Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Ev referans sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu ortamında bulunan Dar Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz başvuru sonuçlarının birinci fazda dolap oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile analiz, plan ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz müracaat süreçlerini ‘analiz, tasrif ve aplikasyon’ kendisine 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci oyun işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret olarak parçalanmamış çalışmalarımızı veri odaklı bir şekilde bütünü ile tıpkısı sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da analiz, plan ve uygulama adına üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini sunu kıvrak şekilde, sunu mübarek, tüvana aynı koordinasyon ile yapmak. Öncelikle tam başvuruların hepsi afaki ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını nakletmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni eğitim bilimi talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mücahede ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine tasdik edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, başarı ve içtimai uzanım kriterleri esas alınarak dijital ortamda nesnel tıpkısı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına en mümasil bakanlık yurdundan yok etmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tertip aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda hep mikro başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yeryüzü çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin yer efdal intizam oranını gerçekleştirdik. Mutluluk olarak bir numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik tıpkısı gelecek oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 diyar kâffesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde dahi ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak amacıyla 41 il merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: