6 kişinin hayatını kaybettiği kazada otobüs şoförü engelli daha çok! Ehliyetinin geçerliliği yokmuş

İzmir’den Kapadokya’ya 19 Küçük Ay’ta gezi için gidenleri haiz Kavi Çetintaş yönetimindeki 48 J 8149 plakalı volta otobüsü, Konya- Aksaray esmer yolunun 54’üncü kilometresinde sürücünün kontrolünden çıkarak şarampole devrildi. 46 yolcunun bulunduğu otobüste Nazan Uysal, Aslıhan Akdoğan, Mehmet Alçık, Mustafa Karakan, Büşranur Kaçan ve Mısır Yasemini Özkan hayatını kaybederken, 28 yaşama yaralandı.

SOL ELİYLE DİREKSİYONU KAVRAYAMADIĞI GÖRÜLDÜ

Hafif yaralanan çoban Metanetli Çetintaş, tedavisinin ardından çıkarıldığı Konya bekçi hazar ukubet hakimliğince tutuklandı. Sormaca kapsamında güvenlik yoluyla hazırlanan ustalık araştırı raporu, dosyaya girdi. Raporda, sürücünün art aramasında SRC belgesi, B ve E sınıfı ehliyet ile Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı tarafından 2015 yılında mevdu yüzdelik 47 engel oranını tamlayan ve sürekli yerine geçerliliği kâin özürlü etiket bulunduğu belirtildi. Sol makas ve umum bileği arasında koşa fay, sol sorumluluk femur kemiğinde fay, dirseğinde asap sıkışması ve akciğer rahatsızlığı zımnında sunulan sakat raporunda, Çetintaş’ın sol kolunu (sol ense ekstremite) uzun sürekli işlerde kullanamayacağı da belirtildi. Sürücünün, engelli raporunu aldıktan bilahare B ve E sınıfı ehliyetinin geçerliliğini kaybettiği, buna karşın trafik tescil birimine bildirim yapmadığı ve engelli ehliyeti kabul etmek amacıyla müracaatta bulunmadığının tayin edildiği belirtildi. Ayrıca plak aşinalık sistemi kameralarından elde edilen görüntülerde sürücünün sol aracılığıyla direksiyon simidini yekpare adına kavrayamadığının görüldüğü ve çoban belgesinin bozma edilmesi gerektiği tespiti raporda saha aldı.

“OTOBÜS KULLANMASINA MANİ DEĞİLDİR” RAPORU

Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle yürütülen anket kapsamında çoban Çetintaş karşı, ‘taksirle aniden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına hastalık olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla büyüklüğünde delik ve 3 sene süreyle ehliyetine el konulması talebiyle savca düzenlendi. İddianamede, Selçuk Üniversitesi Adli Tababet Anabilim Dalı’nın, Çetintaş’ın var olan engelin dışarıdan ayırt edilemeyeceği ve otobüsü kullanmasına engel bir halinin bulunmadığı yönündeki raporuna yer verildi. Tabir doğrultusunda çoban için, ‘kullandığı aracın denge ve teknik özelliğine, rey, sefer, albeni ve gidiş geliş durumunun gerektirdiği şatlara uymamak’ kuralını ihlal ederek üstüne tehirli ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verme’ suçunu işlediği kanaatiyle sevgili açıldı.

“ENGELLİ RAPORUM EHLİYETİME BARIYER DEĞİLDİR”

Konya 3’üncü Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’nde mevkuf yargılanmasına başlanan maznun Çetintaş, savunmasında, buzlanma zımnında otobüsün kontrolünü kaybettiğini belirterek, “Ben şehirler arası otobüs kullanırım. Olay günü İzmir’den Kapadokya’ya tura sâdır ayrımsız aracın şoförlüğünü yaptım. Araçta 2 şofördük. Uzlaştırıcı Manisa’üstelik aldım, Afyonkarahisar’a büyüklüğünde getirdim. Afyon’da başka arkadaş uzlaştırıcı kullanmaya başladı. Konya’ya az saat kala esasen bana verdi. O arada ego uyudum, dinlendim. Sonrasında bilindik görüngü oldu. Çekicilik rüzgarlıydı. Ayrıca meçhul buzlanma birlikte varmış. Karayolları’nın dahi defa çalışması yoktu. Ilçe meydana geldi” dedi. Sanık Çetintaş, engeli ile ait soruya ise, “Kolumda platin var, antrparantez ciğerlerimden rahatsızım. Engelli raporum var; ancak ehliyetime rastgele engelim namevcut” dedi.

“OLASI KAST HÜKÜMLERİ UYGULANSIN”

Ölenlerden 26 yaşındaki Aslıhan Akdoğan’ın ailesinin avukatı Durmuş İlhan, otobüsü kullanan çoban ve vasıta sahibinin kayışçı beyanlar verdiğini tez ederek, “Sanık 16-19 Küçük Ay beyninde kesintisiz seyahat halindedir. HTS kayıtlarından bu husus anlaşılmaktadır. Maznun sakat olduğunu, ehliyet vermeye mezun makamlardan gizlemiştir. Sanığın engeli, emin sürüş yapmasına bariyer olacak şekildedir. Bu sebeple biz olasılı kast hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Engeli ile emniyetli sürüş yapıp yapmayacağı hususunda ve HTS kayıtları incelenmek vasıtasıyla gezi ettiği süre dikkate alınarak istikbal sürüş tekniği eksper kişilerden sakıncasız sürüş yapıp yapamayacağı hususunda anlatım alınmasını dilek ederiz” dedi.

ADLİ CINS KURUMU’NDAN YENİDEN ANLATIM ALINACAK

Mahkeme heyeti, maznun Çetintaş’ın engeline ilişkin temel taşı otama belgeleri ile raporun istenilmesine, raporlar geldikten bilahare sanığın Adli Tıp Kurumu’na sevkinin yapılarak bariyer durumunun ‘E’ sınıfı ustalık almasına ve kentler arası otobüs kullanmasına mani olup olmadığına yönelik anlatım hazırlanmasına karar verdi. HTS kayıtlarının istenilerek kazadan önceki seyahat bilgilerinin belirleme edilmesi yönünde da karar veren mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Share: