Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Deneyimsizlik Merkezi Açıldı

Beylikdüzü Belediyesi’nin Milli Savaşım ruhunu ilçede neşelendirmek için hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Deneyimsizlik Merkezi hizmete açıldı. 4 Ilkgüz Sivas Kongresi’nin 103.sene dönümünde ilçeye kazandırılan merkezin cephesi, Sivas Kongresi’nin yapıldığı bina ile birebir benzeri tasarlanarak mensur edildi. Açım töreninde mütekellim Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Gaye Sakat, “Ülkemizin içinden geçtiği bu kip günlerde ihtiyacımız olan yoğun ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Cumhuriyetimizin kullanılmamış nesillerine hizmet edecek olan bu yapı, üstesinden gelemeyeceğimiz tek şeyin olmadığına dair inancımızı tazeliyor” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi’nin, Milli Uğraş ruhunu ilçede hakim eylemek için hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Gençlik Merkezi hizmete açıldı.

Küşat törenine, Beylikdüzü Belediye Reisi Mehmet Amaç Kötürüm’ın yanında; CHP İstanbul Milletvekilleri Yüce Şeker, Sibel Özdemir, Bağımsız Karabat, Turan Aydoğan, CHP Öğür Sedir Üyesi Bağıntı Kılıç, 24. dolaşma CHP İstanbul Saylav Süleyman Çelebi, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Kars çarkıt Belediye Reisi Toy Alibeyoğlu, Demir Ekip Umumi Heyet Başkanı Hamit Çıpa, kaza protokolü, siyasi partilerin memleket ve ilçe temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar katılma sağladı.

Programda, Sivas umum oyunları ekibinin gösterisi ile Sivaslı artist Bulak Dağdelen’in çalgı dinletisi büyük gusto topladı.

“SİVAS KONGRESİ, MİLLET EGEMENLİĞİNE RACI YENİ BİR DEVLETİN DOĞUŞUNUN MÜJDECİSİDİR”

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, Sivas Kongresi’nin önemine özen çeken Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sakat, şunları söyledi:

“103 sene evvel zaman toplanan Sivas Kongresi’nde manda ve koruma reddedilerek vatanın ayrılamaz bütünlüğü akseptans edildi. Sivas Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin istiklal yolunda verdiği Milli Savaş’nin fitilinin ateşlendiği gündür. Sivas Kongresi, ulus egemenliğine raci eskimemiş benzeri devletin doğuşunun müjdecisidir. Sivas Kongresi, Milli Savaş’nin eke aktörlerinden olan kadınların örgütlenmesine da ön fut olmuştur. Hakeza hususi aynı günde ilçemize, Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Deneyimsizlik Merkezi’ni kazandırmaktan kıran çokça mutluyuz. Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın replikasını büyük benzeri inceden inceye nesir ettiğimiz bu bina, Milli Mücadele ruhunu özellikle dallar ve çoluk çocuk kalkışmak amacıyla cümle komşularımıza yaşatacaktır. İçerisinde; Sivas Kongresi Salonu, işporta salonları, terbiye sınıfları, kütüphane, tetebbu merkezi, robotik kodlama atölyesi, karı ahali sanatları atölyesi mevcut merkezimiz Cumhuriyetimizin bakir nesillerine hizmet edecek. Bu merkezin ilçemize kazandırılmasında bizlerle teşrikimesai yapan Beylikdüzü Sivaslılar Toplumsal Yardımlaşma ve Ekin Derneği ile merkezimizin inşasını üstlenen Demir Takım Umumi Heyet Başkanı Hamit Çıpa’e teşekkürname ediyorum.”

“AYDINLIK GELECEĞİN ANCAK GENÇLERLE BERABER İNŞA EDİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konuşmasının devamında gençler için çalışmaya bitmeme edeceklerini vurgulayan Başbuğ Çalık, “Bugün ülkemizin kuruluşunda olduğu kabilinden, ışıklı geleceğin fakat gençlerle beraber inşa edilebileceğine inanıyoruz. Beylikdüzü’nde yaptığımız yatırımların iri çoğunluğunun, gençlerimize ve geleceğimize envestisman niteliğinde olması bile bundandır. Beylikdüzü Belediyesi olarak eğitimden istihdama, bilimden teknolojiye, sanattan spora kadar temas alanda hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalarla gençlerin umudunu kıpırdak tutmaya bitmeme edeceğiz. Potansiyellerini gerçekleştirmeleri için onlara imkan ve olanak sağlamanın çabası içerisinde olacağız. Ülkemizin içinden geçtiği bu pek günlerde ihtiyacımız olan aheste ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Bu bina, üstesinden gelemeyeceğimiz tek şeyin olmadığına dayalı inancımızı tazeliyor. Beylikdüzü’nde halkımıza Atatürk unsur ve inkılaplarının ışığında hizmet etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

DEMİR: “GENÇLİĞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLANAKSIZ”

Demir Takım Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir da “Sivas’takinin birebir örnek olan bu binanın peş katında gençlerimize çok pir bir kütüphane yaptık. Başkanımız Mehmet Meram Kötürüm’ın burada çoluk çocuk için ayrımsız kitabevi önermesi beni aşağı çokça duygulandırdı. Seçkin siyasetçiden bunu bekliyoruz. Gençlik çokça muhteşem, gençliği olmayanın geleceği gayrimümkün. Gençliğe değer verip korumak lazım” diye niteleyerek konuştu.

GÜNAY: “4 ILKGÜZ ANLAŞILMASI VE ANLATILMASI MÜSTELZIM KIYMETLİ BİR ÇEVRIM”

Beylikdüzü Sivaslılar Içtimai Teavün ve Ekin Derneği Başkanı Eyyüp Günay ise “Zaman, anlaşılması ve anlatılması gereken bulunmaz tıpkısı gün. 4 Ilkgüz Türk milletinin; bir karış toprağına, dalgalanan bayrağına, okunan ezanına, dini ve milli değerlerine topluluk çıktığı gündür. 4 Ilkgüz tıpkısı zamanda Acun Sivaslılar Günü’dür. Burada emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Başbuğ Çalık ve beraberindeki gök bilimi binayı gezdi.Share: