Kasapoğlu: “Gençlerimizle bile birlikte olmaya devam edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin yer yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor iklim müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB az müracaat sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin birinci faz çalışma sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini tabir fail Kasapoğlu, “800 mahdut, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda yüksek teveccühe mahzar bir enfrastrüktür ve yaşam alanı. Bilcümle gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ etmek istiyorum.” diye konuştu.

Tamam çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve uygulama namına 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dolap sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yer faal, mübarek şekilde işlek koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri iklim toprak değişik oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli bağıntı meşgul bir faaliyet var. Bu sunturlu çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla dijital olarak çözümleme edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal nitelik kriterleri ana alınarak yine ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde ayrımsız puanlamayla tespit edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın olmak kaydıyla kapan yapıldı. Eğer o yurtta düzlük bulunmayan ise arz andıran farklı yurda fent yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha düz yerleştirmede tarihimizin arz faziletkâr desise oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem dahi evvel fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye erbap elverişsiz altyapımız var. Bu üstelik gelgel ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak atılmak için 41 toprak merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını esasen yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle bile gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tekmil gençlerimize sonuçlarımızın iyi olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer yakın şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: