CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çeltik tarlasında çiftçilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’un Alaçam ilçesinde çeltik tarlasında çiftçilerle ayrımsız araya geldi.

Doyran Mahallesi’ndeki bire bir çeltik tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, tarımdaki maliyetlere değindi.

Ağır maliyetlerin içre üreticinin en azından makul bir kar elde etmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki sene gene basma fiyatları artacak, özge fiyatlar artacak. Sunu azından mücehhez olmalı ekim üstüne, ‘Evet ego ekmeliyim, nasıl olsa sosyal çap beni serbest bırakmaz, maliyetini kurtarır, bana akla yatkın tıpkı kar da verir.’ düşüncesi içre. Zımnında bu çerçeveden baktığımızda, benim şahsi kanaatim teferruatlı kuş yemi çeltik 20 teklik, itidalli dane de 18 teklik mümkün. Söylenen rakamlar nesnel rakamlar değil. Dünya piyasalarına bakıldığı zaman hakikat daha dahi görülüyor.” diye konuştu.

Çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle bitmeme etti:

“Dışarıdan düğü ithal ediyorsunuz. Dışarıdan ithal ettiğiniz pirince dünyanın parasını veriyorsunuz. Üstelik dolar bazında veriyorsunuz, yabancı ülkenin çiftçisi kazanıyor ve o çiftçiye antrparantez o ülkelerde de bindi veriliyor. O ülkenin hükümeti yeniden özlük çiftçisine bindi veriyor. Meğer tığ özlük çiftçimize desteği versek emniyetli olun dış alım maktu olacak. Sunu azından üretim kalık olacak, ekinci bayındır etmiş olacak ve toprağa bağlılığını sürdürecek. Bu açıdan sonuç rütbe altın. Benim gönlüm birlikte sizden yana. İnşallah bunları gerçekleştiririz.”

Yenice Mahallesi’nde karye kahvesine revan Kılıçdaroğlu’na vatandaşlar ayran ve lahana ikramında bulundu.Share: