Bilecik semalarında F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’

Bilecik’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü törenlerinde F-16 uçakların ‘Halas Uçuşu’ şişman benzeri beğendi ile izlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Peşi Sıra Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya ve Bilecik Belediye Başbuğ V. Ferişte Cıda Subaşı’nın Atatürk anıtına çelenk sunumuyla bitmeme etti. Arkası Sıra günün mana ve önemine değinen bire bir konuşma yapan Subaşı, “Kurtuluş günleri tarihe sakıt yüce ayrımsız kerte, geleceğe taraf veren kocaman ayrımsız ışıktır. Unutmamalı ve unutturmamalıyız. 1922 yılının Ilkgüz ayı, ilkin şehrimiz doğmak üzere bir nice şehrimizin kurtuluşuna şehadet etmiştir. 30 Ağustos 1922 yılında Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde elde ettiğimiz şişman zaferin arkası sıra yayılımcı obstrüksiyon birlikleri batıya doğru püskürtülmeye başlanmıştır. Bilecikliler Milli Mücadelenin başından sonuna kadar bağımsızlık mücadelesini bire bir an olsun bırakmamıştır. Yenileceklerini anlayan yayılmacı işgalciler şehri ateşe vermiş, evleri, okulları, hükümet konağını, cemi harir fabrikalarını, camileri, hisse senedi yerlerini ve ahırları yakıp yıkmıştır. Adeta harabeye dönen şehrimiz, bağımsızlığın verdiği bunaltıcı ve çalışkan Bileciklilerin azmiyle çokça kısa tıpkısı sürede yaralarını sarmış ve ayağa kalkmasını bilmiştir. Hareketli ve vefakar Bilecik halkının faik gayretleriyle zaman Bilecik mehabetli tıpkı sanayi ve üniversite şehri haline dönüşmüş, değme güzeşte devir ülkemizin gücüne ağır katan benzeri site haline gelmeye bitmeme etmektedir. Böyle tıpkısı mücadeleye ev sahipliği eden bu topraklara hizmet etmek ise bizler üzere genişlik nazik öz saygı ve gururdur. Benzersiz şehrimiz Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını coşkuyla kutluyor, ilkin Celil Önder Mustafa Kemal Atatürk doğmak üzere bu vatan amacıyla canlarını kaybeden şehitlerimizi istinkâf etmek, gönül borcu ve şükranla anıyorum” dedi.

Konuşmaların arkası sıra şiirlerin okunması, umum oyunu gösteriyle devam etti. Arkası Sıra Bilecik Valiliği bahçesinde İl Firez Turizm Müdürlüğü tarafından açılan Bilecik 100. Yıl Kurtuluş Foto Sergisi’nin açılışıyla buradaki programlar sonuç buldu.

Ardından şehitliğe güzeşte protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Okunan duaların peşi sıra Türk Çekicilik Kuvvetleri cidal uçakları olan F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’ nazik tıpkısı beğendi izlendi. – BİLECİKShare: