Afyonkarahisar’da 50 sene sonraları şehit sayılan Mehmet Öz’ün kabri martir mezarı adına düzenlendi

Malatya’da yurtsal görevini yaparken cebe kazası sonucu ahiret yolculuğu fail Afyonkarahisarlı albeni piyade leşker Mehmet Öz’ün kabri, 50 yıl sonra martir mezarı namına düzenlendi.

Aile ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi, şehitlik hakları alınan Öz’ün Ataköy Mahallesi’nde düz düz mezarlıktaki kabrinin şehit mezarı olarak yapılması amacıyla girişimde bulundu.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ile İl Umumi Meclisi (İGM) Başkanı Burhanettin Çoban’ın destekleriyle Öz’ün kabri, martir mezarı olarak yapıldı.

Dernek Başkanı Kumartaşlı, martir Öz’ün kızı Sürgün Sökmen ve yakınlarıyla eskimemiş yapılan martir mezarını mülakat ederek dua okudu.

Kumartaşlı, burada yaptığı açıklamada, Öz’ün 1972 yılında Malatya Erhaç 7. Esas Tepkili Uçak Nesep Komutanlığı’nda görev yaptığı sırada silah kazası sonucu irtihal ettiğini söyledi.

Ailesi ile derneklerinin ait kurumlara müracaatları sonucu şehitlik haklarının alındığını dile getiren Kumartaşlı, şöyle konuştu:

“Martir gelgel piyade çeri Mehmet Öz’ün Ataköy Mahallesi’ndeki mezarlıkta kâin kabrinin şehit mezarı namına düzenlenmesi için Afyonkarahisar Valiliğinin ilgilendiren birimlerine talebimizi ilettik. 50 yıl sonraları şehit mezarı olarak bugün yapıldı. Metfen düzenlemesi amacıyla Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı ile İGM Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkür ediyoruz.”

Sökmen ise şehitlik hakları alınan babası amacıyla destek olan Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi yetkililerine teşekkür etti.

Share: