Bilecik’in Medetli kavununda hasat fazlalaşan geçiyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kavun hasadına başlayan üreticiler mübarek bir sezon geçiriyor.

Bilecik’te kavun üretimi ağırlıklı olarak Osmaneli’nde yapılıyor. Sakarya Havzası’nda yer kayran ilçenin Medetli köyünde yetiştirilen kavunlar İstanbul özellikle almak amacıyla çevre illere satılıyor.

Köye mevrut tüccarlar, çiftçilerden tonlarca “Medetli kavunu” alarak satış noktalarına ulaştırıyor.

Bilecik suret, Osmaneli ve Söğüt ilçelerinde 6 bin 400 dekar alanda güzeşte yıl 17 bin titrem olan toplanmış kavun rekoltesinin bu sene 20 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Osmaneli Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, bölgede 4 nev kavun ekildiğini söyledi.

Piyasada yeryüzü haddinden fazla tutulanın, Medetli üreticilerinin ektiği “Konak” çeşidi olduğunu belirten Ünver, “Medetli köyünde üreticiler yıllardır kavun ekiyor. Bu sene kavun hasadından memnunlar. Kavunun lezzeti ilk üreticinin bilinçli olmasından geliyor. Yer ve hava raporu de balaban.” dedi.

Üreticilerden Abdullah Bahar ise bu yıl mebzul aynı üretim sezonu geçirdiklerini ifade etti.

Sakarya Nehri’ne yakınlığından belde mübarek topraklara sahip olduklarını anlatan Bahar, ” Marmara Bölgesi’nde de pazara yakın benzeri noktadayız. Ürünlerimiz kalitelidir. Bu işi bundan sonra mebzul öğrendik.” diye konuştu.

Bahar, hasat edilen kavunun bir nice noktada tüketiciyle buluşturulduğunu, İstanbul’un birlikte Kütahya, Eskişehir, Düzce, Zonguldak kabilinden mekân illerde satışının yapıldığını aktardı.

Hasat tıpkısı ay henüz devam edecek

Mahsule dostça davranınca tadının da bereketinin de olduğunu dile getiren Bahar, şunları kaydetti:

“Bu zaman, sonuç 20 senedir geçirdiğim genişlik fena hâlde zaman. Tanrı artağanlık versin. 35 senedir bu işin içindeyim. Çok memnunuz. Biz kavunu yetiştiriyoruz, kalitesine göre bedel belirleniyor. Hoşur yetiştiren ona göre fiyata satıyor. Kaliteli yetiştiren, verdiği gübreye, bakıma göre haliyle fiyatı da daha gür oluyor.

Her sabah erkenden gelişim başı yaparız. Saat 06.00’bile kalkarız. İşçisi olan işçisini alır. İşçisi olmayan öz ailesiyle gelerek kesime başlar. Yığınlar haline getirip bilahare yegâne bir tane römorka yükleriz. Medetli köyümüzde pazarımız var. Kantarımız var, oraya götürürüz. Beribenzer benzeri nakız kendisine düşünün. Pazarcı oraya sağlık. Ne malı beğenirse mülk sahibini bulur. Pazarlıkla anlaşırlar. Pazarcı kavunu alır. Nereye söylemek isterse alıp götürür.”

Abdullah Ilkbahar, bu kamer başında başlayan hasadın ilkgüz ortalarına büyüklüğünde süreceğini sözlerine ekledi.Share: