Bunun kimseye zararı bulunmayan. Şu anda beni arayan meslektaşlarım, ‘Buna cesurluk ettiniz ve bize dolay açtınız. Biz üstelik geçmeye başladık gerçekten alıcı memnuniyetimiz arttı ve yüzdelik 50’lik tutumsuzluk azaldı’ diyorlar. Burada kaybeden kimse namevcut. Azrail birlikte memnun tığ dahi. Imdi artık kamera geliyor. Binlerce müşteri serpme kahvaltı nedeniyle restorana gelmiyormuş. İş artışı oluyor. Burada işletme kazanıyor, almaç kazanıyor ve daha de önemlisi memleketimiz kazanıyor.”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) eliyle yapılan bire bir araştırmada akıbet dönemde yaygınlaşan serpme kahvaltıların yıllık 100 milyar liralık israfa neden olduğu belirtilirken, serpme ağ kahvaltılarda zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, haya ve savuşturmak kabilinden gıdaların birçoğunun tüketilmediği üzere çöpe gittiği açıklanmıştı.

Share: