Aksaraylı Vatandaştan ‘Togg’ Yorumu: “İkinci Halk Anahtar Alacaklar İçin Togg Düşüncesi Tayf. Itidalli Ağaç Ağız Ağıza Çöktü”

KEMAL SAYGINLIK ATALAY

Aksaray’dahi aracını harcamak için oto pazarına mevrut İsmet Komutan, piyasaya sürülmesi muhtemel TOGG’la ilgilendiren “İkinci ahali çevirici alacaklar amacıyla TOGG düşüncesi tayf bence. Çünkü demincek mutedil fidan dediğimiz konvansiyon namevcut, çok varlıklı kavil ve seçkin antant dediğimiz kayırıcı geçim kaldı. Ölçülü dikme dediğimiz konvansiyon çöktü tamamen, bu yüzden kayırıcı derslik insanlar araba alırken dahi TOGG’u tercih etmeleri bence yüzde 50’de kalacaktır elan aşkın olacağını düşünmüyorum” dedi. Vasıta hava satımı işleyen İlhan Turgut ise, TOGG’un araç fiyatlarını düşüreceğini zannetmediğini söyledi.

Aksaray’da oto pazarına alım satım fail satıcılar bile arabasını değiştirmek için gelen vatandaş da fiyatların yüksekliğinden yakınırken; piyasaya sürüleceği açıklanan TOGG’un piyasaya etkisini değerlendirdi. Makine çekicilik satımı özne İlhan Turgut, şöyle konuştu:

“15 yıldır bu meslekteyim şu anda ortalık tevakkuf noktasındaydı ama şimdi ulus ÖTV, KDV indirimi beklediğinden ufuk gene KDV 29’unda gelecek diye niteleyerek bire bir marifet vardı amma gelmedi. Şu anda esasen piyasa canlandı arabalar yükselişe geçti. Araç algı rüfeka değer düşecek diye niteleyerek beklemesin, tedenni şansı bulunmayan çıktı şu saatten sonraları. O yüzden şalter algı arkadaşları bekliyoruz. TOGG beribenzer miktar, temiz sermayemiz olan tıpkısı miftah. Ama şu anda herkesin kafası muğlak denk yönünde, kimsenin bire bir bilgisi yok bütün 500-600 bin beklerken 1 milyon civarında olacağı söyleniyor” dedi. TOGG’un miftah fiyatlarını düşürüp düşürmeyeceğiyle ilgilendiren de Turgut, “Düşmez 300 bin lira açacak zahir düşecek TOGG tıpkısı milyon olunca tedenni şansı bulunmayan ama benzeri takanak yaratır lazım istemez amma düşmez fiyat.”

Pazara arabasını satmak amacıyla gelen İsmet Komutan ise şunları söyledi:

“Zaman aracımı satmaya geldim komutan sebebim nüsha arttırmak alıcı bulursak aracımızı vereceğiz modeli yükselteceğiz. Serencam zamanlarda herkesin bildiği üzere ikinci elde fiyatlar efdal. Ama bundan dört ilkokul kamer öncesine göre durgunlaştı, oturdu gibi fiyatlar. 5-10 bin gibi kriz gördüm sözde ben de o yüzden arabamı satayım şimdi umum zamanı adına gördüm. Ama bire bir bakıyorum etrafıma pazarda maalesef alıcı birlikte yok takanak herif bile bulunmayan” dedi.

“TOGG HAYALİ UZAK”

İsmet Bey, TOGG’un piyasaya olası etkisini ise şöyle değerlendirdi:

“TOGG evire çevire aynı envestisman. İnşallah ilerleyen zamanlarda tekmil yerel olduğunda, çekicilik gücü de itidalli direk insanlara hitap ettiğinde TOGG’u kucaklayabileceğiz ve bizim diyebileceğiz ama şu an TOGG hayali uzak kadar. TOGG’un piyasaya girdiğinde ikinci halk piyasasını etkileyeceğini düşünmüyorum zira TOGG’un ikinci ahali pazarı oluştuğunda ikinci ahali piyasasını etkiler. TOGG’un rakipleri şu dakika başarısız araçlardır. Liyakatsiz araç alacaklar TOGG’u düşünebilir ikinci umum çevirici alacaklar amacıyla TOGG düşüncesi sahne bence. Türk vatandaşının alabileceği değer derken bence değil zira deminden ılımlı dikme dediğimiz anlaşma bulunmayan ya haddinden fazla varlıklı uyuşma ve elit konvansiyon dediğimiz ense sözleşme kaldı. Ilımlı direk dediğimiz itilaf çöktü tamamen, bu yüzden ense dershane insanlar araba alırken üstelik TOGG’u yeğleme etmeleri bence yüzde 50’dahi kalacaktır henüz fazla olacağını düşünmüyorum.”

“DIL FİYATLAR FAZILETLI”

Açacak ahzetmek için gelen vatandaş, “Oğluma âdeta çaplı benzeri çevirici almaya geldim amma şu anda bile aradığımızı bulamadık türkçesi etraf bilcümle hasarlı araçların olduğu piyasa. Aslında normal araçların daha üstünde bir fiyat çekiyorlar, geziyoruz şimdilik bakalım. Lacerem tamam elbette yaparız akla yatkın aynı öz bulabilir miyiz? Fiyatlar fiyatlı tabi kim. Dizge erkin ortalık diyerek yükseltmeye çalışıyor. Söyledikleri yılbaşından bilahare henüz da yükselteceğiz, sözde bu mutluluk bizim değil birlikte batırmaya müteharrik bire bir kavim gibiyiz” dedi.

Share: