Anadolu’yu “Türk yurdu” özne savaşların kalıntıları zaman yüzüne çıkarılıyor

Türklere Küçük Asya’nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı ile Türklerin Küçük Asya’daki varlığını perçinleyen “Büyük Hücum”un yaşandığı bölgelerde, Hars ve Turizm Bakanlığının “cenk alanı arkeolojisi” çalışmaları kapsamında yüzey araştırmaları yapılıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ekin Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğünce, savaşların yapıldığı yerlerin tüm adına belirlenmesi, savaşlarda yaşamını yitirenlerin gömüldükleri yerlerin belirleme edilmesi, savaşların etkileri ve izleri üzerine konkre kanıtlar bulunması amacıyla projeler yürütülüyor.

Tarihi metinlerin aktardığından öte maddi kanıtlara ulaşılması hedeflenen çalışmalardan ilki Malazgirt Meydan Savaşı’nin gerçekleştiği alanda 2020’birlikte başlatıldı.

Çalışmayı Yabani Armut Müze Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bu arada yürütüyor.

Malazgirt Savaş Alanının Tespiti Tarihi ve Arkeolojik Satıh Araştırması Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, savaşta kullanıldığı melhuz ok ve mızrak uçları gibi oylumlu bulgulara ulaşıldı.

“Kavga alanı arkeolojisi” kapsamındaki çalışmaların ikincisi ise Türklerin Küçük Asya’daki varlığını perçinleyen Nazik Saldırı’un yapıldığı alanlarda gerçekleştiriliyor.

Osmanlı’de fetret dönemini başlatan, 2. Beyazıt’ın Timur’un ordusuna yenildiği Ankara Savaşı’na manzara olan Çubuk Ovası birlikte kavga alanı yüzey araştırmalarının yapıldığı üçüncü kayran olacak.

“Konkre buluntulara ulaştık”

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Ateşli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Küçük Asya topraklarında sürdürülen çarpışma satıh araştırmalarına üç alanda başladıklarını söyledi.

Ateşli bu alanlara ilgilendiren “Biri Milli Mücadele’dahi Küçük Asya’yu bize ebedi mikro olarak markajcı savaşlar için, biri Rum’yu bize ilk kez elverişsiz tutan Malazgirt Meydan Muharebesi için, biri üstelik Osmanlı’nın Fetret Devri’hangi girişine, nazik acılarla boğuşmasına sebep olan ama daha bilahare baştan benzeri imparatorluk kendisine teessüsünü benzer kılan sürecin başlangıcı olan Ankara Savaşı amacıyla.” bilgisini paylaştı.

Çarpışma alanı arkeolojisini uzmanlık alanı adına yükseltmek ve bollatmak istediklerini söyleyen, bu alanda akıbet 2-3 yıldır vahim çalışmalara başladıklarını belirten Coşkun, ilki Muş ve Ahlat’ta başlatılan Malazgirt Meydan Savaşı uğraş alanı arkeolojisinde, muharebenin nerede, hangi şekilde yapıldığını, orduların nerelerde konuşlandığını, ölenlerin nereye gömüldüğünü bulmaya çalıştıklarını anlattı.

Coşkun, somut kalıntılar üstelik bulduklarını vurgulayarak, “Gözyaşı ölçümleriyle, tespitleriyle tekmil adına Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yaşandığı o zaman aralığına balya mevrut konkre buluntulara ulaştık.” dedi.

Bir başka çarpışma satıh araştırmasının Milli Mücadele’nin yaşandığı topraklarda, hele dahi Afyonkarahisar çevresinde yürütüldüğünü dile getiren Coşkun, siperlerin nerede olduğunun ve kalıntıların araştırıldığını tabir etti.

“Ankara Savaşı ile ilgili somut verilere arkeolojik çalışmalarla ulaşmayı ümit ediyoruz”

Coşkun, andıran zamanda da Ankara Savaşı Satıh Araştırması başlattıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Ankara Savaşı’nın nerede, ne şekilde yürütme edildiği ve bunlara dayalı kazı bilimsel konkre buluntuların ele geçirilip geçirilmeyeceği yönündeki sorulara cevap yüklemek için yaptığımız aynı faaliyet. Elbette tarihi kaynaklardan, tarihi verilerden mukayyet adına Ankara Savaşı’nın hangi şekilde yapıldığını biliyoruz ama bununla ait konkre verileri da arkeolojik çalışmalarla elde etmeyi beklenti ediyoruz.”

Coşkun, ” Türkiye’deki arkeolojinin çeşitliliği açısından uğraş alanı arkeolojisinin elan sağlam bire bir biçimde ele alınmasını istem ediyoruz. Tıpkısı zamanda aynı metodoloji oluşturmaya çalışıyoruz. Cenk alanı arkeolojisi zahir yapılır, hangi şekilde yapılmalıdır? Bunları dahi tıpkı şekilde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: