Aksaray’da “taziye yemeği” uygulaması kaldırıldı

Aksaray Valiliği, kent genelinde taziyet yemeği uygulamasının sonlandırıldığını duyurdu.

Valilikten yapılan yazılmış açıklamada, İslam’da ebedî uyku fail benzeri yakına cebin genişlik büyük sorumluluğun, geciktirmeden cenaze namazını kılıp, onu defnetmek olduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cenaze sahibinin acısı ve meşguliyeti olduğundan Sefir Efendimizin sünneti gereği cenaze evine kemirmek ertelemek sünnettir. Bu benzeri zamanda örf, sayı ve göreneklerimize daha akıllıca benzeri davranıştır. Ayrıca günümüzde kamu acısı ve meşguliyetine rağmen cenaze sahibinin el şartlar altında, taziyeye gelen misafirlere aşındırmak ağırlamak için iri aynı külfetin altına girdiği, başkalarından borç mal aldığı bilgileri de bizlere ulaşmaktadır. Mezkûr nedenlerle 27 Ekim itibarıyla cenaze sahibine henüz aşkın angarya olmamak namına Aksaray’a vabeste ilçe, kasaba ve köylerde cenaze sahibinin aşındırmak vermesi uygulamasına serencam verilmiştir.”

Bu buyruk doğrultusunda başta şehremaneti ile muhtarlıkların, duyuru ve ayrıksı yöntemlerle vatandaşlara mukteza duyuruları yapacağı bildirilen açıklamada, “Tersine akım edenlerin tespit edilmesi halinde 5326 çevrilmiş Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde öngörülen yönetimsel mal cezasının uygulanacağının bilinerek lazım tedbirlerin alınması gerekmektedir.” ifadelerine vadi verildi.

Share: