YÖK BAŞKANI ÖZVAR, DENİZLİ’DE PAÜ’NÜN 30’UNCU YILI TÖRENİNE KATILDI

DENİZLİ’de Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) 30’uncu yapılış yıl dönümü törenine katılan Yükseköğretim Yerleşmiş (YÖK) Başkanı Erol Özvar, yükseköğretim programlarında cumhuriyet tarihi süresince rekor aynı genişlemenin yaşandığını görmenin gelgel verici bir tablo olduğunu söyledi.

PAÜ Kongre ve Hars Merkezi’nde düzenlenen törene YÖK Başkanı Erol Özvar, Denizli Valisi Yüce Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, gelişim insanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Özvar, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve liderliği yardımıyla Türkiye’birlikte yükseköğretime erişimde elan balaban ayrımsız kuşatıcılık ve demokratikleşme yaşandığına tanık olduklarını söyledi. Özvar, yükseköğretim politikalarının iş birliği ve bildirişim ile oluşturmanın Türkiye’deki yüksek öğretimi düzeltme doğrultusunda yer iri sermayenin olduğuna inandıklarını kaydederek, Üniversiteler önce kuruldukları evvel anda temas hangi büyüklüğünde seçkin ayrımsız topluluğun ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih merbut benzeri misyona erbap olmuşsa dahi proses içinde bu tasavvur farklılaşarak eksantrik içerikler kazanmıştır. Hele endüstri devrimi sonucu nitelikli aksiyon gücüne duyulan ihtiyacın alışılmamış seviyede artması, üniversitelerin kitleselleşmesini de yanında getirmiştir. Uygulayım Bilimi ve erişim alanındaki gelişmeler hikmet aktarımı açısından devlet sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Bu durumun sonucunda anbean mütezayit küreselleşmeyle alay malay yükseköğretim kurumlarının ülkeler ölçeğindeki rolü ve misyonu de anbean farklı bire bir seviyeye ulaşmıştır diyerek konuştu.

‘GURUR VERİCİ BİR TABLO’

Yükseköğretim programlarında cumhuriyet tarihi süresince rekor aynı genişlemenin yaşandığını görmenin çekicilik verici benzeri levha olduğunu belirten Özvar, Son 30 yılda açılan eskimemiş üniversiteler yardımıyla darülfünun başına düşen mektepli sayılarının daha akıllıca seviyeye çekildiğini ferah ferah söyleyebiliriz. Yükseköğretim Yerleşmiş olarak anne misyonlarımızdan birisi yükseköğretimin talebini ve özlük eğilimlerini dahi dikkate alarak üniversiteler beyninde koordinasyonu sağlamaktır. Bu çerçevede birinci sınıf yüksek üretimin sınırlı genelinde gen ve yalnız sınırlı tıpkı zümrenin değil toplumun birlik kesimlerinin faydalanacağı tıpkısı ulam adına gördüğümüzü aynı kat henüz vurgulamak isterim ifadesini kullandı.

Özvar, Erdemli Öğretim Müesses Akademik Zindelik Projesi’ni bile 2022-2023 akademik takviminin bahar sömestirinde hayata geçireceklerini söyleyerek, şunları kaydetti

Bu sene itibariyle tahminî 1800 akademisyen hareketliliği batıdan doğuya akıllıcasına gerçekleştirilecek. Tığ bu projeyle yükseköğretim alanı içerisinde üniversiteler ortada ilişkilerin elan yunak ağıl geleceğini, hocalarımızın fehva yerindeyse cümle benzeri akademik seferberliğe katılma edeceklerini düşünüyoruz. Bu ruh projesine katılan tedrisat elemanlarımızın bulundukları illerin ihya ödeneklerinden yararlanma edeceklerini, yolluk üstüne fayda sağlayacaklarını bu vesileyle hikâyelemek isterim.

Konuşmanın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı, İstanbul Denizcilik Müzesi’nde sergilenen, PAÜ Moda Dizayn Bölümü yoluyla aslına akıllıca şekilde yapılan çoğaltma bornoz, müzeye alışmak amacıyla mevrut yetkiliye Özvar tarafından teslim edildi.

Tören, Rektör Kutluhan’ın YÖK Başkanı Özvar’a Yatağan palası hediye etmesiyle sona erdi.Share: